HUS lähetti ensimmäisenä laskunaan muistutuslaskun jossa oli huomautusmaksuja korkoja. Laskun tapahtuma oli vuoden 2009 helmikuussa, siis 1 vuosi 2 kuukautta. Maksoin laskun, mutta vain sen perusosan, en korkoja ja muistutusosaa, koska HUS:n olisi ensin pitänyt lähettää normaalilasku.
Eilen tuli sitten perintätoimistolta uusi kirje jossa oli lisäksi 12€ lisäkuluja. Olin aikaisemmin netin kautta reklamoinut perintätoimiston asiakasta laskusta. Mitään ei ole kuulunut asian suhteen. En aio maksaa tuotakaan, vaan HUS:lle pitäisi riittää se alkuperäinen summa.
En katso olevani vastuussa HUS:n laskutuksen mokista, siitähän kertoo sekin, että tuo ensimmäinen lasku tulee yli vuoden tapahtumasta. Voisin melkein veikata, että HUS:lla on ollut jokin tarkistus, jossa on huomattu, että nuo on laskuttamatta ja suruttomasti laitettu huomautuslasku, ettei oma moka paljastu.
Muiden firmojen huomautuslaskut tulevat viimeistään kuukauden kuluttua eräpäivästä.
Tarvitseeko minun olla huolissani noista perintätoimiston uhkailusta ulosottomiehistä ?
Kyllä minulla on varaa maksaa laskut kuin laskut, periaate on tärkeämpi.
HUS
HUS:n uhri
2
873
Vastaukset
- khbsklöh
itse olen myös aikoinaan saanut hus:sin laskun suoraan perintätoimistolta,mutta se kyllä selvisi kun soitin laskutukseen niin ei tarvinnut maksaa kuin alkuperäinen lasku ja he ottivat asian pois perinnästä.
- saatananköyhä
et ole ainoa, itselleni sekä parille tutulleni onjäänyt lasku tlematta, paitsi jonkun helvetin turkulaisen perintä firman kautta. merkintä luotto tietoihin. siis en puhu hussista vaan normi terkkarimaksuista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä293035- 1191235
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu61037- 58961
- 66925
olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26897Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä38871Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu161841Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.65834Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹75784