Suosittelen Abu Dhabia

Pämmy

Vietin juuri viikon Abu Dhabissa. AB on pieni, moderni, siisti ja mukava kaupunki. Siellä on hyvä julkinen liikenne, kaupungin sisällä bussimatka maksaa 21 senttiä ja taksimatka noin 2-3 euroa. Kaupungissa on paljon hyviä hotelleja ja huomattavasti vähemmän turisteja kuin Dubaissa. Dubaihin verrattuna AB on vehreä, ystävällinen ja "paikallisempi". Suosittelen niille, jotka eivät halua lomailla ns. "turistirysissä". AB:sta voi tehdä retkiä Dubaihin, Dihaab ja Al Ainiin. Bussimatka Dubaihin ja Al Ainiin maksaa noin 4 euroa, joten halpaa on. AB:ssa voi ruokailla kalliisti tai todella halvalla. Filippiiniläisruokaloissa syö valtavan annoksen noin kolmella eurolla. Dubain sijasta suosittelen vierailemaan Abu Dhabissa.

3

882

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jhfvcfth

      Mieltymyksensä kullakin, mutta itse mieluummi majoitun dubaihin, josta voi tehdä päiväretken abu dhabiin. dubaissa kuitenki enemmän näkemistä ja kokemista abu dhabiin verrattuna. Liikkuminen ei ole tuon kalliimpaa dubaissakaan, samoin ruokapaikkoja löytää kyllä ihan varmasti joka makuun. dubai on myös huomattavasti suvaitsevaisempi emiraatti kuin ab. Toisaalta jos kaipaa vain rauhallista lomaa rannalla niin ab on varmasti hyvä vaihtoehto:)

      • Pämmy

        Kiitos mielipiteestäsi. Abu Dhabu on todellakin pieni paikka verrattuna Dubaihin. AB on rauhallinen, lähes uinuva Dubaihin verrattuna. AB on hyvin rauhallinen paikka, joten jotkut saattavat pitkästyä siellä. Viikkoa kauempaa en itse siellä jaksaisi olla, mutta toisaalta en ole rantaihminen lainkaan. Minua AB:ssa viehätti Dubaihin verrattuna turistien vähyys, pienuus ja siisteys. Menokoneille suosittelen siksi Dubaita.


    • Dubai

      kumma juttu itselleni AB:stä jäi sellainen kuva, että se on paljon paskaisempi kun Dubai. Halpa kylläkin, Abu dhabissa näytti duunaritkin olevan paljon huonomman näköisiä kun Dubaissa..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      24
      1342
    2. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      75
      1269
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      84
      1221
    4. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      129
      1005
    5. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      10
      1004
    6. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      72
      926
    7. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      85
      851
    8. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      51
      706
    9. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      132
      692
    10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      86
      677
    11. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      146
      594
    12. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      50
      579
    13. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      28
      578
    14. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      91
      577
    15. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      54
      563
    16. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      13
      549
    17. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      37
      548
    18. 46
      543
    19. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      94
      526
    20. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      19
      526
    Aihe