kumpi olisi kannattavampaa maksaa muutamat luottokorttilaskut ja osamaksut pois joka kuukausi minimi summalla tai ottaa yksi isompi laina ja maksaa sillä kaikki noi pois ja sitten vaan lyhtentää sitä?
mikä olisi järkevintä
??
4273
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kaiikihan riippuu koroista.
Jos isommassa lainassa on pienempi korko kuin noissa pienissä, niin silloin tietysti iso laina on edullisempi.
Eli jos pankista saat lainan, niin mitä todennäköisemmin se raha on halvenpaa. Millään Ellos-lainalla ei tietenkään kannata.
Väittäisin että kannattais olla vaan se yksi laina, ainakin se selkeyttää asioita monesti ja luulis tulevan halvemmaksikin, kannattaa myös lukea uusin artikkeli minkä löysin:
http://paraspikavippi.info/ sivuilta.
Kaikkein kannattavinta olisi opetella elämään sen mukaan mihin rahat riittää.
Kun et kuitenkaan saa sitä isompaa lainaa, järkevintä on keskittää lyhennykset kalleimpaan lainaan ja pistää muut minimille. Sillä tavalla korot pienenevät nopeimmin.