Vaahtera pihassa on autopaikan tiellä ja se pitäisi siirtää tai kaataa.Kuinka herkkä puu vaahtera on, onnistuuko siirtäminen? Millon siirron, jos mahdollista, voi tehdä, keväällä vai syksyllä, onko ajalla väliä? Puu on kaunis, tahtoisi säästää jos mahdollista. Paikka tällä hetkellä on vaan väärä. Kiitos neuvoista etukäteen!
Vaahteran kaataminen/siirtäminen
4
8499
Vastaukset
- Nilla
on mahdollinen, jos puusi on vielä sen kokoinen (= sen verran pieni), että sen jaksaa itse siirtää.
Juuret pitäisi kaivaa esiin varovasti noin metrin säteellä rungosta ja laittaa poikki siitä. Sitten puu ylös ja siirto uuteen paikkaan, saman kokoiseen kuoppaan. Tukevat tuet kahden puolin runkoa ja kastelua päivittäin parin viikon ajan.
Ajankohta on valittava niin, että lehdet ovat jo täysikokoiset (Juhannuksen korvilla). Tällöin siirretty puu ehtii vielä kesän aikana kasvattaa uusia juuria ja kotiutua paikalleen ennen talveentumisen alkua.
Vaahtera on hyvin levittäytyvä laji, joten mahdollista olisi myös kerätä luonnosta nyt keväällä itäviä siemeniä ja tehdä kylvös haluttuun paikkaan. Näistä voi sitten valita kauneimman kasvatettavaksi. Tällä vaihtoehdolla säästyt kaivuuhommalta ja siirtotyöltä.- Antti
Paras ajankohta siirtää puita on niiden ollessa lepotilassa. Toisin sanoen syksyllä lehtien pudottamisen jälkeen tai keväällä ennen kasvuunlähtöä. Juhannuksen jälkeinen siirtokin voi onnistua, mutta sitä en suosittele!
Juuripaakun halkaisija on oltava vähintään kymmenkertainen rungon halkaisijaan verrattuna. Katkottujen juurten leikkuupinnat siistitään joko puutarhasaksilla tai sahalla. Suuria leikkuupintoja tulee välttää sillä vaahtera on laholle altis puulaji. Mikäli juuripaakku ei tahdo pysyä kasassa on se hyvä tukea juuttikankaalla, matolla tai mitä nyt sattuu löytymään.
Mikäli vaahtera on istutettu eikä luontaisesti levinnyt niin viimeistään uudelleen istutettaessa tulisi varmistaa puun oikea istutussyvyys. Puu on istutettu oikeaan syvyyteen, jos niin sanottu juurenniska on maan pinnalla näkyvillä. Juurenniska on se kohta puun tyvellä, jossa järeimmät ankkurijuuret lähtevät rungosta. Jos puu on aiemmin kasvanut liian syvällä olisi nyt hyvä ajankohta korjata tilanne.
Uuden istutuskuopan tulisi olla pesuvadin muotoinen eikä jyrkkäreunainen potero. Juuripaakku sijoitetaan kuopan pohjalle, joka on kaivettu syvyydeltään sellaiseksi että juurenniska jää maan pinnalle näkyviin. Juuripaakun ympäristö peitetään pohjamaan ja uuden puutarhamullan seoksella. Maanparannnusaineita levitetään haluttaessa vain pintakerrokseen.
Puun alusta tulisi olla nurmikosta vapaa. Nurmikko vie puulta ravunteet ja maasta kosteuden. Paras tapa on jättää alusta mullokselle ja lisätä sen päälle pitkin kesää nurmikon leikkuujätettä. Se on helposti hajoavaa ja siitä vapautuu puulle nopeasti ravinteita. Muita tapoja kattaa puiden alusta on käyttää lehtipuun kuorta, kiviä tai soraa. Kate ei saa ulottua 10cm:ä lähemmäksi runkoa.
Samat istutusohjeet pätevät myös istutettaessa uusia taimia.
Kuten edellisessä vastauksessa jo mainittiin kannattaa harkita onko puun siirto vaivan arvoinen. - Lissu
Kannattaako kirsikkapuun siirtoa edes yrittää ? Millähän sen saisi kaivettua ylös ?
- jossu
voiko ison vaahteran kaataa nyt kun se on täydessä lehdessä ja rupeaako se versomaan kannosta vaikka mahla vuotaa kysyy nimimerkki lisbe
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun513645Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si1142600Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5972302Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei192046KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar781847Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431688- 201658
Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1421602Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?951469- 281466