lienee vielä pientä ahvenanmaalaisiin verrattuna, kun suhteutetaan väkimääriin;?
Kreikan apu
finska betalar
5111
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Täytyy muiden maiden veronmaksajien maksaa kreikkalaisten maksamat verot?
Heidän täytyisi ne itse maksaa tai kärsiä!
Kreikalaiset palkansaajat eivät ole vapaaehtoisesti maksaneet veroja valtiolle. Samoin esim., taksinkuski tai ravintolat, jotka ovat jättäneet aina tuloistaan verot tilittämättä valtiolleen. Kun kreikalainen rakennusfirma rakentaa talon, se ei myöskään lähde tilittämään tulostaan veroja valtiolle.
Saksa jo pelkää että nuo avustukset joutuisivat vääriin käsiin, ja mitään ei sen jälkeen tapahdu. Näin Merkel sanoi puheessaan.
Mitä Ahvenanmaahan tulee menee niin, että kaikesta hyvästä kannattaakin maksaa. Ahvenanmaa on puolueemme sydän ja keuhkot. Aivot kuitenkin istuvat Helsingissä ja Vaasassa.
Ekonomie magister, HANKEN
Koko Suomen kansa sen verovajeen joutuu maksamaan. Sen verran suomalaisilta ovat pois omat terveydenhoidon palvelut ja koulutusrahat, kun nillä autetaan veromaksuhaluttomia kreikkalaisia.
Ei Kreikalle mitään rahaa olla lahjoittamasta. Kreikka joutuu maksamaan Suomelta tulevasta miljardiluotosta korkeamman koron kuin Suomi lainaamalla sen edelleen kolmannelta taholta, koska Suomella on parempi luottoluokitus. Tästä korkojen välisestä erotuksesta kertyy vielä kymmenien miljoonien voitot Suomen valtiolle.
Ahneidenmaalle lahjoitetaan rahaa. Affenat eivät koskaan maksa niitä takaisin. Edes kiitosta ei kuulu, vaan suomalaisten sortoa jatketaan hellittämättä.