Vien huomenna naaraskissani leikkautettavaksi.
Millaisia kokemuksia teillä on? Kauan leikkaus kestää? Kauanko kauluria pidetään? Miten kissanne ovat toipuneet? Mitä pitäisi ottaa huomioon?
Olisin kiitollinen kaikista vastauksistanne. :)
Millaisia kokemuksia teillä on? Kauan leikkaus kestää? Kauanko kauluria pidetään? Miten kissanne ovat toipuneet? Mitä pitäisi ottaa huomioon?
Olisin kiitollinen kaikista vastauksistanne. :)
Vastaukset 1
Vanhimmat
ja klinikan käytännöistä.
Itse leikkaus ei kestä kovin kauaa, max 30 min. Mutta klinikoilla on hyvin eri käytännöt siinä miten kissan saa hakea pois. Jotkut eivät suostu antamaan nukkuvaa kissaa kotihoitoon ja toiset sitten antaa.
Kauluria ei ole pakko pitää vaan voi laittaa myös sukkapuvun joka on miellyttävämpi. Itse en ole huolinut mitään koska ne stressaa kissaa enemmän. Jos lääkäri on pätevä, hän ompelee tikit piilotikkeinä, jolloin kissa ei tikkilankoja nyhdä ja jättää haavan yleensä rauhaan. Haavasuoja-ainettakin voi käyttää, sen paha maku estää kissaa nuolemasta haavaa kriittisimpinä päivinä.
Jos kissa tulee kotiin nukkuvana, on se pidettävä lämpimässä (vaikka kylppärissä jos on lattialämmitys). Nukutuksessa kun kissan verenpaine laskee ja lämpötila samalla. Mieluiten lattiatasossa niin kauan kunnes on varmasti hereillä, ettei tokkurassa telo itseään. Syötävää ja juotavaa annetaan vasta kun on herännyt kunnolla. Haavaa kannattaa seurata ja jos siinä on havaittavissa punoitusta ja kuumotusta on otettava yhteyttä lääkäriin.
Hyvin harvoin mitään komplikaatioita näissä sattuu, mutta kaikki on mahdollista.