Olen kytkemässä AIS-varustettua VHF-puhelinta (Navicom RT-650) ja karttaplotteria (Lowrance MDS-5) yhteen. Tarkoituksena on saada sijaintitieto VHF:lle ja AIS-tieto karttaplotterille.
Johtojen selitykset manuaaleissa ovat seuraavat:
VHF:
Keltainen: NMEA IN ( ) from GPS navigation receiver
Vihreä: NMEA IN (-) from GPS navigation receiver
Oranssi: NMEA OUT ( ) Pin 2
Paljas: NMEA OUT (-)
Sininen: NMEA OUT ( ) 38.4 Baud for Ais data output
Harmaa: NMEA OUT (-) 38.4 Baud for Ais data output
GPS:
Keltainen TX ( )
Sininen TX (-)
Oranssi RX ( )
Vihreä RX (-)
Paljas (maa)
Voiko maan jättää pois, mihin se vaikuttaa?
Kytkenkö siis GPS:n keltaisen VHF:n keltaiseen - ja niin edelleen?
Laitteissa on molemmissa RS-422.
Johtojen selitykset manuaaleissa ovat seuraavat:
VHF:
Keltainen: NMEA IN ( ) from GPS navigation receiver
Vihreä: NMEA IN (-) from GPS navigation receiver
Oranssi: NMEA OUT ( ) Pin 2
Paljas: NMEA OUT (-)
Sininen: NMEA OUT ( ) 38.4 Baud for Ais data output
Harmaa: NMEA OUT (-) 38.4 Baud for Ais data output
GPS:
Keltainen TX ( )
Sininen TX (-)
Oranssi RX ( )
Vihreä RX (-)
Paljas (maa)
Voiko maan jättää pois, mihin se vaikuttaa?
Kytkenkö siis GPS:n keltaisen VHF:n keltaiseen - ja niin edelleen?
Laitteissa on molemmissa RS-422.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kytke:
VHF keltainen GPS keltainen
VHF vihreä GPS sininen
VHF sininen GPS oranssi
VHF harmaa GPS vihreä
pikku lisäys edelliseen
VHF oranssi GPS oranssi
VHF paljas GPS vihreä
tällä kytkennällä VHF puhelin osaa piirtää DSC hälytyksestä saadut koordinaatit plotterin ruudulle. Eli jos joku on merihädässä ja lähettää DSC hätäsanoman niin hädässä olevan koordinaatit siirtyvät automaattisesti plotterin ruudulle, plotterista riippuen näkee sitten suoraan suunnan, etäisyyden ja ETA:n hädässä olevan luokse.
Onko siis mahdotonta saada sekä DSC -hälytykset että AIS?
on hyvinkin mahdollista. Otappa sen Lowrance plotterin manuaali käteen ja tutki miten saat kaksi com porttia päälle yhtäaikaa. Eli Com1 ja Com2 päälle - ja näin saat yhtäaikaa AIS ja DSC hälytykset toimimaan. Englanninkielisessä asennusmanuaalissa sivu 25.
aiemmin annetut ohjeet eivät päde eli suojavaippakaapeli tulee maaksi ja kytkettävä käyttöön.
Ehdottomasti kannattaa tehdä kytkentä niin että kaikki ominaisuudet ovat käytössä ja aktivoida kaksi com porttia.
Kiitos kaikille vinkeistä. Täytyy tutkia manuaalia kahden Com-portin osalta. Viimeksi veneellä olin katsovinani, että HDS-7:ssä (eikä MDS-5:ssä kuten alussa väärin väitin) on vain yksi Com, mutta katson uudestaan.
Rautalangasta maata koskien: Mihin siis kytken GPS:ltä tulevan maapiuhan? VHF:llä ei ole sille sisääntuloa pariksi.
TX -> RX
TX - -> RX -
TX -> RX
TX - -> RX -
Jos VHF:n "paljas" on merkitty NMEA OUT (-) karvaksi, on se otettava käyttöön.
Kannattaa tutustua Actisensen sivustoon. Täältä löytyy vastaus lähes kaikkiin NMEA RS232 ja RS422 -kysymyksiin
http://www.actisense.com/HTML/Support/Tech Talk/index.php
Terve olen kytkemässä samaa settiä. Kerrotko kuinka onnistuit?
Minulla taitaa olla vastaava tapaus kuin Aleksilla vaikka laite on erimerkkinen: paksummat virtajohdot (punainen ja musta) ja yksi ohuempi musta jota asennusohje kutsuu termillä: Suoja (paluu)-johto.
En ole kytkenyt tuota suoja-johtoa mihinkään ja laite toimii. Olenko tehnyt jonkun virheen asennuksessa?
Jos toimii, on kytkentä ok. Noista nimikkeistä ei varmuudella voi päätellä, mutta erittäin todennäköisesti se kytkemättä jäänyt johdon vaippa, jolla johtoa voi suojata ulkoisilta häiriöiltä. Venessä se otetaan käyttöön, jos ongelmia esiintyy , vaikkapa johdon kulkiessa läheltä huonosti toimivaa laturia.
Sorry huono ymmärrykseni mutta voitko tarkentaa mitä käytännössä tarkoittaa "se otetaan käyttöön"?
Oikeastaan jo "otetaan käyttöön" oli tavallaan väärin sanottu. Sehän on jo käytössä, sillä se suojaus on kytkettynä laitteen päässä laitteen suojamaaksi valittuun kohtaan. Käyttöön otto tulee kyseeseen silloin, kun kaapelia pitää jatkaa. Silloin se suojavaippa kytketään uuden kaapelin suojavaippaan, mutta jätetään taas uuden kaapelin toisessa päässä avoimeksi. Näiden staattisten suojauksien kytkeminen kaapelin vaatii hieman ymmärrystä siitä kaapelin jatkamista monimutkaisemmissa tapauksissa. Pitää tietää, mihin kytkee ja ennen kaikkea, mihin olla kytkemättä, ettei vain pahenna häiriöitä, joilta piti suojautua.
Eli niin kauan kun laite toimii normaalisti, älä tee mitään. Useimmiten ei myöskään mitään tarvitse tehdä.