parhaat ULKOMAALAISET näyttelijät

Ketkä ovat mielestänne parhaita ulkomaalaisia näyttelijöitä? Rasittavaa kun kaikki puhuu suomalaisista joten nyt kysynkin ulkomaalaisia. >:)
255854
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Miehistä:Humbrey Bogart, Gary Grant, Johnny Depp pienellä varauksella, Marlon Brando, John Wayne , Laurence Oliver, James Stewart, Gregory Peck jne jne
Naisista:Audrey Hepburn , Katharine Hepburn, Jodie Foster, Meryl Streep, Bette Davis jne jne

Äänestä
  • Miehet:
    Marlon Brando, Billy Bob Thornton, Chris Cooper, Forest Whitaker
    Naiset:
    Meryl Streep, Emily Watson, Samantha Morton

    -->minun mielestä siis

    Äänestä

  • Just noi "Humbrey Bogart ja Gary Grant" on mustki tosi hyvii.

    Äänestä

Yay, minusta paras näyttelijä KOSKAAN on Orlando Bloom!  

Äänestä

Ainakin ihailtavan muuntautumiskykyinen näyttelijä on James Franco. Sillä tuntuu olevan myös ihana ironinen huumorintaju tai sitten vain maailman paras manageri, joka pistää miehen erilaisiin loisto hommiin ja sanomaan asioita.

On tehnyt vakavaa ja hauskaa roolia sekä ansioitunut mallina, taitelijana ja älykäskin pitäisi olla. Tämäkin on sitä muuntautumiskykyä. Voi mennä aikaa selata miehen kaikki erilaiset variaatiot.

Äänestä

Johnny Depp, Jennifer Love-Hewitt, Gerard Butler, Jake Gyllenhaal, Emily Deschanel, David Boreanaz
:) Hyviä kaikki. Erityisesti Johnny Depp TIm Burtonin leffoissa. Kaikkia en nimelrt muista.

Äänestä
  • Ja vielä Helena Bonham Carter, myöskin uuden Castle sarjan näyttelijät joiden nimiä en muista.

    Äänestä

Clint Eastwood

Äänestä
  • Peter Franzen.

    Äänestä

Gina McKee, Helena Bonham-Carter, Samantha Morton, Johnny Depp (tosin joissain rooleissa etäinen), Bogart ehkä

Äänestä

Heinz Weixelbraun!!! *drool drool drool* :p)

IIIIIHANA! :)

Äänestä

no miehistä ainakin tulee mieleen: Johnny Depp, Heath Ledger, Dustin Hoffman, Jack Nicholson, Viggo Mortensen, Jude Law, Ian McKellen, Bernard Hill , Alan Rickman, Bill Nighy,Brat Pitt, Martin Short jne..

Äänestä

Saoirse Ronan.

Äänestä

Vaikkapa Sam Worthington, aussinäyttelijä näytellyt esim. Terminator 4, Avatar ja Clash of Titansissa lisää ootan innolla

Äänestä

mun suosikit on nicolas cage, kevin costner, jack nicholson, bruce willis, schwarzenegger, mel gibson, tom cruise, matt damon, george clooney, samuel l. jackson, leonardo dicaprio, tom hanks, mark wahlberg, ben stiller, owen wilson, will ferrell, clint eastwood, christian bale, jim carrey, robert deniro, al pacino, tobey maquire, brad pitt

naisnäyttelijöis on hyvii jodie foster, meryl streep, reese witherspoon

Äänestä

Täs on viimeks keskusteltu 2011 mut iha sama

Äänestä

Siis JOHNNY DEPP FOREVER❤❤❤ Ja Helena Bonham Carter on kans mun lemppareissa

Äänestä

Miks tä ei suostu lähettää pidempii?! Nii siis Alan Rickman, Brad Pitt, Orlando Bloom, Angelina Jolie, Penelope Cruz...

Äänestä

Tom Hardy.

Äänestä

Sori vaan, mutta JohnnyDepp ei ole kovin hyvä näyttelijä. Miksi? Koska hän ei osaa paljonkaan muuntautua, hänellä on aina sama ilme, ja Tim Burtonin elokuvissa hän on aina niin naamioitu että paljonko vaatii taitoa koheltaa mitä erilaisimmissa meikeissä ja vaatteissa?
Hän on komea - siitä ansio siitä että hänessä on intiaaniverta - ja hän osaa olla kuvissa kohtalokkaan näköinen. Mutta kysymys ei koskenut ulkonäköä, huom naiset! vaan ketkä ovat PARHAIMMAT näyttelijät.
Kuinka mitataan näyttelijän lahjat? Muuntautumiskyvyssä muunmuassa. Onko näyttelijä yhden-ilmeen-näyttelijä, esim Clint Eastwood, John Wayne, vai uskaltaako hän esim itkeä niin että naama vääristyy rumasti, uskaltaako ottaa erilaisia rooleja...
Meryl Streep on ollut erilaisissa rooleissa, ollut ''hyvis'' ja vähemmän hyvis.
Siis Meryl Streep ja ehdottomasti Robert de Niro.
Muuten, Depp onnistui hyvin yhdessä elokuvassa jossa oli ihan omilla kasvoillaan, Gilbert Grape.

Äänestä
  • Roger Moore oli kyllä kaikkien aikojen näyttelijä. Vaikka oli niitä toki muitakin. Yksi kuitenkin yli muiden.

    Äänestä

Tässä joitain esimerkkejä:
-Buster Keaton (1895-1977)
-Charles Chaplin (1889-1977)
-Lillian Gish (1893-1993)
-Bette Davis (1908-1989)
-Audrey Hepburn (1929-1993)
-Jean Gabin (1904-1976)
-Meryl Streep (s.1949)
-Jeremy Irons (s.1948)
-Geoffrey Rush (s.1951)
-Steve Martin (s.1945)

Yleensä on vaikea sanoa kuka on paras. Voin pitää jonkun näyttelijän jostain roolisuorituksesta jossain elokuvassa tai tv-sarjassa, mutta sitten voi olla etten pidä hänen suorituksestaan jossain toisessa. Buster Keaton ja Lillian Gish oli helppo mainita ja tietenkin Chaplin (tuntuu, että hän on jo jonkilainen standardi joka pitää mainita), mutta muiden kohdalla piti miettiä ehkä vähän enemmän.

Äänestä

Ja moni voi huomata, että osa mun mainitsemista näyttelijöistä on jo kuollut ja osa 60 tai yli, mutta en niin kauhaesti tiedä uusia nuoria näyttelijöitä (parikymppisiä). Kolme-ja neljäkymppisiä tiedän, mutta sitä nuoremmista ei äkkiseltään tule nimeltä mieleen kuin Timothée Chalamet.

Äänestä

Ai niin ja James Dean (1931-1955) unohtui mainita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


leffagirl94 kirjoitti:

Ketkä ovat mielestänne parhaita ulkomaalaisia näyttelijöitä? Rasittavaa kun kaikki puhuu suomalaisista joten nyt kysynkin ulkomaalaisia. >:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu