morjesta vaan kansa! olen jyväskyläläinen poika ja aloitan ensiviikolla autokoulun ja haluaisin vähän tietioa mitä ensinmäisiin kertoihin liittyy teoriaa? ja kauan kestää, että pääsee ajamaan autoa autokoulussa ja kuinka kauan kestää, kunnes kortin saa ja pääsee vapaasti ajelemaan
autokoulusta
mikki99
8486
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Malta mielesi vielä ensi viikkoon.
Kaikkiin kysymyksiisi saat kyllä vastauksen siellä autokoulussa.
Pari kuukautta. Jos venyy heinäkuulle niin silloin autokoulut ovat lomalla ja siirtyy elokuulle.
Ei kaikki autokoulut ole lomalla heinäkuussa.
Mitkä Jyväskylän autokoulut on auki koko kesän?
Miksei autokoulut voisi palvella läpi vuoden? Vai onko joku paikallinen, sovittu tapa pitää ovet kiinni heinäkuussa? Vai meneekö koko Jyväskylä "kiinni" heinäkuussa?
Taitaa Muuramen mulkku hoitaa nämä Jyväskylän kartelliasiat.
ensin harjoitella hiljaisella metsätiellä Skinnerillä eli aikuisten polkuautolla,jonka joku kyläseppä valmistaisi sinulle halvalla opetusvälineeksi.Suoriutuisit Autokoulusta näin kunniakkaammin.Kyseisten kontrollista ei taas tiedä kuin seuraamalla liikennettä jo korttinsa suorittaneilla.
Eli ekalla tunnilla tosiaan tulee vastaukset sinun kysymyksiin. Ennen kuin voit varata ajotunteja on sinun suoritettava väh. 4 teoriatuntia. (Eli yksi tunti on noin 30-45min ja niitä käydään 2 ryppäissä), eli kahtena iltana tunneilla. Ekojen tuntien aiheet on koulutuksen rakenne ja auton käsittely ja saatetaan sivuta esim. väistämissääntöjä ja liikenteen ohjausta.
Kortin saanti riippuu siitä, että kuinka pian täytät 18 ja kuinka saat ajo- ja teoritunteja. (inssi ja teoriakoe ajat) Minulla teorioiden käynti kesti noin 4 viikkoa, mutta pari kaveria on käynyt ne 2 viikossakin. (mahto olla, että teoriatunteja on 20 eli 10 iltana käyt teoriatunneilla)
Ajotunnit varataan sitten (ainakin meillä) omatoimisesti autokoulun numerosta ja niitä pitää käydä minimissään 30. (yks ajotunti=25min ja nekin käydään 2 ryppäissä näihin tulee päälle jotakin 5-10min opettajan arviot ajamisesta eli yleensä menee noin 60 min aika mukavasti.)
Niitä nyt voi käydä ihan koulun aikataulunpuitteissa. Ja teorikokeen voi käydä suorittamassa aikaisintaan sinä päivänä ku täyttää 18 ja inssi voi varata hyväksytyn teoriakokeen jälkeen. Ja kesä aikaan inssiin ruukaa olla melkonen jono (about 3-14 päivään), eli kannattaa säästää muutama ajotunti sen teoriakokeen jälkeenkin ajeltavaksi, ettei ihan kokonaa unehdu tuo ajaminen.