perämoottorien käyttötunnit

mitäs on moottorinne kestänyt käyttötunteja merikäytössä? Onko eroja kaksi-/nelitahtisten kestossa?
101151
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Itselläni 90hv 2t jonssoni kesti 1000h ja oli maahantuojan mukaan loppuun ajettu.

Äänestä

Jamppa 40 -88 noin 1000h ja vaihtoon loppuun ajettuna.

Äänestä

Itsellä oli tuollanen kone ja tunteja takana joku 1200h.. sitten pitikin tehä vähän isompaa huoltoa siihen. Nyt uus kone, mutta ilmeisest vanha Yamaha jatkaa edelleen elämäänsä uudella omistajalla.

Äänestä

Mistä tiedätte noin tarkkaan vanhojen koneidenne käyttötunteja?

Äänestä
  • käyttötuntimittarista joka oli veneessä ja moottorin huoltokirjasta. Tietysti onhan se entinen omistaja voinut sinne kirjoitella omiaan, mutta tuskin kukaan väärentää, että koneella olisi ajettu yli 1000h jos haluu parempaa hintaa :D

    Äänestä

  • Kirjaan kaiken ostamani bensan ylös. Kauden loputtua sitten yhteenlasku ja summa jaetaan keskimääräisellä tuntikulutuksella, joka omalla kohdalla oli 40hv jampassa 6l/h. Omaa ajoa näin laskien lähes 600h.
    Edellisten omistajien tunneista ei näin varmaa tietoa, mutta arvio, että ensimmäinen omistaja ajoi "normaalit" 50h/kesä ja toinen samoin ja tämä tieto jo varmempaa kun on samasta laiturista ja ajotavat tunnetaan. Päädyimme hänen kanssaan tuohon 50h/kesä.

    Äänestä

  • Ykä2 kirjoitti:

    Kirjaan kaiken ostamani bensan ylös. Kauden loputtua sitten yhteenlasku ja summa jaetaan keskimääräisellä tuntikulutuksella, joka omalla kohdalla oli 40hv jampassa 6l/h. Omaa ajoa näin laskien lähes 600h.
    Edellisten omistajien tunneista ei näin varmaa tietoa, mutta arvio, että ensimmäinen omistaja ajoi "normaalit" 50h/kesä ja toinen samoin ja tämä tieto jo varmempaa kun on samasta laiturista ja ajotavat tunnetaan. Päädyimme hänen kanssaan tuohon 50h/kesä.

    Mökkiveneisiin ei paljon tunteja kerry ja kestävät melkein isältä pojalle. Aktiiviuistelijoilla saattaa tunteja tulla 500-1000 per kesä ja koneen vaihtoväli 3-5 vuotta.

    Äänestä

Tuhat tuntia ja kone romikselle? Taitaa kuitenkin aika ja käyttötapa tuhota konetta tehokkaammin kuin käyttötunnit. Omalla koneella on ajettu 330 tuntia eli 110 tuntia vuodessa. En harrasta kalastusta, joten konetta ei ole rasitettu tyhjäkäynnillä ajelulla, vaan tunnit tuleva matka-ajosta. Kuulostaa oudolta, että kone olisi kuuden vuoden kuluttua finaalissa.

Lisää kestävyyttä koneellesi: tyhjäkäytä >3min laiturissa ennen liikkeellelähtöä ja aja ensimmäiset 10min rauhallisesti. Teethän näin autollakin kylmällä ilmalla.

Äänestä

tunneista, kone on mercury 40 elpto -90, ja kohta pannaan taas "tulille".

Äänestä
  • mul on ollu paljon moottoreita mutta jos kestävän koneen haluu ni se on kyllä yamaha. itelläni on tälhetkellä tl veneessä 20hv 85 vouden jammu ollu joka kesä vesillä ja aina vaan se kestää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


uutta harkitseva kirjoitti:

mitäs on moottorinne kestänyt käyttötunteja merikäytössä? Onko eroja kaksi-/nelitahtisten kestossa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu