Pohjatapin reikä

Seli Paatti

Ostettiin uusi soutuvene. Muuten vene on laadukkaan oloinen, mutta pohjatapin reijästä näkyvät lasikuidun kuidut ilman minkäänlaista pintakerrosta. Nyt pelkään, että reijän seinämien kautta rakenne imee itseensä kosteutta kesän aikana ja ensi talvena jäätyy tuhoisin seurauksin.

En tiedä edes onko pelko aiheellinen, mutta haluaisin korjata vian. Millä aineella reikä olisi hyvä tiivistää?

6

2652

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • neu.

      siinä pysy mikään kun tappia kiinni auki kiinni auki jos laittaisi jonnimoisen kumi/muoviholkin liimaamalla reikään

      • En tiiä

        tiivistääkö kaksikomponenttinen epoksiliima tai silikooni tarpeeksi?


      • Tappi tiivistää
        En tiiä kirjoitti:

        tiivistääkö kaksikomponenttinen epoksiliima tai silikooni tarpeeksi?

        Ei sinne väliin mitään vettä mene kun se kiertämällä kiristyvä kumitappi on siinä paikallaan. Kun taas vedät veneen rannalle ja irroitat tapin, vesi valuu pois ja sitten taas kiristät tapin paikalleen. Meillä ollut vene 5 vuotta ja samanlailla lasikuitumaton säikeet reiästä näkyy. Tappi otettu reiästä vain veden poislaskun ajaksi eli myös talvella tappi paikoillaan. Mitään vesivauriota ei reiän ympärillä näy.


    • puu on parasta

      Tuo kuvastaa erinomaisesti suomalaisen veneenrakennuksen tasoa. Ensin tehdään mahdollisesti hyväkin vene mutta lopuksi se pilataan porailemalla pohjatapin ja muitakin vedenpoistoreikiä.
      Kerran mainitsin asiasta vene-esittelystä veistäjän edustajalle joka kehua retosteli suurelle kuulijajoukolle veneen erinomaisuutta.
      Sain tappavan katseen eikä edustaja suostunut kommentoimaan asiaa vaan poistui kahville.

      Osta pikku purkki gelgoattia (Biltema, Etola, veneliikkeet tai maalausalan liikkeet) Saa jopa desin purkissa. Gelkkarissa on kovetin erikseen jotka sekoitetaan keskenään. Tutki onko veneessä muitakin porattuja reikiä esim penkkien alla olevista tiloista tai muualla. Reiät ovat yleensä valmiiksi liian pieniä ja tukkiutuvat roskista. Suurenna reikiä sormenmentäviksi ja poista suurimmat jäysteet ja haituvat vaikka puukolla tai viilalla. Sekoita gelkkari ja laita sitä pienellä pensselillä reilusti reikiin. Useampi kerros parantaa asiaa mutta joka sivelylle pitää sekoittaa oma satsi eli älä sekoita kerralla kaikkea ostamaasi.
      Ei maksa paljoa mutta hieman vaivaa. Tuo kaikki pitäisi tehdä jo veistämöllä jossa kaikki on valmiina ja helpoa. Kunnon veistäjä tekisikin sen.

      • atlatl

        Kaksikomponenttiliima ei epoksihartsikin pelittää.Sitä kun myydään valmiiksi sellaisessa parituubissa tai näyttää siltä kun on kaksi ruiskua liimattu yhteen.
        Siitä puristaa molemmista yhtä paljon ja sekottaa mukana tulevalla pikku muovilastalla ja sivelee/töpöttää siihen ihan reunaan missä ei ole pinnoitetta niin hyvä tulee.
        Noilla olen kajakin pohjissa olevia pikkuvikoja paikkaillut ja kestää.


      • liimaanaamassa
        atlatl kirjoitti:

        Kaksikomponenttiliima ei epoksihartsikin pelittää.Sitä kun myydään valmiiksi sellaisessa parituubissa tai näyttää siltä kun on kaksi ruiskua liimattu yhteen.
        Siitä puristaa molemmista yhtä paljon ja sekottaa mukana tulevalla pikku muovilastalla ja sivelee/töpöttää siihen ihan reunaan missä ei ole pinnoitetta niin hyvä tulee.
        Noilla olen kajakin pohjissa olevia pikkuvikoja paikkaillut ja kestää.

        Liimaa hankittaessa pitää lukea tarkkaan että se kestää vettä. Sellaisiakin kaksikomponenttiliimoja on jotka pehmenevät vedessä (punainen ja sininen Araldit)
        Liimaa on helppo annostella tuubeista. Kannataa sekoittaa hieman ylimääräistä kuin just. Liimakohteen lämmittäminen esim. tukankuivaajalla on eduksi mikäli sähköä on saatavilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2127
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      33
      2070
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1835
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1360
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1251
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1141
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1060
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1003
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      936
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      282
      895
    Aihe