Sudesta vastusta kunnon koiralle?

ggg rrr

Susinarttu painaa keskimäärin 32 kg (noin) ja susiuros keskimäärin 40 kg (noin), joten kuinka sellainen pärjää kaksintaistelussa 2-3 kertaa painavammille, terveille, työkykyisille laumanvartija- ja molossikoirille? Monet koirarodut voivat painaa aivan terveinäkin (ilman ylipainoa) noin 100 kiloa. Sellainenko häviäisi 40-kiloiselle sudelle? Mastiffikin painaa rotumääritelmän mukaan 70-120 kg. Sellainenko häviää sudelle kaksintaistelussa ja voimakkuudessa, varsinkin jos koira on tarkoituksella koulutettu taistelemaan suuurpetoja vastaan? Tai 70-kiloinen kaukasianpaimenkoira?

6

319

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huuooh

      Mastiffi saa painaa Suomen kennelliiton ja FCI:n mukaan enintään vain 110 kg, narttu 70-90 kg. 120-kiloinen uroskin on jo liian painava.

    • kotijuristi

      Mitä laki sanoo jos kyseisiä koiria käytetään tappamaan susia. Eikös se ole laitonta metsästystä

      • Realistinen

        Suden tappaminen ei ole koskaan laitonta.


    • grrrHHHH!!
      • ggg rrr

        Nuo tiedot painavista susista ovat historian luettavaa. Silloin ei vaadittu mitään virallisia punnituksia tai kelpoja todisteita susien painoista. Kun 2000-luvulla susien punnitukseen vaadittiin viralliset toimenpiteet ja luotettavat todisteet, niin yhtäkään edes 60-kiloista sutta ei olla saatu listattua. Joten liekö nuo entisen vuosisadan jättihukat liioitellun painoisia susipelon kasvattamiseksi.


    • Pitää tietää

      Tuskinpa järkevä susi haastaa riitaa itseään isomman koiraeläimen kanssa. Siinä ei ole mitään järkeä. Suden tarkoitus on elää eikä tapella.

      Koko on yksi asia, toinen asia on puremisvoima. Luulisin suden leukavärkkiä hieman vahvemmaksi kuin standardin rotukoiran.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      129
      1538
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1441
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      1243
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      55
      1190
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      1014
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      255
      991
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      198
      986
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      74
      935
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      16
      840
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      838
    Aihe