Vantaan Magneetti

Honda H7

Ei enää ikinä autoa huoltoon Vantaan Magneettiin.
Tilasin autolleni vuosihuollon jonka yhteydessä pyysin valojen suuntauksen koska olin saanut n. kuukautta aikaisemmin huomautuksen katsastuksessa että toinen ajovalo näytti liian ylös.
Autoa jättäessäni ilmoitin että muutenkin saa rikkinäiset lamput vaihtaa ja tietenkin toistin sen valojen suuntauksen.
Kun hain autoni huollosta sain helvetillisen laskun (vuosihuolto), mutta ei siitä sen enempää ja kerrottiin työsuoritusten ohella että valot oli suunnattu.
Ajettuani huollosta kotiin, autotalliin, huomasin autotallin lattiaan vasten että "säädetyn" ajovalon kuvio näytti n. 2-3 metriä lähemmäs auton keulaa kuin toisen. Seinää vasten kuvio oli myös selkeästi alempana kuin toinen.
Seuraavalla viikolla vein autoni takaisin Magneettiin. Noin puolen tunnin odottamisen jälkeen töiden vastaanottajalle (aina saa muuten odottaa, oli aamu, ilta, päivä), sain vakuutella että valojen suuntaus olisi väärä. Lopulta vastaanottaja ajoi autoni halliin.
Hallista palattuaan töiden vastaanottaja piti minulle esitelmän, kuinka tarvikelampulla voi käydä näin, eli valo oli oikein suunnattu ja huollosta lähtiessä valo näytti oikein, niin nyt se näyttikin mitä sattui. Nyt autoon oli vaihdettu kunnollinen varaosalamppu.
Sitten työnvastaanottaja alkoi kirjoittelemaan laskua. Kun ihmettelin miksi nyt laskutetaan vaihdosta ja myös lampusta vaikka huollon jälkeen kaikki oli "kunnossa", minulle sanottiin että silloin oli mutta lampun lanka oli ajon aikana vääntynyt ja taas pidettiin esitelmä tarvikelampuista joissa lanka ns. elää. Eli minulle kerrottiin että tarvikelampun valo näyttää välillä ylös, alas tai minne vain.
Vaikka autoinsinööri tai valojen asiantuntija en olekaan, niin missään vaiheessa en huomannut "langan elämistä", vaan ennen huoltoa valo näytti tasaisesti liian ylös ja huollon jälkeen liian alas.
Kun aloin epäilemään huollon tasoa kovemmalla äänellä, sanottiin että annetaan laskun sitten olla ja työnjohtaja heitti autoni avaimet minulle pöydälle.
Uskomatonta toimintaa, työnjohtaja väittelee asiakkaan kanssa ja heti alussa jo kyseenalaisti valojen suuntauksen.

Vaikka joskus aikaisemmin olen ollut tyytymätön Vehon huoltoon, ei siellä koskaan väitelty asiakkaan kanssa, eikä avaimia heitelty pitkin pöytiä. Aina löytyi huomautuksen jälkeen yhteinen "sävel".

4

2262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kerta riitti mulle

      Aika tuttua juttua. Aivan sikahintainen paikka, palvelu olematonta, mutta jos odottaa haluat pelkästään "palveltavaksi" auton jättäessä tai noutaeessa niin siitä vaan.

      • Kallis!

        Kerran minäkin käyttänyt. Vastaanotossa tentataan pesunesteestä alkaen saako lisätä tai vaihtaa. Kuitenkin huollossa tehty mm. jarrunesteen vaihto, joka ei kuulunut kilometrien mukaiseen huoltoon. Kun huomautin tästä, vähennettiin se kyllä mukisematta laskusta (n 60 euroa töineen).
        Jos käytätte Magneettia niin tarkastakaa kaikki kohdat onko työ tehty ja mitä laskutettu. Asiakasta yritetään hämätä mielipidekyselyillä yms.


    • honikkana

      kyllä on aika luokatonta myöskin varaosapuolella.olen VIIKON ajan lähes päivittäis yrittäny soittaa hondan varaosa puolelle mutta aina tullut sama vastaus "on just asiakas soitan hetken päästä takaisin".uskomatonta touhua.pitäkää tunkkinne prkl...en todellakaan edes kuse enää siihen suuntaan.

      • jaaeityhjiäpoissa

        Omalla kohdallani ihan hauska talo, vieraillut olen monta kertaa koska useimmiten en ole onnistunut yhdellä käynnillä selviämään, "hauska" siksi että korjautan työsuhdeautoa työnantajan ajalla ja piikkiin. Korjautin loistavassa nettohuollossa myös ihan omalla rahalla ja ajalla perheen toisen auton niin kauan kun nettohuolto sulautettiin samaan varaus-, ja hinnoittelujärjestelmään normihuollon kanssa, nettohuolto tyyliin toki jatkaisin mielelläni 2 auton asiakas-suhdettani. Harmi että tiukkaan aikaan tai osuutta haalimaan synnytetty "budettihuolto" ammuttiin alas tajuamatta että kerran menetetyn asiakkaan takaisin saaminen onkin hiukka haastavampaa vrt. pikku ohjauskoron-nousu lähitulevaisuudessa, nettohuollon asiakashan ei siirry magneetin normihuoltoon vaan palaa sinne "autoasiin" tms. Nettohuollossa näki asentajan (olivat tod symppiksiä, nuoria virkavuosiltaan ja siksi palveluhenkisiä) ja sinne pääsi aamulla aikaa varaamatta kävelemään sisään..
        Sitten siitä ammattitaidosta, sanoisinko intesiteetistä:
        Edes renkaita ei osata asentaa pyörimis-suunnassa oikein, CD-vaihtaja oli useamman kuukauden Japanissa huollossa levyni sisällään, vasta kun pyysin kauniisti että hommatkaa nyt jumalauta joku varasoitin niin kaveri tajus että "se haluis ehkä kuunnella musaa", levyt postitettiin sitten myöhemmin... 2 krt olen vaihdattanut ajovalopolttimot siellä, kummatkin palaneet muutaman viikon sisään vrt. sormin koskettu lasiin?. Olen ostanut rekisterinumerolla; A: ajovalon, myivät väärän polttimon B: valkoiseen autoon värikynän, sain mustan... Nämä kummatkin olen luonnolliseti ottanut mukaan ja huomannut vasta kotipihallani että ..ttu väärä osa tms. Auto toimitettiin väärillä talvirenkailla, siitä rekkuloidessani en saanut mitään ihmeempää vastausta?? jos tilaus-sopparissa lukee nokia ja tulee conteilla niin so?, jos ostan accon ja tulee anjovis niin so?..ttu. Palvelu todellakaan ei riitä vetämään puolensa, KOKO prosessin LAATU vetää. Uusi seat tilattu ja tulossa ens vk vaimolle, juu ei magneetista :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      92
      1135
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      116
      968
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      906
    4. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      83
      708
    5. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      283
      699
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      74
      631
    7. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      586
    8. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      582
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      48
      559
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe