Kotikylällni on muutaman kaverini naiset paksuna. Pitääkö minunkin nyt tehdä lapsia kun kavereillakin on?
Tilanteeni vain on se, että en asu maalla, olen vielä opiskelemassa ja avovaimoni opiskelee vielä noin viisi vuotta. MIkä laitetaan nyt etusijalle, sekö, että teen lapsia ja en erotu ns. massasta vai se että opiskelen ensin ja sitten 35-vuotiaana alamme tekemään perhettä kun muiden lapset ovat jo koulussa?
En ole avopuolisolleni vielä mietteitäni ilmaissut.
Tilanteeni vain on se, että en asu maalla, olen vielä opiskelemassa ja avovaimoni opiskelee vielä noin viisi vuotta. MIkä laitetaan nyt etusijalle, sekö, että teen lapsia ja en erotu ns. massasta vai se että opiskelen ensin ja sitten 35-vuotiaana alamme tekemään perhettä kun muiden lapset ovat jo koulussa?
En ole avopuolisolleni vielä mietteitäni ilmaissut.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ei sun niitä kavereitten juttuja ja massasta erottumisia ainakaan kannata ajatella. Kukin tekee jutut omassa järjestyksessään. Toki voit lapsenteon jättää kolmevitoseksi jos vaan tohdit. Se on vaan hiukan riskaabelia kun ei niita lapsia ihan tilauksesta tehdä... jää kohtuullisen pieni aikavara mikäli ongelmia ilmaantuukin olettaen nyt että avokkisi on samaa ikäluokkaa.
Mutta mieti mikä sydämessä tuntuu oikealta:)
"tehdä" kun kavereillakin on, mutta myöhäistä se 35-vuotiaana on enää esikoista alkaa suunnitella. Hankalia asioita, mutta yhteiskunnassa selvästi nähtävissä oleva ongelma on yli kolmikymppisten esikoislapset.
""tehdä" kun kavereillakin on, mutta myöhäistä se 35-vuotiaana on enää esikoista alkaa suunnitella. Hankalia asioita, mutta yhteiskunnassa selvästi nähtävissä oleva ongelma on yli kolmikymppisten esikoislapset.
- Hetkonen. Miksi ei voisi 35-vuotiaana esikoista suunnitella? Kyllä kait moni tekee neljäkymppisenäkin esikoisen ja alkaa perustaa perhettä, ja ei mitään ongelmaa. Mitenhän päälle kolmikymppisten esikoislapset on yhteiskunnan ongelma? Kyllä ne taitaa olla niiden lyhyiden parisuhteiden lapset ja nuorison "mulle kan s ku tollakin - tyyliin" tekemät lapset niitä ongelmalapsia joita lapstensuojelussa piisaa.
Mies kerkeää pitempään, mutta nainen kerkeää velikymppisenäkin. Se on nykyaikaa ja ihmisten eliniätkin kasvaneet. Otahan siis selvää asioista ja tule sitten itkemään!
lapsia monenlaisia. Voihan sitä vaikka 50 vuotiaana esikoisen tehdä, kannattaako, on taas toinen juttu.
Ei nämä yli-ikäisten ensisynnyttäjien lapset ainoita ongelmalapsia ole, kuten itsekin mainitsit. Onko tullut tehtyä lapsonen vähän myöhässä kun noin vaahtoat. Ongelmat tulee siitä, yleensä ja jos tulee, ei tietystikkään jokaiselle kuten muissakin synnyttäjä "ryhmissä". Kun se lapsi sitten vanhempana viimein saadaan, on se niin suuri ja ihana juttu, että järkevä kasvatus unohtuu. Lapsi lellitään pilalle, mitään vaikeuksia ei lapsen elämään saa tulla kun se on niin ihana. Lapsi saa kaiken mitä haluaa, kunhan vähän äännähtää, yms.....
Näitä pikkuprinsessoja ja pikkukeisareita me sitten opetetaan toimimaan ryhmässä, ottamaan muut huomioon, yleensäkin ymmärtämään, etteivät he ole ainoita ja tärkeimpiä ihmisiä maailmassa. Kyse on nyt 7-8 vuotiaista lapsista. Tervetuloa töihin.
Etköhän sinä erotu joukosta jokatapauksessa typeryydelläsi ja lapsellisuudellasi, että älä sitä mieti.
syntymä ketkä kehtaa vanhempiaan siitä moittia.