saniaisten siistiminen jyrkässä rinteessä

ulalla

Osaisikohan joku auttaa mikä tähän olisi helpoin ratkaisu. Meillä kasvaa saniaista jyrkässä rinteessä, tämä rinne on kuitenkin melkoisen siivottoman näköinen ja tarkoituksena olisi siistiä sitä. Saniaisten reunoilla kasvaa kaikenlaisia rikkaruohoja ja lisäksi olen syksyllä rinnettä siivotessa (taitellut saniaisten oksat pois) löytänyt myös kotiloita sieltä.

Eli rinne pitäisi saada siistimmän näköiseksi. Ensin ajattelin suodatinkangasta ja haketta siihen päälle, mutta tuo hake kyllä lähtee viimeistään ensi talven lumien sulaessa valumaan alaspäin. Millä muulla voisi rinnettä kattaa/siistiä? Keskiosa ei ole ongelma, koska saniaisten juureen ei näe tuuheista lehdistä johtuen.

4

762

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • reiska...

      On saatavilla kennostoa, joka pitää hakkeen paikallaan rinteessä, 0442593271

      • Kennoton

        Reiska, kerro mulle mistä sitä kennostoa saa? Pk-seudun puutarhaliikkeet tarjoavan ei oota...
        Kiitollinen vastauksestasi :)


    • katajainenkansa

      Saniaisten kasvupaikka lienee ainakin osittain varjoinen? Silloin sinne voisi istuttaa runsaasti varjoisan paikan maanpeitekasveja jotka juuristollaan sitovat myös maata ja estävät sen valumista. Samalla ne tukahduttavat myös rikkaruohojen kasvun. Ensin täytyis siistiä reuna-alueet kitkemällä ne puhtaaksi vanhasta, rumasta kasvillisuudesta. Saniaisten ja uuden kasvillisuuden tulisi kytkeytyä yhteen mahdollisimman luonnonmukaisesti eli lomittain ja mutkitellen toinen toistensa lomassa. Kasveiksi kävisi peitto- ja paljakkapajut, suikerotuhkapensas, rinneangervo, gröönlanninhanhikki, seppelvarpu tai sitten perennoista tuttu vuorenkilpi, suikeroalpi (leviää ihan hikuna!), varjoyrtti, pikkutalvio jne. Vaihtoehtoja kyllä löytyy. Riippuen rinteen koosta, sinne voi istuttaa kahta tai kolmeakin lajiketta isompina alueina mutta pienessä rinteessä jo yksi laji on riittävä ja näyttävämmän näköinen.

    • Kennoton

      Reiska, kerro mulle mistä sitä kennostoa saa? Oon soittanut läpi pk-seudun puutarhaliikkeitä, kaikkialla vastataan ei oota. Olisin tosi kiitollinen vastauksestasi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7443
    2. 81
      5037
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4859
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4268
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3058
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2689
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2596
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      53
      2247
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2221
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1850
    Aihe