USA - Suomi 6-1, Tanska - Suomi 4-1...
Jukka Jalonen
jne...
151536
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
nooh täs tanska ottelus oli kyl aika kokematon joukkue mut joo kyl ne silti pelas tosi paskasti..
Juuri näin. Mä en ikinä oo tajunnu tota Jukka Jalosen hehkutusta mitä on tapahtunu mm. Petteri Sihvosen toimesta. Suomen peli olympialaisissa oli täyttä kuraa ja pronssi oli aika tsägä juttu. Jukka Jalonen on täys pelle (siis valmentajana, ei ihmisenä), joka pitäs heivata hiuksista vittuun. Siis ei jumalauta voi kukaan saada Suomea häviämään Tanskalle. Doug Shedden takasin ja vähän vitun vikkelään! Sen alaisuudessa Suomi sentää pelas jääkiekkoa ei ringetteä.
Oletko tänään samaa mieltä ?? Nuorten MM kulta, tulihan siinä ringetessäkin kultaa (- tosin ei Jolosen valmennuksessa). Teot puhuu puolestaan - täälä palstalla nimettömänä luuserina esiintyminen ei paljoa vaadi.
en Pida koko jalosesta
Venäjä - Suomi 4-2.... ja sen sitten siinä.
Ja nämä sysipaskat menee päästämään maalin kun 6sek aikaa jäljellä
Se on kerrottu jo tuossa ennen vika erän alkua, muuttivat äkkiä takaisin 3-3.
Sovittu homma.
Siis 4-3 Venäjälle oli ensin, sitten muuttivat tuloksen.
Olipa hienoa olla väärässä, Voitto tuli.
Kyllä se vain on lähdettävä siitä, että Jukka Jalonen on tällä erää Suomen kaikkien aikojen paras jääkiekkovalmentaja. Saavutuksina on 1 pronssi olympialaisista yhdellä yrityksellä, 1 kulta 4 mitalitiloja huonompaa sijoitusta mm-kisoista ja 1 kulta U20-mm-kisoista yhdellä yrityksellä. Kenelläkään ei ole esittää parempaa sarjaa.
On huomattava, että yksi voitto viidestä mm-kisoista on paljon parempi saavutus kuin viisi hopeaa viidestä. Sen jälkeen, kun Suomi kasvoi mitalitason joukkueeksi, ei voi arvostaa suurta määrää himmeämpiä mitaleita ilman mestaruutta kovin korkealla.
Hannu Aravirralle kuuluu toki kaikki kunnia suomalaisen maajoukkuekiekon viemisestä eteenpäin, mutta henkilökohtainen jännitys vei ainakin yhden mm-kullan. Pelaajat luonnollisesti vaistosivat valmentajan sieluntilan, ja hermostuivat suotta.
Tämänkertainen nuorten mm-kulta oli luonnollisesti yllätys kuten se on aina suomalaiselle maajoukkueelle. Neljä mm-kultaa 40 vuoden aikana on kuitenkin juuri oikea osuus Suomelle. Meidän voittotodennäköisyytemme on varmaankin lähes aina 10 prosentin luokkaa, ja joskus tuollakin todennäköisyydellä ajetaan päätyyn saakka.
Hannes Kapanen varmaankin itkee tällä hetkellä, mutta hän ei itke sitä, että Suomessa on häntä parempia valmentajia. Hän itkee sitä, että pojanpoika teki voittomaalin. Minuun henkilökohtaisesti vaikutti eniten se, miten nuoret suomalaiset nousivat ahdingosta Kanadaa vastaan. Patrik Laineen maila pystyssä -voittomaali sai äänen värisemään.
Kiitän Sinua, Patrik, tuosta maalista. Lueskele Pirkkalan ja Pispalan suurta poikaa Lauri Viitaa, niin kasvat suureksi ihmiseksi ja suureksi jääkiekkoilijaksi.
"Jos jotain elämästä
Sun suotiin oivaltaa,
niin riennä ohi tästä
ja etsi Jumalaa"
- Lauri Viita kauan, kauan sitten
Teemukin on varmaan ylpeä tuosta joukkueesta ja valmentajasta ;D
Voi pojat klo ootte niin kateita ,ette sit olo yhtään kehittyny kuten jakonen.
KASVAKAA MIEHIKSI VAI TAAS VENÄJÄN TROLLEJA
Noista itänaapurin kommenteista ja myös länsinaapurin, voi päätellä että se on tuomarien vika kun he eivät voittaneet,
Suomen aiemmat häviöt on siis tuomaripeliä no sehän on nähty Venäjällä ruotsalainen tuomari oli punaiset lasit päässä sai vielä toimitsija kiellon päälle.
Tuosta on kärsitty mutta en le Suomen häviön jälkeen näin kovia tuomari arvosteluja nähnyt vaikka olisi ollut syytä.
Vai iltalehtikö niitä kaivaa oikein tosissaan ja vielä vähän muokkaa.
hyvä junnut hienot kisat hienoja otteluita ja vastustajakin olivat hyviä ei mitään sylkykuppeja.
JUKKA JALONEN ON JONKINLAINEN YLI-IHMINEN OK EI MULLA KIEKKOA OO MITÄÄN VASTANA MUTTA NÄÄ VITUN TORILLA TAVATAAN JA SOTKETAAN PAIKAT TYYLI ÄRSYTTÄÄ.. MINÄ ITE OON TYYTYVÄINEN OLYMPIAKULTAAN JESS ONHAN SITÄ JAHDATTU JO TIES KUINKA KAUAA
Jukka Jalosen työn jälki on niin hyvää, että miehelle voisi avautua paikka NHL:stä. Tai, jos Venäjä olisi ajan hermolla, Venäjä palkkaisi Jalosen isolla rahalla sinne, Tuomas Sammelvuon tapaan. Löytyisi taas venäläisillekin joukkuepeli!