Kitkarengas kesällä: 1.6mm vai 3.0mm?

Kumipihi

Nyt perusteltuja vastauksia ajankohtaiseen aiheeseen!

Olen etsinyt keskustelupalstoilta ja rengasliikkeiden kotisivuilta vastausta tähän. Sanotaan, että kesällä kulumispintaa pitää olla vähintään 1.6mm ja talvella 3.0mm. Toisaalta sanotaan että kesärenkaissa pitää olla 1.6mm ja talvirenkaassa 3.0mm. Ja lisäksi painotetaan, että kitkarengas ei ole kesärengas.

Joten kysmys kuuluu; onko kitkarengas aina talvirengas, vaikka sillä ajelisikin keskellä kesää, ja näin ollen kitkarenkaan kulumispinta pitää olla AINA vähintään 3.0mm vuodenajasta riippumatta?

Perustelu (ja viittaus) vastauksiin, kiitos!
(Yritetään pysyä aiheessa, eli EI keskustelua kitkarenkaan soveltuvuudesta kesäolosuhteisiin tai mikä kulutuspinta on turvallista j.n.e., näitä keskusteluja löytyy jo mielin määrin...)

8

882

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hra Lex

      Mielestäni säädös tulkitaan niin, että kesällä saa ajaa minkälaisilla renkailla vain (paitsi piikki- ja nastarenkailla :)) tuolla 1.6 millimetrin urasyvyydellä. Säädös sanoo seuraavaa:

      http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/1992/19921257

      1. Auton etupyörissä ei saa käyttää renkaita, joiden puutteellinen tasapaino voi haitata ohjausta. Kulutuspinnan pääurien syvyyden tulee auton, auton perävaunun ja sellaisen hinattavan laitteen renkaissa, jonka suurin sallittu nopeus on suurempi kuin 40 km/h, olla vähintään 1,6 mm. Akselilla, jolla on paripyörät, tämä vaatimus ei koske molempia pyöriä. Pääurilla tarkoitetaan leveitä uria renkaan kulutuspinnan keskialueella noin kolmen neljänneksen leveydellä kulutuspinnasta.

      2. Henkilö- ja pakettiautossa (M1- ja N1-luokka), kokonaismassaltaan enintään 3,5 tonnin erikoisautossa sekä kokonaismassaltaan yli 0,75 tonnin ja enintään 3,5 tonnin perävaunussa (O2-luokka) on joulu-, tammi- ja helmikuun aikana käytettävä talvirenkaita, joiden kulutuspinnan pääurien syvyys on vähintään 3,0 mm

      • kesä 1.6 talvi 3.6 siin on rajat rengaiden pinnalle :)


    • Topaasikatkero

      Kaikissa renkaissa pitää aina olla vähintään 1,6 mm urat. Joulu-helmikuussa tämäkään ei riitä vaan on käytettävä talvirenkaita (M S), joissa on pintaa ainakin kolme milliä. Tämä erityisvaatimus ei kuitenkaan ole mikään talvirengasta aina ja kaikkialla koskeva määräys, vaan se on voimassa vain keskitalvella. Kesäkäytössä talvirenkaalla ei ole mitään erityistä vaatimusta vaan normaali 1,6 mm.

      Tuossa Hra Lexin lainaamassa pykälässä ei ole edes tulkinnan tarvetta, vaan asia on täysin selvä. Mitä laissa ei ole määrätty, sitä ei voida vaatia. Puuttumatta tässä poikkeustapauksiin ja nastoihin.

    • Viljo Bengtskär

      Katsastuskonttorilla ainakin sanottiin, että talvirengas on talvirengas kesälläkin ja 3 mm on alin, mille kitkarenkaan tai nypityn nastarenkaan saa päästää. Tämä toissa keväänä, kun tein vanhoista nastoista kesäkiekot.

      • Nastat nypitty

        Ylempänä on määräys 3 mm urista, joka on voimassa vain joulu-helmikuussa. Missä on se määräys, jonka mukaan talvirenkaassa pitäisi olla 3 mm urat muulloinkin?


      • afafaf
        Nastat nypitty kirjoitti:

        Ylempänä on määräys 3 mm urista, joka on voimassa vain joulu-helmikuussa. Missä on se määräys, jonka mukaan talvirenkaassa pitäisi olla 3 mm urat muulloinkin?

        ei talvi- vaan M S renkaissa. Kannattaa tietty varmistaa vielä kotikunnan kyttikseltä. Ne auttaa aina mielellään, jos on vain kohtelias.


      • tarkoittaa juurikin
        afafaf kirjoitti:

        ei talvi- vaan M S renkaissa. Kannattaa tietty varmistaa vielä kotikunnan kyttikseltä. Ne auttaa aina mielellään, jos on vain kohtelias.

        talvirenkaita. Niitä ovat kaikki nastarenkaat, kaikki kitkarenkaat, sekä jotkut muut karkeakuvioisemmat renkaat.
        Mutta ainakin kaikki, jotka käyttää ympäri vuoden maastureissaan M S renkaita sekä nastannyppijät tuntuu ajelevan ne kesäisin sinne 1,6 tuntumaan enkä ole kuullut kenenkään sakkoja asiasta saaneen...


      • Pickup
        tarkoittaa juurikin kirjoitti:

        talvirenkaita. Niitä ovat kaikki nastarenkaat, kaikki kitkarenkaat, sekä jotkut muut karkeakuvioisemmat renkaat.
        Mutta ainakin kaikki, jotka käyttää ympäri vuoden maastureissaan M S renkaita sekä nastannyppijät tuntuu ajelevan ne kesäisin sinne 1,6 tuntumaan enkä ole kuullut kenenkään sakkoja asiasta saaneen...

        Nimen omaan ei tarkoita noita mainitsemiasi renkaita, vaan
        ovat yksi ainoa rengastyyppi yleiskäyttöön kesät talvet.
        Eivät ole sen enempää kitka- kuin nastarenkaitakaan, vaan
        "karkeakuvioisia" muta- ja lumirenkaita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      82
      4627
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      176
      3627
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      64
      2070
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      78
      1268
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      129
      1132
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      144
      1069
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      979
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      26
      891
    Aihe