Pääministerillä on valtaa vaikuttaa

Jonkin sortin kiinnostuksella meikäläinenkin seurailee satunnaisesti Keskustan meneillään olevaa johtoportaan valintakeskustelua. Muutama asia tulee mieleen, joita ei ainakaan julkisuudessa ole kovin laajalti käsitelty, kun keulapaikoille tarjokkaat ovat olleet esillä. Joka tapauksessa pääministerillä on valtaa vaikuttaa eikä ole laisinkaan yhdentekevää, miten pääministeri asennoituu keskeisiin kysymksiin.

Erityisen vähälle huomiolle on keskustelussa jäänyt geenimuuntelu, geenimanipulointi ja oikeastaan se teema on suorastaan täysin sivuutettu. Lieneekö kyse tahallisuudesta vai sattumasta? Geenimuunteluun suhtautuminen on kuitenkin aivan olennaisen luokan asiakysymys, kun ajatellaan vaikkapa pääministeriksi nousevan henkilön edustamaa kantaa. Keskustan porukoissahan tietääkseni mm. ministerit Sirkka-Liisa Anttila ja Paula Lehtomäki ovat vakaumuksellisia geenimuuntelun kannattajia. Toisaalta puolueessa lienee myös ainakin hajanainen luomusiipi, joka vastustaa geenimuuntelua ja sen hyväksymistä meillä Suomessa.

Paikallisen päätösvallan status on toinen asia ja oikeastaan linjavalinta, joka ei ole näkyvästi ollut esillä Keskustan johtajakandidaattien näkemysten esittelyssä. Sekin on asenneseikka, joka on olennaisen tärkeä tulevan päääministerin ajattelun ominaispiirre. Miten tuleva pääministeri suhtautuu paikalliseen, kunnalliseen itsehallintoon. Vastaukseksi ei riitä, jotta "myönteisesti pyritään suhtautumaan". Kun nyt on muodostettu runsaasti uusia ja varsin isojakin kunnallisia paikallishallinnon yksikköjä, niin linjaako Keskustan tuleva johto politiikkaansa niin, että paikallishallinto saa kestävän statuksen ja paikallisella tasolla voidaan harjoittaa pitkäjänteistä paikallishallintoa.

Viime aikoinahan valtio on ankaralla otteella peukaloinut kunnallishallinnon tasoa ja ylhäältä päin pyrkinyt määräilemään paikallisen tason ratkaisuja. Kun nyt on vallanpitäjien toiveitten mukaisesti syntynyt isoja kunnallistason yksikköjä, niin annetaanko niille paikallishallinnossa myös kelvollinen määrä päätösvaltaa? Mitä sanoo tuleva pääministeri?

0

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

        Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
        Maailman menoa
        120
        6214
      2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

        SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
        Maailman menoa
        62
        5141
      3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

        "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
        Maailman menoa
        68
        4273
      4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

        Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
        Maailman menoa
        102
        3864
      5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

        Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
        Maailman menoa
        13
        3626
      6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

        https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
        Maailman menoa
        120
        3178
      7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

        Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
        Maailman menoa
        52
        2546
      8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

        Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
        Ikävä
        35
        2499
      9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

        Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
        Maailman menoa
        67
        2242
      10. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

        Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
        Maailman menoa
        0
        1810
      Aihe