Itseäni harmittaa se ettei diabetikkoja huomioida ravintoloissa mitenkään. Jos kysyt että onko esim. diabeetikolle sopivaa jälkiruokaa katsotaan sinua kuin vierasta sikaa. Yleisin ehdotus on kupillenen mustaa kahvia, Onneksi joillakin muilla ryhmillä on asiat paremmin. Esim. laktoosi-intoleranssista (entiseltä nimeltään pierutauti) kärsivät on otettu jo melko hyvin huomioon.
Ylimieliset ravintolat
pikku juttu kuiteski
8282
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Sama homma on allergioiden kanssa. Jos kysyn, että onko tässä ruoassa sitä ja tätä, niin vastataan, että sitä ei ole, muttä tätä on vähän MUTTA ei se MAISTU paljon!!! Haloo siis tämä on tarjoilijoiden tietämystaso yleisimmistä allergioista! Allergiasanalla on sen verran krantun kaiku, ettei mielellään kysy suoraan allergiasta. Ilmeisesti pitäisi. Vain harvoin tarjoilija vaivautuu menemään kysymään kokilta.
Mistä se tarjoilija voisi tietää kuinka allerginen joku on ja onko kyse allergiasta lainkaan? Ajatustenlukija pitäisi ilmeisesti olla.
Itsellä ollut erityisruokavalio 30 vuotta eikä mitään ongelmia, hyvää palvelua saanut aina. Mutta tietysti se on huonoista tarjoilijoista kiinni eikä omasta käyttäytymisestä ja asenteesta...
Sinähän omat allergiasi tunnet. Joten tässä yksi käyttäytymismalli. Kirjoita paperille kaikki allergeenisi ja ruokaa tilatessa annat sen tilauksen vastaanottajalle ja vieläpä kerrotikin, että olet näille allerginen ja niitä ei saa ruoassa olla. Tällä pääset lähinnä oikeaa tulosta.
Minä saan vatsavaivoja pitkäksi ajaksi tuorekurkusta ja paprikasta. Aina kun jossain tilaisuudessa tiedustellaan etukäteen ruoka-allergioita, ilmoitan noista. Mutta onko sitten tarveaineiden hinnat, vai mikä vaikuttaa että salaatteihin työnnetään runsaasti tuorekurkkua ja paprikaa kun se on tapana. Hyvin harvoin olen saanut erikseen valmistetun salaattiannoksen josta em. ainekset ovat pois. Joudun siis poimimaan normaalista salaatista ja leivistä nuo ainekset lautasen reunalle. Itse ajoittain isoille ryhmille ruokaa laittavana pyrin ottamaan näitä ruoka-allergioita huomioon. Kokki jolla ei ole mitään allergioita, ei edes ymmärrä että jollekin pienikin määrä allergisoivaa ruoka-ainetta on jopa vaaraksi.
En minä keliaakikkona kysy onko ruokaa keliaakikolle, vaan kysyn ruuan gluteenittomuudesta. Kysy mitä ruokaa tarvitset, ei kaikki diabeetikot syö samalla tavalla! Moni diabeetikko syö ihan tavallista. Kyllä tuossa on kyse miten itse kysyt asiaa eikä mistään ravintolan ylimielisyydestä!
saa sitä kysyä onks mitään sopivaa tarjolla. ei kait sitä tarvi kelata kakkia vaihtoehtoja lävitse.
ei luulis olevan sulta ois.
Aloittaja on sitä mieltä että kun tarjoilija ei tiedä miten hän diabeetikkona syö, kyseessä on ravintolan ylimielisyys. Kannattaisi kysyä tarkemmin, se tarjoilija kun ei voi tuntea juuri tuon kyseisen diabeetikon ruokavaliota.
Totta, mitä kirjoitat. Diabetesliiton suosittelema ruokavalio on aivan erilainen kuin monen diabeetikon hyväksi havaitsema VHH-ruokavalio. Itse olen VHH-ruokavaliolla. Ongelmia ei ole seisovassa pöydässä. Annoksia tilatessani sanon, että ei saa olla perunoita, riisiä eikä pastaa. Sijalle pyydän ylimääräisen annoksen kasviksia. On onnistunut hyvin, myös ulkomailla.
Aloittajan mainitsema jälkiruoka on VHH-ruokavaliolla ongelma. Ei ole oikein olemassa VHH-jälkiruokia, ainakaan ravintoloissa. Toisaalta jälkiruokaa en ole koskaan oikein kaivannutkaan. Kahvi riittää, tosin ei mustana vaan kerman ja makeutusainetabletin kanssa. Tilanteesta riippuen mukaan voi vielä tilata konjakin.