Hyvää kesän alkua kaikille yrittäjä guruille! Tarvitsisin hieman viisaan neuvoja ettei tulisi jälkikäteen kovin pahoja ylläreitä oman yritelman kohdalla. Tilanne on tälläinen että aijomme kaverin/ kavereitten kanssa perustaa pienen liikkuvan yrityksen (kesällä näette toivottavasti sitten ominsilmin) tarkoituksena myydä pikkuisen suolaista ja limppareita sekä tietenki tätä varsinaista ideaa..(raivostuttavaa kirjoittaa näin mutta sovittiin että ei huudella vielä vieraisiin pöytään tästä ideasta..) mutta mites menee nämä verot yms. jutut.. oman maalaisjärjen mukaan päivittäistavarakaupasta ostettuna alv on jo maksettu, joten ei muuta ku myyntihinta korkeammaksi kuin ostohinta ja nettoamaan? vai mitenkä tämä menee.. Sitten toinen mieltä painava asia että mites menee tämä toiminimi (Pilkkua viilaaville yksityinen elinkeinonharjoittaja..) asia, että voiko tuommosta pienimuotoista myyntiä tehdä ilman mokomaa nimeä? onko jotain kattoa joka määrää että toiminimi kuuluu olla.. ja jos toiminimea ei vaadita niin mites verottajalle annetaan oma osuutensa (vai annetaanko ollenkaan)?
Kiitos jo etukäteen kaikille vastanneille!
Kiitos jo etukäteen kaikille vastanneille!
Vastaukset 9
Vanhimmat
tsekkaa mitä viranomaislupia kiertoelintarvikenakkikioskisi tarvitsee
tsekkaisin jos tietäsin vaan että mistä sen saa selville.. kun lähinnä kiinnostaa että mitä saa myydä ilman lupia yms. mutta mitään ruokaa ei tehdä, vain pikkusuolasta!
Juu ei se ihan näin mene että jos ostatte tuotteita josta ALV on maksettu, että ette sitten joutuisi maksamaan omasta myynnistänne ALVia.
Aina kun ostat vaikkapa tukusta tavaraa, on siinä ALV mukana. Kun taas myyt tuotteen eteenpäin, on myös siinä ALV mukana joka tilitetään valtiolle.
Toiminimen voi tietenkin perustaa vaikka myisitte eurolla vuodessa, eli ei ole rajaa. Toiminimi on kuitenkin henkilökohtainen jolla voitte toimia, mutta toiminimeä ei voi omistaa useampi taho, kuten esimerkiksi osakeyhtiön voi. Toiminimen perustaminen maksaa 60 euroa.
Hankkikaa tilitoimisto, josta saatte neuvoa lisää... mutta käytännössä hommanne toimii näin:
1. Mikäli myytte jotakin tuotetta (pizza tmv.) niin tarvitsee teidän hyväksyä myyntikärrynne siihen soveltuvaksi kunnan tarkastajalta.
2. Toiminimen voitte perustaa lähimmällä kaupparekisterillä tai toimittamalla paperit postissa.
3. Kerätkää talteen KAIKKI kuitit jotka liittyvät liiketoimintaanne (bensat, vuokrat, tavarat, servetit, mukit, lusikat...ihan kaikki), ja toimittakaa ne tilitoimistoon.
4. Kaikista myynnistä kirjaatte summat ylös (kassakone olisi pop) ja toimitatte myös nämä tilitoimistoon.
5. Tilitoimisto hoitaa paperisotkut ja kertoo teille paljonko veroa jää maksettavaksi jne.
6. Toinen vaihtoehto on, että teette kaiken pimeänä =)
..sitten tämä tämä tilitoimisto, minkälaisetkohan liksat näillä multiosaajilla arvon paperin pyörittäjillä oikein on? noin arviona? pimeähänän se aina haluttas tehä mutta ei tohi kun meikäläisen tuurilla kohta koko sirkus koputtelee ovia ja peräävät eurojansa, siispä rehellisesti jeurot verottajalle.. kassakone olis tosiaan hyvin bravo ajatus, onko kenelläkään tietoa mistä moisia aparaatteja saisi? vielä kun hinnoista puhutaan niin onko kenelläkään kokemusta maksukorttien käytöstä tämmösessä liikutettavassa jutussa, onnistuukohan semmonen ollenkaan ja onkohan kuinka tyyristä lystiä?
Tilitoimiston voi saada 50 eurolla kuussa ja siihen kuuluu paperityö... koska ei teillä sitä niin kamalasti ole,
Kassakoneita ja maksupäätteitä saa vuokrata. Maksupääte toimii sim-kortilla, eli toimii joka paikassa missä kännykkäsikin toimii.
Googlettamalla löydät tällaiset firmat.
Tuo olikin hyvä tieto että niitä voi vuokrata! kiitos kovasti tiedosta, ja eihän tuo 50 niin pahalta kuullosta.. tästähän vielä ura urkenee näillä tiedoilla. tuleeko muita asjoita mieleen mitä kannattasi miettiä tämmösessä? tästähän tulle vielä kova juttu.
Tarvitsette varmaankin myös hygieniapassin: "Hygieniapassi vaaditaan elintarvikelain mukaisesti käytännössä jokaisella alalla missä käsitellään, valmistetaan ja/tai tarjoillaan pakkaamattomia, helposti pilaantuvia elintarvikkeita."
hygieniapassi on selvä,tämmöinen läpyskä löytyy,kiitos kuitenkin muistutuksesta!
on homma lähtenyt käyntiin? Löytyykö Suomesta kiertävä pikkusuolaisen myyjä??