miten pitkään

vatsakipua jne?

moi

mulla todettiin keskenmeno viime viikolla, vuotoa jatkunut nyt n. 10 päivää (eka vaan tiputtelua, to-la saavista), ei lääkkeitä eikä kaavintaa. tänään vuoto on vähäistä mutta kaamea vatsakipu. erehdyttiin myös rakastelemaan vuodon aikana, ehkäisyn kanssa tosin, kun lääkäri ei sanonut tästä erikseen. postissa tuli kirje ja ohjeita, joista tajusin, ettei olisi pitänyt tulehdusvaaran takia.

onko tulehduksen oire aina pahanhajuinen vuoto? nyt ei ole mitään sellaista, mutta tää vatsakipu ihmetyttää. se on siis yhtä pahaa kuin pahimpia vuotopäivinä, vaikkei vuotoa nyt juuri enää ole.

ja vielä yksi kysymys: mua ei kehotettu menemään jälkitarkastukseen, vaan sanottiin että tee raskaustesti 3-4 viikon päästä vuodon alusta ja sen pitäisi olla negatiivinen. onko tää riittävä tae siitä että km on saatu kunnialla loppuun?

2

410

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vastauksia?

      olen tän viestin alkup. kirjoittaja, vatsakivut on nyt hellittäneet ja vuotokin vähäistä, mutta olisiko jollain vastausta tuohon jälkitarkastukseen liittyen? eli pitääkö mennä (mulle ei puhuttu asiasta kättärillä mitään)? vai riittääkö negatiivinen tulos raskaustestistä? jos menen jälkitarkastukseen, pitääkö mennä ultrauttamaan vai selviääkö verikokeesta, että raskausmateriaalit on kaikki poistuneet?

      olisin kiitollinen jos joku osaisi avittaa, että päästään turvallisesti yrittämään lasta jälleen, kun olen tästä selvinnyt.

      • sinoro3

        Sinun kannattaa soittaa vaikka paikkakuntasi neuvolaan. Ja kysyä sieltä neuvolatätiltä asiasta. Minullakin oli jo toinen keskenmeno vähällä aikaa. Ensimmäisessä keskenmenossa minä kävin jälkitarkastuksessa jossa minut ultrattiin. Ja ensimmäisellä kerralla kohdun tyhjennys hoidettiin lääkkeillä. Nyt tämä toinen keskenmeno tapahtui jo pari viikkoa sitten. Tai siis huomattiin varhaisultrassa että sikiö oli jo kuollut kohtuun raskausviikolla kuusi. Odoteltiin pari viikkoa. Tälle viikolle oli varattu jo ultraus lääkäriaika jolloinka lääkäri olisi antanut lääkkeet minulle tyhjennystä varten. Minä rupesinkin vuotamaan verta jo maanantai aamuna. Soitin tiistaina polille jotta onko minun laisinkaan viisasta tulla tällä viikolla tarkastukseen. Minulle hoitaja neuvoi että yleensä ei tarvitse ultrata vaan pelkkä verikoe riittää. Eli kuitenkin halusin sen ultra-ajan jotenka siirsimme ajan ensi viikolle.
        Toivottavasti saat apua omasta neuvolasta.....
        Ja mukavaa kevättä sinne kaikesta surusta huolimatta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      9
      1812
    2. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      118
      1176
    3. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1175
    4. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      51
      973
    5. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      225
      911
    6. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      63
      884
    7. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      756
    8. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      81
      753
    9. solmussa solmussa

      Tilanne solmussa. Umpisommussa🫢
      Ikävä
      35
      699
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      42
      653
    Aihe