Mikä helvetti siinä on kun piti e-sarjaakin pilata vielä enemmän niillä ponttoneilla ja c-sarjalainenkin näyttää joltain korealaiselta autolta (ei tosin niin paljon kuin e-sarja).
Melkeinpä ainoa siedettävä mersu on nykyään ML-sarja. Siinä on muotoilu onnistunut! Onko siinä eri muotoilija tai vaikuttaako jenkkimarkkinat?
Saisi kyllä loppua mersun synkkä muotoilun korpivaellus. Olin jo ostamassa E-sarjan coupea, mutta kun näin ensimmäiset kuvat niin muutin ajatuksen ja tilasin uuden 500-sarjalaisen.
Melkeinpä ainoa siedettävä mersu on nykyään ML-sarja. Siinä on muotoilu onnistunut! Onko siinä eri muotoilija tai vaikuttaako jenkkimarkkinat?
Saisi kyllä loppua mersun synkkä muotoilun korpivaellus. Olin jo ostamassa E-sarjan coupea, mutta kun näin ensimmäiset kuvat niin muutin ajatuksen ja tilasin uuden 500-sarjalaisen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
sitten heräsit ja lähdit Tojolla kaljan ostoon.
pitänyt tehdä vain w124 korisarjaa!Oli vielä autonnäköinen ja suomeksisanottuna auto!
Uusi 5er BMW on ihan hieno, mutta edellinen aivan karmea! Onneksi Chris Bangle ei päässyt pilaamaan uutta 5-sarjalaista.
Samaa karmeaa kädenjälkeä, mitä Bangle teki BMW:llä on kieltämättä havaittavissa uusissa Mersuissa, erityisesti E-sarjassa, mutta myös C-sarjassa.
olisi aika lailla täydellinen, jos valot olisivat hieman alempana ja konepellin reuna olisi muotoilu vähemmän suoraan. Nyt munuaisten ja konepellin välinen leveä tila rikkoo muuten niin tyylikkään kokonauisuuden. No, ompa sitten jotain tehtävää face-liftiin.
Mersun AMG ML:ssä on kaikki kohdallaan.
t.Designer
Makuasioitahan nämä..minusta uusi E on hieno, ja ne parjatut "pullistukset" (kuten S;ssäkin) tyylikkäät, ja tuovat mieleen Maybachin.
Mersun pitääkin, oli malli mikä hyvänsä, näyttää aina omalta itseltään, Mersulta, ja nyt mallisto on taas mielestäni pitkästä aikaa sopivan persoonallisen näköistä.
Sehän on vanha fakta, että yleensä kun auto näyttää ensisilmäykseltä rumalta, ja ei ole heti suuren yleisön mieleen, sellainen malli yleensä hyvin aikaa kestävä. Suurelle massalle suunnatut tusina-autot vanhentuvat yleensä silmissä vauhdilla.
Aikoinaan kun 124-sarja esiteltiin (1984), moni lyttäsi alkuun sen ulkonäön täysin, "kyllä on Mersusta tullut ruma¤, "kaamean näköinen pystypehva", jne..nyt 26 vuotta myöhemmin katseltuna 124-sarja on oikeastaan yksi koko 80-luvun parhaimman näköisistä autoista (puhun nyt käyttöautoista, en mistään FerrareistA), eikä ole pahan näköinen vieläkään no luetaan nyt Audin 100 joukkoon, mutta esim. lähestulkoon jokikinen 80-luvun japanilainen tänä päivänä katseltuna karmean näköisiä laatikoita.Ja tsilloin 80-luvulla ne olivat monen mielestä tosi kivan näköisiä.
Mersun muotoilu on ajatonta, ei mitään nopeasti ohitsemenevää kertakäyttömuotia.
näyttää takaa isolta muutaman vuoden vanhalta Daewoolta tai Hyundailta. Lisäksi etupään ledit on halvan näköiset, jos vertaa vaikka uuteen A4-audiin.
E-Farmari on siedettävämpi.
Parhaimman näköiset mersut tällä hetkellä ovat ML-cittari ja SL. Myös C-sarjan AMG on onnistunut, joskaan ei BMW:n (M3) tasoinen. Hienompi kuitenkin kuin vaikka S5.
Sisältä E-sarja ja C-sarja ovat kiusallisen halvan oloisia.
Mersulla on taso laskenut, pakko se on myöntää. Laatu tuskin nousee Unkarin tehtaiden myötä, päinvastoin. Pahoin pelkään vielä suurempia ruoste- ja vaihdelaatikko-ongelmia.
Mutta tuskin laatu koskaan laskee Volvon tasolle.
Tää §-mies hauska..alkuun olin jo ottaa kaverin todesta, mutta viimeiset lauseet taas paljasti tyypillisen Suoli24-mersuttoman provoajan.
Lässyn lässyn näille.
ihan siisti auto jos ulkonäöstä puhutaan. S80 menettelee ja sisältä laadukkaamman oloinen kuin esim. eemeli. Eli eipä suotta mollata Volvoa.
Uusi S60 näyttää kuvissa aika epäonnistuneelta. Lähinnä Opel Insigialta.
ML-Mersun voisi hankkia. Hienon näköinen ja ilmeisen pienivikainen.