kun olen niin innostunut niistä. Asiat alkavat selkiintyä, mutta nyt aloin epäillä, onko tuore heinä kompastuskivi suunnitelmissa. Meidän tontillamme ei ole peltoa, naapurin isännällä on kyllä paljonkin, koska pitää lehmiä. Kuinkahan paljon heinää pitäisi päivässä niittää poroille noin suurinpiirtein kiloissa, että tietäisin kehtaako mennä kysymään naapurilta. Maksaisin tietysti hänelle jonkun summan. Naapurilla on n. 30 lehmää ja hän tarvitsee niille varmaan lähes kaiken mitä irtoaa. Kiitos muuten kaikille, jotka ovat vastanneet kysymyksiini tästä poroaiheesta... ; )
Mie taas täällä kyselen poroista.....
Nippe
7590
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
No kiloista en osaa sanoa, mutta jos nyt edes sylillisen päivässä viet, niin eiköhän se riitä. Mielellään heinä saisi olla sellaista, jossa on monenlaisia kasveja(niittyheinää).
Sitten metsästä lisäksi puolukan, mustikan yms. varpuja ja lehtipuiden oksia. Talveksi voit myös kerätä varpuja ja kerppuja.
Joo, niitä kaikkia kasveja täältä lyötyykin ihan läheltä. Maanomistajatkaan ei varmasti pane pahakseen jos siistii ojan varsia rehottavista niittykasveista, koska tienvarret niitetään muutenkin aina välillä leikkurilla. Pihallemme voisi myös kylvää pienen pellon esim. apila/timotei seosta. Mitenköhän lähtee kasvamaan?
pari poroa meiltä löytyy.
Onnea poroharrastuksellesi!
Porot ovat kyllä mukavia elukoita.
Tuoreen heinän lisäksi syötä erilaisia lehtiä kesällä poroillesi. Isännät eivät varmasti pahastu jos keräät vaikkapa vesurilla oksia ojanvarsista, mutta muista kysyä lupa! Toinen tärkeä asia on suolakivi. Niitä saa maatalouskaupoista, ovat samoja mitä esim. hirvimiehet vievät riistaruokintapisteisiin. Suolakiven mineraalit auttavat kehittyviä sarvia kasvamaan, jos poro ei saa vapaana luonnossa valita itse omia eväitään.
Joo, pitää tehdä syöttökatos, jonne voi laittaa suolakivenkin sateelta suojaan.
Koska meinaamme ostaa uroksia, olen miettinyt mahiksiani ajoporon koulutukseen. Millä keinoilla poro oppii? Onko mitään erityisiä koulutustapoja? Eli millä voin välttää sellaisen tilanteen, että löydän itseni naapurikylän puolelta riippana köyden päässä.. ;D
Olen kouluttanut sekä reki- että kilpaporoja. Sinun tapauksessasi kyse on varmaan rekiporojen kouluttamisesta. Porojen koulutus ei omasta mielestäni ole lainkaan vaikeaa. Täytyy vain muistaa,että poro on esim. hevoseen verrattuna, herkempi. Onnistumiselle on myös tärkeää, että poro oppii ihmisen kunnioitukseen. Oikeastaan täysin neuvominen on mahdotonta ennen kuin olet elänyt poron kanssa ja oppinut sen reaktiot. Ensimmäinen koulutettava voi hyvinkin mennä "vinoon" eli pilalle rekiporona olemisen kannalta.
Koulutuksesta kertominen veisi joka tapauksessa liian paljon aikaa näissä puitteissa. Ensin on kuitenkin totutettava se kosketukseen. Poro ei luonteeltaan ole kovin herposti kosketeltava. JO poron karvakin on laadultaan sellainen, että se katkeaa helposti.Poro tottuu helposti valjaisiin ja kantamaan esineita (takkaporot), mutta vetoon opettelu voi olla vaikeampaa. Poro ei pidä laahaavasta äänestä takanaa. Parempi aloittaa siksi pitkällä narulla ja esim. kevyellä autonrenkaalla. Kaikki tietysti vähitellen eikä liian nuorena (omasta mielestäni). Tapoja kouluttaa on monenlaisia, mutta tärkeintä on muistaa olla lyömättä poroa ja huutamatta sille.
...vastauksista. Onhan se varmasti kaikkien eläinten kanssa niin, että eläin pitää ensin tuntea hyvin. Muistan sitten vinkkisi kun aloittelen pikkuhiljaa totuttamaan poroa toimimaan ihmisen kanssa.
Ensi lauantaina menemme perheen kanssa katsomaan niitä kahta viimekesäistä myytävää urosporoa. Kivaa!