Olen ostamassa Ht-veneeseeni 50-heppaista(2t) perämoottoria. Kumpi noista otsikon moottoreista on viisaampi valinta? Kesässä tulee ajoa n.40-60h. Onko netissä jossain luettavissa jonkun venelehden vertailua ko. teholuokan koneista?
Tohatsu vai Selva?
pookpp,,ommkoko
6684
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
2t Selvaa, se on ihan paska Italiaano. Mutta nelitahti Selva=Yamaha
Noista kahdesta tossu ehdottomasti.
Jossain kotimaisessa venelehdessä oli 50hv myllyjen käyttötesti muutamia vuosia sitten. Siellä oli kaikki merkit testattuina selvaa lukuunottamatta. Tossussa moitittiin moottorin sisuskalujen kulumista. Toinen kulunut moottori oli "kiinan" 4-t merkkari. Jos meinaat kerätä hyvin paljon tunteja matka-ajossa, niin testissä pitkää ikää veikattiin e-tecille, hondalle, suzukille ja jammulle. Jammut ovat tosin joskus syöpyneet merivessä.. Tossu lienee halvin?
Testi löyty joskus netistä?
osta käytetty jammu se on parempi ku kummatkaan noista
Hämmennän vähän vanhaa soppaa...
Kun olin jonkin aikaa sitten etsimässä sopivaa 50hv konetta luin nuo Kipparin 50hv koneita koskevat käyttötestit läpi. Niissähän koneet koeajettiin ja testijakson päätteeksi purettiin osiin. Yhteenvedossa joka julkaistiin
numerossa 4/2009 todettiin, että eniten kulumia oli Kiinan mercuryssä ja
Tohatsussa. Tohatsu kiinnosti eniten, koska hinta oli mielestäni sopiva,
kone on kevyt ( vain vähän yli 90kg), kaksitahtisen tekniikka yksinkertaisempaa ja
luonne terävämpi, ja koska omistettuani aikojen saatossa kaikkia nykyään myynnissä olevia merkkejä Terhi ja Husqvarna, voin todeta, että ainoa koneet
joista ei koskaan ole ollut mitään harmia, olivat ne kaksi Mercuryä joiden valmistaja oli Tohatsu sekä yksi kappale nelitahtisia Tohatsuja jonka omistan vieläkin.
Tässä on mukana tietysti myös tuuria, mutta kyllä se kai laadusta jotain kertoo.
Numerossa 4/2007 on yksityiskohtaisempi selostus Tohatsun 50 koneesta
ja siinä todetaan ettei moottorin sisällä varsinaisia kulumajälkiä ole eikä muilla
havaituilla kulumajäljillä ole moottorin kestävyyden kannalta merkitystä.
Konetta kiiteltiin mm. hyvästä toiminnasta ja varmuudesta, moitittiin äänitasosta
ja vähän karkeasta työn jäljestä. Johtunee osin myös siitä, että nuo TLDI:t perustuvat vanhoihin kaksitahtisiin malleihin.
Ostinko Tossun 50en? No itse asiassa en, vaan erehdyin kokeilemaan
tuttavan Suzuki 50:tä ja sen hiljainen käynti teki vaikutuksen.
En ole ainakaan vielä katunut päätöstäni.
Tohatsu, jos budjettissa on varaa, niin sitten e-tec
HONDA