Vastatkaa kiltit viisaat ja kokeneet. Kuinka paljon multaa ja kompostia voi lisätä perennojen juurelle niin, ettei ne tukehdu? Penkit ovat vajonneet melkein 10 cm.
Lisää multaa
4
315
Vastaukset
- ei matala
On parempi, että kaivat perennat ylös ja multalisäyksen jälkeen istutat uudelleen. Polje ja kastele kunnolla ennen uutta istutusta; näet onko vielä liian matala.
Kompostista en osaa sanoa, mutta jos säkkimultaa käytät niin ei varmasti paljonkaan.- pönö
Ok, kiitti. En olisi vaan halunnut nostaa kasveja ylös, kun ne on vasta viime kesänä istutettu. Mutta on se sitten parempi tehdä niin. Vai lisäisinkö nyt vain vähän kompostia ja nostaisin kasvit ylös vasta syksyllä?
niissä penkeissä kasvaa? Jos siinä on pääsääntöisesti perinnekasveja esim. ukonhattua ja sormustinkukkia tms. niin kyllä siihen voi aivan hyvin lisätä kevyellä kädellä sen 10 senttiä. Myös kaikki ruusut ja kärhöt ja muut syvän kasvun kasvit eivät pistä pahakseen.
Mutta jos sulla on esim. pikkukurjenmiekkaa, ristikkejä tai vaikka paljon sipulikukkia, niin ne saattavat joutua liian syvälle ja eivät ehkä jaksa nousta, tai nousevat tavallista myöhempään.
Onko penkit vajonneet nyt talvella, eli oliko ne viimevuonna perustettuja? Ei kai niitä kaikkia perennoja tarvi ylös kaivaa, ainoastaa sellaset, joidenka kasvupiste pitää jäädä maan pinan yläpuolelle tai muuten ovat pintajuurisia.
Jos hommaa on paljon ja penkit isoja, etkä jaksa kaikkia uudelleen istuttaa, levitä sellaset viitisen senttiä multaa/kompostia nyt. Kukkapenkit "kuluvat" kuitenkin joka vuosi hiukan, pinnalle on hyvä vuosittain lisätä just vaikka kompostia joka kevät. Näin saat pikkujiljaa hilattua penkkien korkeutta ja samalla huomaat jos joku kasvi ei viihdy ja nostat vaan sen ylemmäs.- pönö
Kiitos! Laitan sen 5 senttiä. Lähden heti hommiin, kun sattuu olemaan pouta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3839988Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat946318Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3926009SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1614391Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä13688Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien873268Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal933235Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,62986Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en632969Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr102932