"1. Pietarin kirje 2
9 Mutta te olette valittu suku, kuninkaallinen papisto, pyhä heimo, Jumalan oma Kansa, määrätty julistamaan hänen suuria tekojaan, joka teidät on pimeydestä kutsunut ihmeelliseen valoonsa.
10 Ennen te ette olleet kansa, mutta nyt te olette Jumalan kansa. Ennen te olitte armoa vailla, mutta nyt on Jumala teidät armahtanut.
Jumalan oma Kansa : Nykyiset ihmiset (M) ovat Ensimmäisen Kansan Äidin (A) ja (D) Kansan Isän (A) lapsia, joista Kansan puhuma Kieli, Mieli ja Sielu on peräisin.
Kansa : 'rotu' -ajatuksesta on päästävä eroon, muinaisaikaan ei ollut maita rajoineen niinkuin tänään on, esimerkiksi Suomalaiset ovat lähinnä Pohjois-Eurooppalaisia, ja kun etelästä olemme tänne tulleet, niin nykyistä Euroopan karttaa seuraten, meissä on perimää kaikista Euroopan maista, siis geneettisesti 'minkä maalaisia tahansa', mutta, tänään olemme Suomalaisia. Tänään on Esi-Vanhempien (Jumalan) antama ja rakentama maa nimeltä Suomi, ja Kansallinen sukunimi on Suomalainen. Muinaisaikaan, etunimi oli Kansallinen viite, ja sukunimi missä asui, esimerkiksi jos Matti asui Ateenassa, nimi oli Matti (Suomalainen) Ateenalainen (Kreikassa).
hänen => heidän : esi-vanhempiemme, kaikki esivanhemmat jotka ovat mahdollistaneet nykyisten ihmisten olemassaolon
Lestadiolaiset, olivat Pietarilaisia (Kristillisä, Pietarsaari) ennen pakkokääntämistä Lutherilaisuuteen jonka 'uskonnon ilmaisjana' toimi Lars Levi Laestadius. Lars Levi Laestadius (10. tammikuuta 1800, Arjeplog–21. helmikuuta 1861, Pajala) oli ruotsalainen pappi, jonka mukaan on nimetty Evankelis-Luterilaisen kirkon herätysliike Lestadiolaisuus. Lars Levi Laestadius valmistui ylioppilaaksi vuonna 1819 ja papiksi 1825 (Wikipedia).
Lutherilainen uskonto on muuttunut huomattavasti sivistyneemmäksi verrattuna siihen mitä mitä se aikanaan oli ja edusti, mutta pohjoiseen muutokset parempaan päin ovat myöhempää perua, ja muutoksien myötä Lestadiolaisuus on tänään hajonnut 19 eri lahkoon. Älkää syyttäkö ihmisiä, vaan syyttäkää vääräoppisuutta. He etsivät juuriaan siinä missä kaikki muutkin Suomalaiset."
"5 Mooseksen kirja 32:7-8 (Qumran, Septuaginta)
μνησθητε ημερας αιωνος συνετε ετη γενεας γενεων επερωτησον τον πατερα
σου και αναγγελει σοι τους πρεσβυτερους σου και ερουσιν σοι οτε
διεμεριζεν ο υψιστος εθνη ως διεσπειρεν υιους αδαμ εστησεν ορια εθνων
κατα αριθμον αγγελων θεου
αδαμ : adam : adam
εστησεν : histemi : asettaa
ορια : horion : raja
εθνων : ethnos : etnisyys
"Raamattu 1992
5. Mooseksen kirja 32: 7 Muistelkaa muinaisia aikoja, ajatelkaa menneiden sukupolvien päiviä. Kysykää isiltänne, niin he kertovat teille, kysykää vanhuksiltanne, niin saatte kuulla.
8 Kun Korkein jakoi kansoille maat, kun hän levitti ihmiset yli maan piirin, hän määräsi kansojen asuinsijat ja kullekin oman jumalan. "
"Raamattu 1932/1938
7 Muistele muinaisia päiviä, ajattele menneiden sukupolvien vuosia. Kysy isältäsi, niin hän sen sinulle ilmoittaa, vanhimmiltasi, niin he sen sinulle sanovat.
8 Kun Korkein jakoi perinnöt kansoille, kun hän erotteli ihmisten lapset, silloin hän määräsi kansojen rajat israelilaisten luvun mukaan."
"1. 5 Mooseksen kirja 32:7-8 (Septuaginta)
Muistele tästä päivästä muinaisiin päiviin, ajattele menneiden sukupolvien vuosia. Seuraa äitisi ja isäsi sukulinjaa heidän vanhempiin, ja taaksepäin ajassa sukupolveta toiselle, niin esivanhempasi kertovat sinulle totuuden. Kun Korkein Luoja jakoi perimän kansoille, kun hän erotteli ihmisten lapset A D A Meihin, silloin hän määräsi kansojen etnisyyden Jumalain sielujen, Ensimmäisten Kansan Äitien ja Ensimmäisten Kansan Isien, Jumalain luvun mukaan. "
Lestadiolaiset
Pietarilaisia
1
872
Vastaukset
- tnävä
voisko olla niin että toi Lestadio oli r u o t s a l a i n e n --- r u o t s a l a i s e n luterilaisen kirkon lähettämä lähetyssaarnaaja --- joka pakkokäänsi saamelaisia ja suomalaisia --- ja ne tekee Lestadion mukaan mitä r u o t s a l a i s e t siihen aikaan teki suomalaisille: suomalaisten etnistä puhdistusta ? Tuo näyttää olevan totta --- että Lestadiolaiset olivat alunperin Pietarilaisia --- Jeesuksen nimeämän perijän eikä r u o t s a l a i s t e n lähettämän saarnaajan seuraajia ? ? ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 233690
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5402702Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532260Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2122241Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131709Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191519Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip521491- 971389
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621221Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951184