Kysymystä basironista.

Aknenaama.

Eli, olen basironin uusi kayttäjä. Sen käyttö ohjeet on hiukan epäselvät ja kaipaan vähän selvennystä.
Käytän sitä nyt näin: Ensin, pesen kasvoni Basiron AC Wash 5% ja annan sen vaikuttaa n.5 minuuttia. Sen jälkene pistän naamaani Basiron AC 5% geelin.

Tässä onkin se kysymys:
Pitääkö Basiron AC Wash'in jälkeen odottaa hetki ennen kui laittaa kasvoihin Basiron AC 5% geelin, vai voiko sen suoriltä lätäistä kasvoihin?
Entä kuuluuko sen geelin päälle lisätä hetken kuluttua jotain normaalia kosteusvoidetta ettei kasvot kuivu aivan kokonaan?

2

927

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • basironkäyttäjä

      Siis Wash on nimensä mukaan "pestävä pois", voit käyttää Washia ilman esipesua rasvaiselle iholle, se on kuin clearasil, mutta basiron ac on se "geeli" joka jätetään aamulla ja illalla iholle, se imeytyy hyvin nopeasti. 5% tarkoittaa ilmeisesti, että sitä ei laiteta hirveästi naamalle vaan ohut kerros ja tosiaan värjäytymisestä en itse ole huomannut, tosin parempi on ottaa paidat yms pois kunnes geeli on imeytynyt.

      En tiedä voitko jättää kummatkin aineet iholle, mutta varaudu sitten tuhtiin kerrokseen joka voi vaikuttaa enemmän noh. ainakin ihon kuivumista..

      Tosiaan perehdyin itse näiden tuotteiden käyttöohjeeseen, geelissä ei lukenut mitään että se pitäisi jättää iholle eikä pestä pois :) mutta onneksi täältä saa apua!

    • Jermukka

      En suosittelisi, että käytät noita tuotteita yhtäaikaa, vaan vain jompaakumpaa, sillä varsinkin aloitusvaiheessa Basiron kuivattaa ihoa voimakkaasti ja saa sen uusiutumaan. Itse suosisin geeliä. Kannattaa valita joku ihan peruspuhdistusaine tuon Basiron Washin sijasta, ettei ihosi kuivu liikaa. Joku oman ihotyypin mukainen, vaikkapa vaahtoava kasvopesu. Itse käytän ihan markettikamaa. Kosteusvoiteen tulisi olla vesi- eikä öljypohjainen. Tässäkin tapauksessa marketeista löytyy ihan hyviä ja edullisia, esim. Erisan.

      Sain lievän akneni kuriin juurikin tuolla Basiron AC 5% -geelillä, mutta vaatii kärsivällisyyttä ja aikaa. Olen täällä moneen otteeseen ihmisille selostanut miten ko. tuotteen käyttö kannattaa aloittaa. (Acne.org -nimisellä nettisivustolla on paljon bentsoyyliperoksidipohjaisen voiteen käyttöön liittyviä ohjeita, ja nämä minunkin ohjeeni ovat sieltä, eli jos osaat englantia edes kohtalaisesti, kannattaa käydä myös siellä lukemassa.)

      Joka tapauksessa se käyttö kannattaa aloittaa varovasti ettei iho ärry hirveän pahasti. Punoitusta tulee joka tapauksessa esiintymään, mutta sen minimointi on mahdollista. Pistät sitä geeliä kasvoille aluksi vain kerran päivässä ohuelti hoidettaville ihoalueille. Hierot kevyesti ihoon, kunnes se on imeytynyt. Sitten laitat kosteusvoidetta päälle. Anna Basironin vaikuttaa alussa ihossasi vaikkapa vain nelisen tuntia. Toimi näin esim. vajaan viikon verran lisäten samalla voiteen määrää ja aikaa. Eli totutat ihosi Basironiin. Kun iho alkaa olla tottunut, voit levittää Basironia myös yöksi, ja lopulta myös päiväksi. (Muista varoa aurinkoa...bentsoyyliperoksidi herkistää sille). Loppujen lopuksi sitä kannattaa levittää runsaasti iholle. Hierot niin pitkään kevyesti, että on imeytynyt. Ja muista kosteusvoide päälle!

      Oman, lievän akneni sain kuriin näillä keinoilla n. kolmessa kuukaudessa, eli kannattaa olla kärsivällinen, eikä lannistua, vaikka välillä näyttäisi menevän takapakkia. Ihon puristelu ja nyppiminen täytyy myös jättää totaalisesti väliin (kyllä, välillä aika hankalaa. :)), eli annat ihon parantua rauhassa.

      Jeps, ja ei tosiaan kannata parhaita tyynyliinoja uhrata, ja kädet pitää pestä hyvin käytön jälkeen, ettei pyyhkeet mene pilalle. Poistaa värit tehokkaasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      176
      1715
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      108
      977
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      87
      834
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      19
      663
    5. 51
      655
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      41
      557
    7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      508
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      164
      503
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      191
      453
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      439
    Aihe