mitä kukkia kukkapenkiin

multasormi

mitä sipulikukkia laittaisin kukkapenkiini jotka olisivat yhtä kauniita kuin liljat penkiin ?paistaa koko päivän aurinko.


kiitos vastauksesta.

4

1360

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bellis

      Kukkapenkkiin voi laittaa sipulikasveja omiksi ryppäiksi,salaojitus tai paljon hiekkaa kuoppaan, jonne sipulit istuttaa, etteivät sipulit mätäne, lisäksi juurista tulee vahvoja ja runsaita.Matalia ovat helmililjat,sinililjat, helmihyasintit, lumikellot, anemoneatkin ovat kauniita, ne ovat mukulakasveja ja niitä saa yleensä samaan aikaan kuin sipulikasveja. Korkeampia ovat narsisssit,lisääntyvät itsestään , tulppaaneissa löytyy vaikka minkälaisia, tosin tulppaanit eivät lisäänny itsestään, ainakaan nämä kauniit jalostetut lajit, joten ne joutuu istuttamaan joka vuosi jos mielii niiden kauneudesta nauttia. Korkeita ovat keisarinpikarililjat ja eräät laukat.Värililjat ovat myös aivan ihania ja monivuotisia, niissä riitttää myös lajikkeita mistä valita. Myös kukinta-aika on myöhemmin kuin tulppaaneilla ja narsisseilla.

      • mattimyöhäinen

        Voinko tosiaan vieläkin istutella noita sipuleita ja mukuloita? Luulin että vaan syksyllä... Koska nuo kukkivat?
        t. poropeukalo


      • bellis
        mattimyöhäinen kirjoitti:

        Voinko tosiaan vieläkin istutella noita sipuleita ja mukuloita? Luulin että vaan syksyllä... Koska nuo kukkivat?
        t. poropeukalo

        Ikävä kyllä sipulikukat pitää istuttaa syksyllä, kun maa on jo viilennyt, sipulit itävät hitaasti ja viileässä maassa, keväällä maa lämpenee liian nopeasti. Liljoja voi istuttaa keväällä,niitä saa esikasvatettuina ja sipuleina. Myös anemonioita (vuokkoja) voi istuttaa keväällä, nämä ovat mukulakasveja. Narsisseja olen siirtänyt keväällä paikasta toiseen ja jakanut, niiden pahemmin kärsimättä.Paikasta riippuen sipulikukat kukkivat húhtikuun lopusta kesäkuun alkuun. Liljat kukkivat yleensä heinä ja elokuussa.
        Ehkä parhaimman tuloksen saa kun jo keväällä katselee kukkapenkkiään sillä silmällä, missä tarvittaisiin väriä ja mikä olisi sopiva paikka sipulikasveille. Siten on syksyllä helpompi alkaa istuttelemaan, kun on jo merkinnyt muistiin vaikka paperille mihin sopisi mitäkin .
        Penkissä olisi hyvä olla kevätkukkijoita ja sipulikasveja, sitten keskikesällä kukkivia ja tietysti syyskukkia, siten penkki kukkii keväästä syksyyn.


      • tuijani
        mattimyöhäinen kirjoitti:

        Voinko tosiaan vieläkin istutella noita sipuleita ja mukuloita? Luulin että vaan syksyllä... Koska nuo kukkivat?
        t. poropeukalo

        Hyvä nyrkkisääntö on että keväällä kukkivat kasvit istutetaan syksyllä ja syksyllö kukkivat keväällä.
        nyt en tiedä mitä olet istuttamassa mutta voit käydä kysymässä esimerkiski puutarhoilta asiaa milloin voit ne istuttaa. kohta on maa sula ja silloin voi istuttaa minusta ihan hyvin vielä lajista ja kasvin kukinta ajasta riippuen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin se mies

      Mikä sen miehen etunimi muuten on ketä kaipailet
      Ikävä
      53
      893
    2. Mitä haluaisit minusta mies

      Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm
      Ikävä
      64
      883
    3. Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin

      Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s
      Ikävä
      38
      803
    4. Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti - Rajua röykytystä nyrkkeilymatsista "Ettei naisten botoksi..."

      Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti nyrkkeilevät toisiaan vastaan Immu Fight Nightissa. Naiset ovat saaneet osakseen k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      655
    5. Selvitetään tämä meidän välinen juttu

      Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte
      Ikävä
      20
      616
    6. Mikä on ollut

      Paras kuva kaivatustasi?
      Ikävä
      33
      595
    7. Martina ja Levin kiinteistö

      Ei ole enää "mun Leviä". Kiinteistöllä uudet omistajat ja välillä palautui takaisin rakennuttajallekin, miksköhän.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      246
      542
    8. Onko jo liian törkeää? Selviytyjät Suomi herättää kummastusta

      Selviytyjät Suomi juhlistaa 10. tuotantokauttaan - ja tiedossa on entistä ankarampaa menoa. Mutta mennäänkö jo liian pi
      Tv-sarjat
      5
      481
    9. Harmittaa kun en saa edes tietää

      miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää
      Ikävä
      42
      468
    10. Minne haluaisit

      Kaivattusi?
      Ikävä
      37
      468
    Aihe