Ensin, Wizzair, käyttäkä sitä. Finnairin tai SAS/Blue1:n hinnat 2-3 kertaisia Wizzin hintoihin nähden, koneet uusia A320 airbusseja, vain positiivisia kokemuksia Wizzistä!
Mutta, Turun terminaali kakkonen. En tiedä omistus- tai vuokrasuhteita, Finavia omistanee terminaalin. Mutta, miksi terminaalia ei voida ehostaa edes hieman. Ulkopuolelta se on todellakin kuin ränsistynyt tehdashalli. Sisällä on pintaremppaa tehty, mutta tekijänä ollut ilmeisesti lastentarha. Maalausrajat tehty vapaalla kädellä, maalia sudittu miten sattuu, kokonaan turkoosiksi tarkoitettu seinä kirjava kuin lehmän turkki kun vaalea pohjaväri kuulottaa alla kirjavasti eli telalla vedetty aivan miten sattuu. Jos kerran on pintaremppaa tehty, miksei ole voitu tehdä kunnolla?
Mutta, Turun terminaali kakkonen. En tiedä omistus- tai vuokrasuhteita, Finavia omistanee terminaalin. Mutta, miksi terminaalia ei voida ehostaa edes hieman. Ulkopuolelta se on todellakin kuin ränsistynyt tehdashalli. Sisällä on pintaremppaa tehty, mutta tekijänä ollut ilmeisesti lastentarha. Maalausrajat tehty vapaalla kädellä, maalia sudittu miten sattuu, kokonaan turkoosiksi tarkoitettu seinä kirjava kuin lehmän turkki kun vaalea pohjaväri kuulottaa alla kirjavasti eli telalla vedetty aivan miten sattuu. Jos kerran on pintaremppaa tehty, miksei ole voitu tehdä kunnolla?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Haluat halpalentoyhtiöiden hinnat, mutta moitteettomat puitteet ja palvelut. Miksi vaatimuksesi eivät kohtaa, mietipä sitä.
En kirjoittanut vaativani moitteettomia puitteita tai palveluita. Kakkosterminaali täyttää tarpeeni enemmän kuin hyvin.
Kritisointini koskee terminaalin suttuista maalausta sisätiloissa. Miksi tehdä rumaa jälkeä kun käytännössä samalla vaivalla saisi siistiä jälkeä? Esim. tilan betonipylväiden vapaalla "sudilla" vedetyt reunat, jos ei muuten osaa tehdä suoraa linjaa, miten olisi ollut pala maalarinteippiä rajaukseen? Alaosassa ei ollutkaan sitten edes yritetty tehdä siistiä reunaa, kunhan sudittu joten kuten. Nämä ovat pikkuasioita todellakin mutta eivät anna kovin hyvää kuvaa asiakkaille, joilla on aikaa konetta odotellessa pällistellä "transithallia". Pitää kuitenkin muistaa että Wizzairin kalusto on hyvin tuoretta ja siistiä, laivaston keski-ikä alle 3 vuotta.
Ja esim. Budabestin halpalentoterminaali vastaa siisteydeltään ja tiloiltaan Turun ykkösterminaalia, ei halpalentoterminaalin tarvitse näyttää halvalta.
Turku Airportin pääterminaali on ihan asiallinen. Miksi edustamanne yhtiö ei käytä sitä?
Turun asemalla on kapasiteettia ottaa pääterminaaliin lisää yhtiöitä, joiden asiakkaat vaativat maksuilleen vastinetta myös terminaalitasolla.
Tietysti lentoyhtiö, jolla on varaa mainostaa vain tällä palstalla, keskittyy myös vain lentosuoritteeseen.
Päivän lääkkeet otettu?
Onko Budapest ja Turku verrannollisia?
Tässä ei nyt ymmärretä alkuperäisen kysyjän pointtia. Itsekin wizzairin käyttäneenä ja turusta lähteneenä silmiin pisti kakkosterminaalin huono kunto ja juuri alkuperäisen kysyjän mainitsemat hutaisten tehdyt maalaukset sisällä. Kuinka moni täällä kirjoittava on oikeasti käynyt ko. terminaalissa tai edes tietää missä se sijaitsee Tkun lentokentällä? Itse terminaali on hyvin kompakti ja soveltuu käyttötarkoitukseensa.
Mietippä asiaa niin että kun maalaat seinää kodissasi, teetkö sen vähän sinne päin vai kunnolla? Roudaat maalikaupasta siveltimet ja telat, siirrät huonekaluja, suojaat lattia. Kanattaako vaivannäön jälkeen hutaista maalit seinää vai käyttää muutama minuutti enemmän viimeistellympään jälkeen? Kustannukset samat, teit paskaa jälkeä tai et.Harva sutii kotonaan maalia miten sattuu, miksi sitten lentokenttäterminaalissa? Aivan sama sijaitseeko terminaali budapestissä, Hkissä vai turussa, jos jotain tehdään niin miksei tehdä kerralla kunnolla?
Oman kodin maalaaminen itse on aivan eri asia kuin läpikulkuterminaalim maalauttaminen. Kun maalautat terminaalia maksat käytetystä ajasta, aineista, tekijän ammattitaidosta/kokemuksesta ja tekijöiden määrästä.
Kustannukset eivät todellakaan ole samat jos työskentelyalue tyhjennetään ja suojataan kuin jos siirretään tavarat sivuun vain sen verran, että mahdutaan maalaamaan.
Kulutettuun aikaan kuin myös aineiden kustannuksiin vaikuttaa huomattavasti pohjatöiden tekemisen huolellisuus.
En ole itse käynyt katsomassa, mutta arvattavasti työ on tilattu pintamaalauksena ilman mitään pohjatöitä koska siinä pystyy kokonaiskustannuksiin vaikuttamaan eniten eli säästöä syntyy sekä aineissa että ajassa. Tekijäkin todennäköisesti on joku muu kuin ammattimainen maalari/maalausliike.
On melkoista potaskaa väittää, että samalla vaivalla ja kustannuksilla olisi saanut samantien kunnon jälkeä. Ei se vaan ole niin.
Wizzair-kiihkoilija, vaihtelevine nimimerkkeineen, ei itse hallitse päivittäistä lääkitystään.
Tuskin siis ainakaan lentohenkilökuntaa.