Hei halloo, miten pienestä jutusta on tehty härkänen!
Puhuujasveljeksiä on satoja, mutta vain kymmenen on käyttäny lapsosia hyväksi.
Eihän tässä muuta, ku kuohitaan ne kymmenen puhujaa. Loput ovat täysin syyttömiä!
Puhuujasveljeksiä on satoja, mutta vain kymmenen on käyttäny lapsosia hyväksi.
Eihän tässä muuta, ku kuohitaan ne kymmenen puhujaa. Loput ovat täysin syyttömiä!
Vastaukset 24
Vanhimmat
pian loppuu. Sitten vl-saarnamiehet pääsee taas hässiin lapsia entiseen malliin.
puhujia tosin on tuhansia. ja toisekseen kun puhutaan pedofiileistä, ilmeisesti nuo 10 tapausta ovat kymmenien vuosien aika tapahtuneita raakuuksia, eli suurin osa menneisyydessä?. Tuona aikana ollu varmaan kymmenentuhatta puhujaa. Onkohan nykypuhujista sitten yksikään, onko tietoa?
Yksikin pedofiliatapaus on liikaa!
Lasten hyväksikäyttö on aina rikos.
Puhujia on kyllä satoja, mutta se ei lievennä kenenkään rikosta.
rikos vaatii rangaistuksen..Kukkaan ei ole synnitön..mutta joka on, heittää ensimmäisen kiven.
Mitä Lyyleri tarkoitat tuolla kiven heittämis kehotuksella?
ei saa moittia (= heittää kivellä). Tätäkö tarkoitit lyyleri?
Mestarimme Jeesus!
lyylerille ikävistä tosiasioista puhuminen on kivien heittelyä
lastensuojelun tutkija Johanna Hurtig sanoi, että nyt esille tulleet tapaukset ovat vasta jäävuoren huippu.
..kädet ristiin ettei niitä enempää olisi.
LOPETA HYVÄ TYYPPI SE MÄSSÄILY JA HUUDA JUMALAA APUUN ETTEI NIITÄ OLISI JA TULISI ENÄÄ YHTÄÄN!
Onkin järkyttävää miten media ja palstat nyt mässäilee tällä ja käy uskovaisia vastaan. Ry:llä on monta kertaa varoitettu että tämä on väärin jos tekee lapsele pahaa.
Päikkärissä myös on usein noussut esille pedofilia ja ettei se kuulu kristitylle. Pedofiilit ovat susia lampaiden vaatteissa, eikä kaikki uskovaisen nimellä olevat ole siis suinkaan mitään uskovaisia!
Mässäily ei auta ketään.
Itse taidat olla muiden huolilla mässäilijä kun muita sellaisiksi luulet.
Hurtig kertoi sen minkä uskoo todeksi. Avaaja väitti että pedoja on vain kymmenen. No, pankaa huolet narikkaan ja antakaa loppujen pedojen temmeltää vapaasti lastenne kimpussa. Varoitettu ainakin on.
Mistä saisin selville niiden pedofiilien nimet että voisin varoa? Onko heitä Espoon ry:n alueella? Meillä on pieniä lapsia ja kouluikäiset käyvät SRK:n leireillä.
..olisi tosi hätä, niin asuisit poliisiasemalla tekemässä tutkintapyyntöjä solkenaan.
Toistan; pane kädet ristiin ja rukoile ettei niitä enää tulisi eikä koskaan tapahtuisi!
JA LOPETA MÄSSÄILY!
(tervetuloa vaan asemalle, kirjaan kyllä ylös jokaikisen pyynnön !)
Tiedän yhden vl-pedon, ja sekin on jo kuollut.
Teidän pitäisi nyt ottaa asia vakavasti ja tehdä sille yhteisössänne ja yhteisesti jotakin. Ainakin keskustella avoimesti. Muuten saatte tosi huonon maineen. Teistä ruvetaan puhumaan sakkina joka ei välitä alaikäisistään, vaan vahtii vain omaa mainettaan ja menettää sillä viimeisenkin maineensa.
Keskustelepa siitä muiden teikäläisten kanssa.
MÄSSÄILY !!!
ja pysy vaan kastissasi siellä lestaporukassasi, vähemmän vaaraa kuin täällä sekopalstalla hurskastelemassa.
Etkös sinä ole siellä lestaporukassa, tai siis olet olevinasi? Niin käsitin. Mitä varaa puheistani sinulle on jos et ole lesta?
Puhujia vajaa tuhat.
Kirkon työntekijöitä 21000.
viimeisten 40 vuoden aika yhteensä, tuskin 10 000 riittää
... väkisinkin seurapenkissä tulee mieleen, että onkohan tuo puhuja pedofiili vai tuo. Ihan siitä syystä, että kun on tiedossa, että niitä on edelleen vapaalla jalalla ja sananpalvelijan tehtävissä. Toivottavasti joskus pääsee tästä tunteesta eroon.
Jos puhujia on alle tuhat ja niistä kymmenen on todettu syyllistyneen pedofiliaan, niin onhan se hirvittävän paljon, kauhistuttava määrä.
Katolisessa kirkossa on sentään kymmeniä tuhansia pappeja ja vain harva on narahtanut lapsiin sekaantumisesta.
Siinä paavi ja SRK ovat samanlaisia, että molemmata pyrkivät ensin kieltämään ja sitten seinää vasten jouduttuaan peittelemään ja vähättelemään pedofiliaongelmaa..
siitä kuinka monelle vuosikymmenelle ne jakaantuvat.
Jos tällä hetkellä on 1000 puhujaa joista olisi 10 pedofiiliia, niin pelottavan iso luku se olisi.
Toki kuitenkin taitavat olla erisuhteessa nuo luvut vuosikymmenten saatossa. Jos puhutaan 10 pedofiilista vuosikymmenten aikana, niin on todella rienaavaa verrata nykyiseen puhujamäärään. Ymmärsin että nykyvuosina olisi ollut 2-3, joka sekin on tosi iso luku. Puhujiakin kuolee ja syntyy vuosittain ja vuosikymmenittäin.
...on jo tuomittu ja noin kymmenestä tulee tutkinta. Eikö tuo tee jo 16.