Minulla on pitkä ja kapea (n.40cm leveä) kaistale, joka jää terassin katon alle, joten siihen ei sada vettä. Aurinkoinen paikka kuintenkin on ja aurinko paistaa siihen koko päivän. Koska siihen ei sade pääse, niin paikalla ei kasva edes nurmikko, joten on ruman näköinen. Mitä keksisin tähän paikkaan? Tuntuu työläältä laittaa kukkapenkkiä, koska silloin pitäisi itse huolehtia kaikesta kastelusta. Eli sateellakaan penkki ei kastuisi. Joku kivi juttu pelkästään, on aika tylsä.... ja kivet kiertää jo puoli taloa sokkelin vieressä, mutta terassin viereen en sitä haluaisi... Eli onko kenelläkään hyviä ehdotuksia, mitä voisin tuohon kaistaleelle keksiä...?
Vinkkejä kiitos!
-T-
3330
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Istuta siihen jotain maksaruohoa tai muuta kuivan ja paahteisen paikan kasvia, jota ei usein tarvitse kastella tai muutenkaan hoitaa.
http://www.google.fi/images?hl=fi&source=imghp&q=maksaruoho&btnG=Etsi kuvia&gbv=2&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=
Sora/kivetys,jonka päälle kesäkukkia ruukuissa???
Lampaankorva eli nukkapähkämö on mukava paahteisen paikan kasvi. Suosittelen. Harmaakarvainen pinta, eli pärjää olemattomalla kastelulla.