Äänestäkäämme vas. liitto valtaan, niin sama kohtalo odottaa! Tämä puoluehan ajaa samoja asioita, mistä Kreikan kriisi johtuu: mm. lyhyet työurat, saatanalliset palkat ja lisät päälle, jos vaivautuvat ajoissa tulemaan töihin.
Mikähän pelleporukka se muuten oli, joka ehdotti Suomeen kuuden tunnin työpäiviä? Taisi täältä vasemmasta laidasta löytyä, ellei jopa tämä kyseinen puolue ollut kyseessä.
Naurettavaa edes luulla, että työn tuottavuus kasvaisi 33 prosenttia, jos työpäivän pituudesta leikataan 25 prosenttia.
Mikähän pelleporukka se muuten oli, joka ehdotti Suomeen kuuden tunnin työpäiviä? Taisi täältä vasemmasta laidasta löytyä, ellei jopa tämä kyseinen puolue ollut kyseessä.
Naurettavaa edes luulla, että työn tuottavuus kasvaisi 33 prosenttia, jos työpäivän pituudesta leikataan 25 prosenttia.
Vastaukset 7
Vanhimmat
kuin iltalehteä niin voit löytää totuuttakin.Kirjoituksesi oli niin tyhmä etten edes viitsi alkaa oikomaan.
Joo, kyllähän nuo naurattaa itse kutakin.
Komujen tuottavuuslaskelmat nimittäin.
Vasemmisto on todellakin vieraantunut tästä maailmasta.
Tuskin Vasemmistoliitto on vaatimassa sotilasmenojen moninkertaistamista tai yllemmille virkamiehille järjettömiä etuuksia, joiden takia Kreikankin talous on kuralla.
Jos Yhtyneet Populistit saavat seuraavissa vaaleissa enemmistön, niin Kreikalle tehdään seuraa, tosin sillä erolla, että Eero, Paavo ja Timo tulevat torjumaan ehdottomasti muiden EMU-maiden avuntarjoukset.
Eero pääministerinä hoidattaa vastuut kotikonstein ns. Sundqvist-menetelmällä tai vaihtoehtoisesti Suomen valuutan devalvoinnilla.
kasvaa sillä vapaa-aika kasvaa ja kulutus ja viihtyvyys. Töitä riittäisi kaikille ja teho olisi parempi varsinkin kun eläkeikää tahdotaan pidentää.
kuinka vähemmässä ajassa tehtäisiin enemmän töitä? Ja jotta lisääntynyt vapaa-aika nostaisi kysyntää, niin palkkojenkin pitäisi nousta (ja samaan aikaan enemmän tavaraa kauppaan, jotta inflaatio ei syö palkanlisän arvoa). Tämähän ei tietenkään tosielämässä ole mahdollista, ainoastaa vasemmiston haavemaailmassa.
No se vasta iljettävää on että 12tunnin työpäiviä ilman ylityölisiä a'la kokkareet.