Onko tämä sama aine mitä kutsutaan polyester hartsiksi? Eli, sopiiko tämä lasikuituveneen korjaukseen vedenaliselle alueelle? Alla lainaus tuoteselosteesta ja tuotenumero.
"POLYESTERI, 1 LITRA, Bilteman tuotenumero 36076
Vahvisteena käytetään lasikuitukangasta. Suurten reikien paikkaukseen, mm. autojen koritöihin, asuntovaunuihin, muoviveneisiin ja uima-altaisiin. Kiinnittyy erinomaisesti esim.
metalliin, puuhun ja betoniin. Kestää erittäin hyvin tärinää.
Sekoitussuhde: 1 ml kovetinta 1 dl polyesteriä kohti (1 %)."
"POLYESTERI, 1 LITRA, Bilteman tuotenumero 36076
Vahvisteena käytetään lasikuitukangasta. Suurten reikien paikkaukseen, mm. autojen koritöihin, asuntovaunuihin, muoviveneisiin ja uima-altaisiin. Kiinnittyy erinomaisesti esim.
metalliin, puuhun ja betoniin. Kestää erittäin hyvin tärinää.
Sekoitussuhde: 1 ml kovetinta 1 dl polyesteriä kohti (1 %)."
Vastaukset 26
Vanhimmat
Kyllä, se on polyesterihartsia. Jos tarve tehdä rakenteellista korjausta niin käytä sitä. Jos täytät koloja niin käytä sen sijaan epoksikittiä.
rakenteellinen korjaus on menossa/alkamassa,
Kiitos nopeasta vastauksesta.
oikein tiukkapipoinen käsitys on että korjauslaminointiin pitäisi käyttää epoksihartsia sen paremman kiinnittyvyyden ansiosta. polyesterihartsi kun ei aina kiinnity jo kovettuneeseen 100%. itse toki kuitenkin käyttäisin polyesteriä jos on enemmän korjattavaa hinnan takia. ajattelin nyt kuitenkin kirjoittaa.
Polyesterihartsi on pikemminkin täyte kuin liima.
Se on tarkoitettu uuden veneen valmistukseen, ja pienien kolhujen tasoitukseen (fillerinä). Tartunta jo kuivaneeseen polyesterihartsiin on onneton. Jos paikka pitää tehdä, niin ei toimi kunnolla. Ja jos paikka irtoaa, on paatti melko nopeasti täynnä vettä. Voi kokeilla vaikka soutuveneen tapin irrotuksella ...
Epoksi on kaksikomponenttiliima ja se taas tarttuu kunnolla (kunhan puhdistaa kunnolla korjattavan kohdan ja tekee tarvittavat hionnat). Hintaero epoksin ja polyesterihartsin välillä korjauskäytössä on niin pieni, että tuskin asennuskaljoja erolla maksaa. Sekoittamaton epoksi säilyy käyttökelpoisena pitkiäkin aikoja.
Katso perusepoksin hinta vaikka Arsalinin sivulta: http://www.arsalin.fi/kauppa/product_catalog.php?c=3 . Tuo ei ole uv-suojattua, joten sen päälle pitää vetää maali. Mutta toimivaa tavaraa myös venekäyttöön. Parempia(?) tai ainakin kalliimpiakin löytyy vaikka http://www.comprocks.com/, http://www.kevra.fi/etusivu/, http://www.westsystem.com/ss/ .
Lasikuulia käytetään tekemään epoksista jäykempää tahnaa, jolloin se ei valu niin helposti. Varsin helppoa hiottavaa myöskin. Jotkut käyttävät myös talkkia. Näitä ei kuitenkaan pidä käyttää kuidun kiinnityksen yhteydessä, vaan kuitu aina pelkällä epoksilla täysin märäksi. Tahnalla voi sitten tehdä loppuviimeistelyä.
Lisämukavuus on hajun vähyys - ei styreeniin katkua. Hengityssuojaimet ja hanskat kuitenkin käyttöön, ei nämäkään mitään terveyskaupan tuotteita ole!
Itse en tekisi enää yhtään korjausta polyesterihartsilla.
Minulla on epoksiallergian myötä polyesteri tullut taas suosikiksi, mutta molempia käytän. Epoksia käyttäessä pitää olla paremmat suojaimet. Polyesteriä korjaan polyesterillä. Omat epäonnistuneet laminoinnit ovat johtuneet huonosta karhennuksesta, sekä epoksillä, että polyesterillä.
Olet oikeassa, että epoksi ei ole vaaratonta, mutta ei kyllä styreenikään ole: http://kappa.ttl.fi/kemikaalikortit/khtml/nfin0073.htm .
Epoksi on parempaa siihen asti kunnes sille allergisoituu, mikä tapahtuu suhteellisen helposti.
Hyvä että otit esiin tuon talkin, se on erinomainen aine kun käytetään gelgoatin ta topgoatin kanssa sekoittaen kolojen paikkaukseen.
Talkkia saa apteekista. Sekoitetaan sopiva puuromainen massa. On oiva seos koloihin. Tulee tietenkin pikkuisen vaaleammaksi väriltään .
Tarkoitatko että sekoitat polyesterihartsia vai epoksihartsia gelcoatiin/topcoatiin? Käykö sama kovetinaine näihin?
Laitatko puolet hartsia ja puolet gelkkaria?
Jos kolo on esim. keulapiikissä. Sekoita suoraan gelgottiin talkkijauhetta (kipsijauhe) esim. muovilevylle niin että massasta tulee niin jäykkää jota voi lastalla muotoilla. Kovetin sekoitetaan samanaikaisesti satsiin. Tee pieni määrä kerrallaan, niin huomaat miten helppo on tuolla kolot peitellä, kovettuu hyvin. On hyvä lastalla muotoiltaessa tehdä niin täsmällinen tulos koloon kuin mahdollista ennen lopullista hiontaa.
Kokeile !
Ai unohtui, sama kovetin käy .
Siis pelkkää gelgoattia vaan purkista ja kovetinta perään sekä talkkijauheella massaksi.
siis hartsia ja gelcoat/topcoatia ei pidä sekoittaa samaan satsiin
Gelgoat-Kovetin-Talkkijauhe apteekista (kipsijauhe). Tai Topgoat- Kovetin- Talkki. Ei muuta.
Miksi siihen pitäisi hartsia sekoittaa?????? No sekin pelkkä hartsikin käy jos et halua väriä valmiiksi ja maalaat päälle.
Tekeekö talkki valkoisesta vielä valkoisempaa? Jos laittaa jauhon sijasta kuulia, niin muuttaako kuulat pintaa tai väriä, ja kuinka kuulat hioutuvat?
Minä puolestani kävin tänään kahdessa eri apteekissa kysymässä talkkijauhetta tai kipsijauhetta, mutta ei ollut heillä sellaisia.
Katso vaikka Arsalinista http://www.arsalin.fi/kauppa/
Juu, talkkia. Saisikohan sitä K-Raudasta?
Lähikaupastasi, se on sitä samaa valkoista jauhetta jota ripotellaan vauvojen peffaan..
Vai ei Apteekissa ole talkkia :))))))))))
Kävit varmaan viinakaupassa.
Kävin apteekeissa. Toisessa tarjottiin ei oota ja toisessa tiedusteltiin haluanko peffatalkkia. Sanoin että haluan talkkijauhetta tai kipsijauhetta johon sanoivat ettei oo.
Merkilliset apteekit:( Mistähän eri kylissä toimivat taidepiirit saavat kipsi/talkkinsa patsaiden väsäämiseen?, olen nähnyt kerhoissa isoissa säkeissä samaa tavaraa. Kysyppä ihan tavallisesta rautakaupasta ja yksi ihan saletti paikka on vaimoväen puuteri kaappi. Purkin päällä lukee TALKKIA tarkistin omat varastoni ja siellähän sitä on :) .
Olen ostanut kipsijauhetta Hobby Point -nimisestä askartelutarvikeliikkeestä Fredalta Helsingistä. Pieni pussi (n. 1 litra) ei monta euroa maksanut.
Venettä olen kittaillut Hempel Epoxy Filler -nimisellä aineella ennen maalausta. Tuo tasoite ei ole kuivuttuaan ihan valkoista enkä sen UV-kestosta tiedä. Tuote on kätevä käyttää kahdesta tuubista, joista tahnaa puristetaan sopivan pieni määrä ja sekoitetaan.
Tässä tapauksessa kahden eri aineen sekoittaminen, talkki on nimittäin talkkia, ja kipsi on kipsiä. Vai laittaisitko sinä kipsiä vauvasi peffaan?
En laittaisi, mutta molemmat käy tuohon venepuuhasteluun.
Mikä olisi hionta-aine siihen topcoatiin että ei jää matta pinta?
Maalipinnan kiilotustahna FastCut , King tuotteita maksoi 7.00 € purkki.