ix35 luvatut tehot

ix35:seen luvataan dieseliin 184 hevosvoimaa. Painoa on 80 kiloa vähemmän kuin kilpailijassa Tiguanissa, tehoa paperilla 14 hevosvoimaa enemmän. Silti auto kiihtyy sekunnin huonommin nollasta sataan. Mistä tämä johtuu? Onko moottorissa oikeasti vain 150 hevosvoimaa, vai onko tuo automaatti niin surkea, että se onnistuu hörppäämään 30 hevosvoimaa matkalla pois?
Ja ei ole mikään provo, vaan kai sen nyt Tiguanille pitäisi pärjätä, jos tuo paino on tuo mitä väitetään, ja tehot myös mitä väitetään.
6619
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

oleva Tiguanilla kiihtyy sekunnin nopeammin kuin automaatilla oleva ix35. Taas jos otetaan diesel Tiguan automaattilaatikolla niin se kiihtyy sekunnin hitaammin kuin automaatilaatikolla oleva ix35.

Äänestä
  • No mutta mistäs repäiset ix35:sen manuaalilaatikolla ja 184hv dieselillä? No, voidaan tietysti verrata tuota pienitehoista dieseliä. ix35 manuaali 11.3s 0-100kmh. Yeti 140hv diesel automaatti 10.2s. Eikä aleta itkeä että nokun se on dsg, dsg on parempi kuin automaatti, jos molempia saisi samaan autoon, ottaisin itse dsg:n ennemmin, mutta nyt ei kiinnosta ketään dsg, vaan se, että onko ix35:sessa tehovaje, vai alittuuko luvattu kiihtyvyyslukema reilusti, vai onko se automaatti normaalia huonompi? Aina vanhanaikainen turbiiniautomaatti tehoa syö, mutta ei noin paljoa kuin tehon ja painonsuhteen pitäisi.

    Äänestä

  • joooo pajooo kirjoitti:

    No mutta mistäs repäiset ix35:sen manuaalilaatikolla ja 184hv dieselillä? No, voidaan tietysti verrata tuota pienitehoista dieseliä. ix35 manuaali 11.3s 0-100kmh. Yeti 140hv diesel automaatti 10.2s. Eikä aleta itkeä että nokun se on dsg, dsg on parempi kuin automaatti, jos molempia saisi samaan autoon, ottaisin itse dsg:n ennemmin, mutta nyt ei kiinnosta ketään dsg, vaan se, että onko ix35:sessa tehovaje, vai alittuuko luvattu kiihtyvyyslukema reilusti, vai onko se automaatti normaalia huonompi? Aina vanhanaikainen turbiiniautomaatti tehoa syö, mutta ei noin paljoa kuin tehon ja painonsuhteen pitäisi.

    Vaihdelaatikot eivät ole identtisiä. Välityssuhteet ovat erilaiset.
    Hyundain ilmoitettu teho pitää varmasti paikkansa.

    Äänestä

Rengasmelu takarenkaista oli häiritsevä kun kävin koeajamassa. Edestä melu hyvin vaimennettu, olisivat voineet hieman panostaa myös takapäähänkin. 16 tuuman renkailla muuten ihan miellyttävä ajettava.

Äänestä
  • säästetty etupäässä takapäässä? Aika yleistä, mutta johonkin se raja on vedettävä kun pitää kustannuksia leikata.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihmettelen vaan kirjoitti:

ix35:seen luvataan dieseliin 184 hevosvoimaa. Painoa on 80 kiloa vähemmän kuin kilpailijassa Tiguanissa, tehoa paperilla 14 hevosvoimaa enemmän. Silti auto kiihtyy sekunnin huonommin nollasta sataan. Mistä tämä johtuu? Onko moottorissa oikeasti vain 150 hevosvoimaa, vai onko tuo automaatti niin surkea, että se onnistuu hörppäämään 30 hevosvoimaa matkalla pois?
Ja ei ole mikään provo, vaan kai sen nyt Tiguanille pitäisi pärjätä, jos tuo paino on tuo mitä väitetään, ja tehot myös mitä väitetään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu