Lämpöpattereiden huuhtelu?

Högfors

Terve

Minulla on vanhoja valurautaisia lämpöpattereita, jotka meinaan puhdistaa, maalata ja asentaa paikalleen. Mikä olisi sopiva tapa ja aine huuhtoa patterit puhtaiksi myös sisältä?

-AR

6

5681

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eki69

      Ihan vedellähän noita on huuhdeltu. Molemmista nipoista vuoron perään niin kauan kunnes tulee kirkaana niin eiköhän se vältä.

    • oli ratkaisuja

      Tasaista lämpöä eri kerroksissa oleviin asuntoihin

      Yleinen ongelma kerrostaloissa on lämmön epätasainen jakautuminen eri kerrosten ja asuntojen välillä. Tämä johtuu siitä, että patteriverkostoon keräytyy erilaisia suoloja, jotka aiheuttavat putkiin ahtautumia ja lopulta jopa tukkeumia. Silloin lämpimän veden kiertäminen saattaa kokonaan pysähtyä joissakin huoneistoissa.

      Asukkaiden valitusten seurauksena isännöitsijä pyytää usein huoltomiestä nostamaan säätökäyrää. Silloin lämpötila nousee liian korkeaksi niissä asunnoissa, joissa ongelmia ei ole ollut ja pahimmassa tapauksessa seuraus on se, että siedettävän lämpötilan saavuttamiseksi niissä joudutaan tuulettamaan jopa pakkasella. On sanomattakin selvää, että energiaa kuluu valtavasti hukkaan, samalla kun koko talon ilmanvaihtojärjestelmä menee sekaisin.

      Ongelma voidaan ratkaista lisäämällä pattereissa kiertävään veteen hyvin emäksistä - kuitenkin ympäristölle harmitonta - pesuaineliuosta, joka poistaa kasautumia. Samalla järjestelmään asennetaan suodattimet, joihin keräytynyt sakka huuhdellaan viemäriin sekä suojalaite, joka hajottaa kalkkia ja pitää putkiston toimintakunnossa.

      Liuos kiertää putkistossa yhden lämmityskauden ajan eli puolesta vuodesta vuoteen. Sen jälkeen sitä ryhdytään neutraloimaan pudottamalla sen pH-arvo raudan korroosion kannalta optimaaliseen lukemaan 9,4.

      Huuhtelun voi yhtä hyvin tehdä uuteenkin taloon, sillä asennuksen yhteydessä putkistoon jää aina epäpuhtauksia. Huuhteluaika on paljon lyhyempi, vain viikon mittainen. Samoin lämmityslaitteita uusittaessa tai huollettaessa, esimerkiksi lämmönvaihtimia vaihdettaessa huuhtelu on järkevää tehdä ennen uuden lämmönvaihtimen asennusta.

      – Meillä on noin 3000 asunnon asuntokanta, jossa on käytetty vuodesta 2003 asti Vesiteknon vedenparannusmenetelmiä, kertoo Kruunuasunnot Oy:n kehitysjohtaja Juhani Solkinen.

      – Perusparannusten yhteydessä on asennettu suodattimet. Noin kolmanneksessa taloja korjauksia ei ole vielä tehty ja on selvästi havaittu, että pelkästään pesulla säästö on noin 1 - 1,5 prosenttia energiankulutuksessa. Lisäksi huollon tarve vanhoissa kiinteistöissä, kuten patteritermostaattien uusiminen ja puhdistamiset sekä isännöitsijälle tulevat valitukset lämpötiloista loppuvat käytännössä kokonaan, kun patteriverkosto saadaan puhtaaksi.

      Asukkaille enempää kuin isännöitsijällekään puhdistus ei aiheuta mitään haittaa. Kaikki toimenpiteet tehdään talon teknisissä tiloissa.

      Lisätietoja:

      Vesitekno Oy

      http://www.vesitekno.fi

      http://www.mtv3.fi/ohjelmat/sivusto2008.shtml/lifestyle/joka_kodin_asuntomarkkinat/ohjelma__taloyhtio?1118234

    • cfr5

      Laita patteri täyteen vettä johon on sekoitettu 0,5 desiä tiskikoneen pesujauhetta ja anna olla yön yli ja huuhtele. Näin iisiä se on.

      • Anonyymi

        Pieksämäen talotekniikka ei osaa mitään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pieksämäen talotekniikka ei osaa mitään.

        Nytkö heräsit kun edellisestä viestistä oli kulunut yli 10 vuotta.


    • Anonyymi

      Pieksämäen talotekniikka ei osaa mitään mutta tämän kirjoittaja on suorastaan nero palstanaktivoija !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1722
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1558
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      42
      1059
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      919
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      881
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      836
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      778
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      770
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      768
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      740
    Aihe