Moi! Mul on kani (JELLONA) ja tahtoisin sille kamun, mut vanhemmat ei anna ostaa ja ne sanoo että meil ei oo tilaa ja matkustaminen ois entistä hankalampaa. Joten tässä pari kysymystä: 1. Kuinka paljon tilaa 2kania tarvitsee? Meillä Jellonan huone on nimittäin 3m leveä paitsi yhdestä kohtaa 5m ja 6m pitkä, riittääkö kahdelle kanille? 2. Onko matkustaminen hankalaa jos on 2 kania, meillä on saab joten ei se mikään hirmu pieni auto ole. 3.Miten paljon poika kanin kastrointi maksaa? 4. Onko tyttö ja kastroitu poika hyvä pari? 5. Miten suuri häkin pitäisi olla, sillä se on tällä hetkellä aika pieni, joten auttaisiko jos lisäisin nykyiseen häkkiin toisen kopin ja sitten liittäisin häki yhteyteen aidan joka on tarkoitettu koiranpentu aitaukseksi? Nykyinen kani saa jaloitella suurimman osan päivästä ennen nukkumaan menoa. 6. Nykyinen kanini täyttää tänä kesänä 2v jotenka onko liian myöhäistä hommata sille kaveri? Ja tuleeko kanista yleensä onnellisempi kun se saa kaverin? 7. Nousevatko kulut paljon suuremmiksi jos on kaksi kania? 8. Kerro toki vielä lisää jos jotain tulee mieleen.
Kani yksin. Vanhemmat eri mieltä kuin mä.
Pupun sydän pupu
2159
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
1. huoneen koko riittää kahdelle kanille jaloitteluun.
2. onhan se aina hankalampaa kuin yhden kanin kanssa, mutta jos te ruukaatte sen yhden kanssa matkustaa, menisi siinä varmaan kaksikin samalla.
3. tähän en osaa vastata kun ei ole kokemusta, mutta luulisin että toistasataa euroa.
4.on se helpoin pari totuttaa toisiinsa, varsinkin kun ensimmäinen kanisi on jo ilmeisesti pentuiän ohittanut.
5. kyllä se saisi olla kaksi kertaa isompi kuin yhdelle, etenkin jos häkki on pieni
Kulut toki vähän nousevat, ja sinun pitää ottaa huomioon, että kanit eivät välttämättä tulekkaan ikinä toimeen. tällöin sinulla pitää olla 2 häkkiä, jaloitteluvuorotteluajat jne. Kanista ei välttämättä tule onnellisempaa, siitä voi tulla pahimmassa tapauksessa hyvin stressaantunut.
Meillä maksoi 85 euroa uroskanin kastrointi. Hinnat tietysti vaihtelee eri eläinlääkäreillä.