Menin armeijaan siksi että sieltä olisi pitänyt päästä 6kk, mutta laittoivat minut 9kk miksi? Jos olisin sen sinne mennessäni tiennyt niin olisin mennyt sivariin. Olisi pitänyt keskeyttää armeija ja mennä sivariin muutenkin.
Tekisi mieli ottaa vanhoihin kapiaisiin, sekä varusmiesjohtajiin yhteyttä ja ilmoittaa kuinka perseestä olivat. Odotan innolla kertauskutsua jotta pääsen häiriköimään armeijan alueelle.
Haistattelisin kaikille ylempiarvoisille, rikkoisin armeijan tavaroita. Mm. rynnäkkökiväriä takoisin puihin, kiviin maahan. Ottaisin sprayta mukaan ja tuhrisin paikkoja ym... Vosi muutenkin ilman kertauskutsua lähteä sinne piruttaan rettelöimään!
Kutsukaa vaan kertauksiin!!!
Miten pääsen vapaaehtoisesti kertaamaan?
12
3740
Vastaukset
- Järki käteen ressu!
Ota yhteyttä omaan Aluetoimistoosi jos haluat kertaamaan. Todennäköisesti saat kutsun lähivuosina muutenkin, koska kertausharjoitusten määrää ollaan nostamassa taas tuntuvasti.
Mutta jos meinaat rikkoa siellä tavaroita, niin muista ottaa mukaan paksu lompakko, sillä joudut varmasti maksamaan tekemäsi vahingot korkojen kera. - kajaani 2/10
voi v#ttu mikä pelle..
- hihuli hei
Nuku pääsi selväksi j ajätä tabut paris viikkoo
- Entinen tykkimies.
Hae täydennyspalveluun niin sotilasarvosi mitätöidään ja sinut poistetaan reservistä eikä sinua koskaan kutsuta kertauksiin ja lisäksi olet vapautettu palvelusta niin sodan kuin rauhankin aikana. Täydennyspalvelulomakkeen saa sotilasläänin esikunnasta tai Lapinjärven siviilipalveluskeskuksesta. Ruksaa vaikka eettiset syyt, selitellä ei tarvitse ja pistä sotilaspassi mukaan kun postitat sotilasläänin esikuntaan. Hakemuksen voi jättää ennen kertauksia, kutsun saatuaan ja myös kertausten aikana.
- Hyvää joulua 2011
Kuullostaa kaverilta, jonka takia kovapanosammusnoissa pidettiin aina siirtymälläkin kovat mukana.
Lähti hei hei kotio imeen munaansa uhkasi ampua kuulemma kaikki...
Itse seurasin sitä sivusilmällä kokoajan ja ainakin radalla ollessa olisi kapiaisten toimesta aina ollu jotain millä ampua takaisin.
Tiputtanu olisin miettimättä ja olin jaetulla ykkössijalla parhaasta ampujasta komppanjassa, eli olisi tippunu ekalla.
Ja nauran paskaista naurua, jos luulet olevasi fiksu ja teet tuon mitä uhkasit :) - Minä-KostaN
pahaa joulua ja pahaa alkavaa uutta vuotta 2013 silloin kun se vaihtuu.
Ajattelin lähteä häiriköimään ihan muuten vaan sotilasalueelle.
Katotaan mitä tapahtuu. Kyllä sotilas aluelle pääsee livahtamaan. Sitten sinne vain kaaosta aiheuttamaan.
Olen vihainen valtiolle. Valtio on minulle velkaa. - juferri
Hyvää joulua ja onnelsta uuttavuotta 2013 maailmaloppua odotellessa.
Kaikki ovat mukana. - tuhoutukoon
Sen passin päälle aion kusta ja nousta omiani vastaan.
Niin paljon vihaan tätä maata ja sen jätteen arvoisia qyrpä ihmisiä. - rebeljohnny
Olen mukanasi. Sitten meitä on kaksi kapinallista :D
- ValtioonVäsynyt
Täällä ollaan mukana kanssa! Suomi on paskiaisten ja kateellisten maa!
- Orfeus
Opiskelin folkloristiikkaa eli vertailevaa kansarunouden tutkimusta sivuaineena Turun yliopistossa. Siitä se lähti: kertausharjoituksia ja maanpuolustuskursseja kertyi siinä määrin, että ylennyksiä tuli kolme kertaa ennen varareserviin siirtymistä - parhaimmat kiitokset vaan Suomen reiluille puolustusvoimille ja reserviläisten ylennyksistä vastaavat!
Saamiani oppeja olen soveltanut ja tuottanut kolmelle muullekin henkilölle ylennyksiä reservissä ja tyytyväisiä ovat olleet. Pitkässä juoksussa puolustusvoimat ovat viisaasti tällä tavoin nostaneet halukkuutta maanpuolustukseen, hankkineet arvostusta ja tuoneet mielihyvääkin!- TurhiaJämiä
Mitä helvettiä teet jollain yhdentekevillä ylennyksillä? Itse olen kersantti enkä nakkaa paskaakaan jostain ylennyksistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512