mitä pitää osata jos haluan pyskologiksi?

kuulin kaverilta että pitää osata ruotsia. onko totta?
7201
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Suomikin auttaisi, jos "pyskologiksi" haluat.

No, kaikissa yliopisto-opinnoissa tulee vastaan pakollinen toisen kotimaisen kielen opintojakso, joka suomenkielisillä on tämä kuuluisa "virkamiesruotsi" (liittyy virkojen muodollisiin kielitaitovaatimuksiin).

Lisäksi on enemmän kuin todennäköistä, että opinnoissa tulee materiaalia luettavaksi (tenttikirjoja tms.) vieraalla kielellä, myös ruotsiksi.

Ja jos psykaa haluat lähteä opiskelemaan, tulet käymään lukion, tai vähintäänkin 3-vuotisen ammattitutkinnon alle. Luetaanhan sitä ruotsia niissäkin oppilaitoksissa.

Äänestä
  • elikkä...ruotsi on pakko osata -.-

    Äänestä

  • jie.chen93 kirjoitti:

    elikkä...ruotsi on pakko osata -.-

    Ruotsia on pakko osata sen verran, että pääset kursseista läpi eri opintoasteilla. Ei sitä tarvitse täydellisesti ymmärtää ja puhua. Kunhan välttävästi.

    Äänestä

  • 5 kirjoitti:

    Ruotsia on pakko osata sen verran, että pääset kursseista läpi eri opintoasteilla. Ei sitä tarvitse täydellisesti ymmärtää ja puhua. Kunhan välttävästi.

    ongelma on juuri siinä ett mul ei ollu koskaa ruotsi...oisko vielk mahollista olla pyskologiks?

    Äänestä

  • jie.chen93 kirjoitti:

    ongelma on juuri siinä ett mul ei ollu koskaa ruotsi...oisko vielk mahollista olla pyskologiks?

    Mikä on pyskologi? Tarkoitat kai psykologi?

    Äänestä

  • gaaah kirjoitti:

    Mikä on pyskologi? Tarkoitat kai psykologi?

    hehee.. joo psykologi...XPP

    Äänestä

Käytä suhteellisuuden tajua. Kun puhutaan "pakollisista ammattitutkinnon ruotsinkursseista", puhutaan niistä samoista kursseista, jotka käydään kaikilla yliopistotasoisilla linjoilla. Nämä samat kurssit on vastassa niin lääkäreillä, diplomi-insinööreillä, farmaseuteilla, äidinkielen taitajilla, fyysikoilla, biologeilla ja niin edelleen. (Ammattikorkeista en tiedä). Kyseiset opinnot ovat välttämätön pakko. Psygologin ei tarvitse olla sen parempi ruotsissa kuin muidenkaan. Poliisienkin pitäisi periaatteessa osata ruotsia paremmin.

Ruotsin kieli tulee olemaan se pienin murheesi. Kannattaa ennemmin opiskella lukiossa pitkää matematiikka (psykologit käyttävät paljon tilastollisia menetelmiä. Logiikka on myös kova sana.), äidinkieltä (jäsennöitynyt kirjoittaminen on parasta) ja sitten tietenkin psykologian kurssien lisäksi paljon yleissivistävää tietoa. Suurin ongelmasi on päästä alan kouluun, koska muitakin hakijoita on aivan tuhottoman paljon ja sisäänpääsypaikat ovat vähissä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jie.chen93 kirjoitti:

kuulin kaverilta että pitää osata ruotsia. onko totta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu