Ruokinta..

Tietämätön.........

minulla on 100 litran akvaario jossa on neontetroja, 1 piikkisilmä ja 5 kuparimonnista pohjalla. Mietinkin tota ruokintaa että kun monniset ovat ahneita syömään pohjalta kaiken, niin jääkö piikkisilmälle mitään ruokaa?? Ruokana minulla on pohjakaloille katkarapupellettiä. Paljonko ruokaa pitäisi annostella päivässä että kaikki kalat saavat varmasti osansa? Tetroille on oma ruoka.

2

258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tulipyrstö0

      Pohjakalat syö kaiken ruuaksi kelpaavan, myös pohjalle pudonneen tetralta ylijääneen ruuan.
      Piikkisilmät ovat arkoja yökaloja, laita illalla valojen sammuttua pelletti lähelle piikkisilmän piilopaikkaa.
      Piikkisilmiä ei kannata pitää yksin, sopivampi määrä on 5 - 10, mitä useampi sitä rohkeampia, eivätkä sottaa pienessäkään akvaariossa -päinvastoin siivoaa.

      • tietämätön.........

        Olen yleensä pudottanut vielä yhden pelletin valojen jo sammuttua illalla. Monniset vaan tosiaan ovat tosi ahneita syömään ja pelottaa että ruokin liikaa ja tulee levää, tms. sen seurauksena. Jospa se piikkisilmä pysyis hengissä. Tarkoitus on ostaa sille kavereita kunhan pääsen kaupunkiin kalaostoksille. Kiitos avusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      66
      4112
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      66
      3822
    3. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      112
      3678
    4. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      66
      3028
    5. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      75
      2880
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      62
      2329
    7. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      61
      1650
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      1205
    9. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      1188
    10. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      117
      1182
    Aihe