Vinkkejä pienemmistä paikoista

menossa

Hei,

suunnittelen perheelle muutaman viikon kesälomareissua jonnekin päin USAa tai Kanadaa, ja kuulisin mielelläni vinkkejä vähän pienemmistä viihtyisistä paikoista, joissa on suomalaiselle kohtuullisesti nähtävää ja tekemistä pienen ajomatkan sisällä. Kauhean paljon ei kiinnosta ajella ympäriinsä, vaan pääosa ajasta olisi rentoa paikalliseen elämänmenoon tutustumista.

Esimerkkinä itse olen ollut mm.

- perheen kanssa Venice, FL, jossa biitsit olivat melkein yksityiskäytössä, ja Tampan huvituksiin oli kohtuullinen ajomatka: http://www.venice-fla.com/ Aivan loistopaikka lapsiperheen reissulle.

- työreissulla Asheville, NC:ssä, jossa lähellä Blue Ridge Mountains ja Lake Lure, ja kaupungin nähtävyytenä ainakin Biltmore Estate. Obamakin näemmä juuri kävi täällä lomailemassa:
http://www.exploreasheville.com/what-to-do/romantic-getaways/vacation-like-president-obama/index.aspx

1

472

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuotatuota

      Boston nyt ei kai ole "pienempi paikka", mutta muuten se täyttää ympäristöineen ym. kriteerit. Rennompaa rantameininkiä näkee kesäisin pitkin rannikkoa, Bostonin downtownista katamaraanin tai bussin ulottuvilla olevalta Cape Codilta ja Obaman viime kesänä lomailemalta Martha's Vineyardilta muutaman tunnin junamatkan päässä olevalle Old Orchard Beachille. Autoa ei seudulla välttämättä tarvitse lainkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7423
    2. 79
      4974
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4839
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4248
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      9
      3028
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2679
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2561
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      48
      2229
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2201
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1830
    Aihe