Isä ruotsin kirkon jäsen

kastaminen suomessa

Miten lapsen kastaminen suomessa onnistuu, kun äiti ei kuulu kirkkoon ja isä kuuluu ruotsin kirkkoon? Isä haluaisi, että lapsi kastetaan, äidillä ei ole mitään sitä vastaan. Sehän riittää, että isä kuuluu kirkkoon, mutta onko eri asia jos kuuluukin ruotsin evankelisluterilaiseen kirkkoon? Isä ei siis kirjoissa suomen kirkossa.

3

489

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minä vaan

      Kehottaisin kysymään tätä paikallisseurakunnan kirkkoherran virastosta. Siellä osataan neuvoa.

    • Sanoisin, että ei onnistu. Ainakin toisen vanhemmista pitäisi kuulua Suomen evankelis-luterilaiseen kirkkoon, jotta kaste olisi mahdollinen. Jos isä on Ruotsin kirkon jäsen, lapsi voidaan liittää Ruotsin kirkon jäseneksi, mutta tällöin kastajankin on oltava Ruotsin kirkon pappi. Suomen luterilaisen kirkon papilla ei ole valtaa liittää ketään Ruotsin kirkon jäseneksi, eikä lasta toisaalta voida liittää Suomen luterilaiseen kirkkoon, koska hänen vanhemmistaan kumpikaan ei kuulu siihen.

      Varmista toki asia vielä kirkkoherranvirastosta!

      • HL

        Kastaminen on mahdollista, jos voidaan osoittaa, että lapsesta tulee jonkin kristillisen kirkon jäsen.

        On paljonkin tilanteita, joissa esim. kesälomamatkalla olevat entiset suomen kansalaiset mutta muualla asuvat haluavat kastattaa lapsensa Suomessa. Tällöin lapsesta ei tule Suomen kirkon jäsen. Periaatteessa on niin, että Suomen kirkon papilla ei ole oikeutta liittää henkilöä toisen kirkon jäseneksi, ja sikäli kaste ei ole mahdollinen. Jos kuitenkin voidaan saada vahvistus sille, että toinen kirkko ottaa kastetun lapsen jäseneksi, eli että tämä kirkko hyväksyy kasteen, ja heillä on edellytykset ottaa lapsi jäseneksi, lapsi voidaan kastaa täällä. Asiasta on kirkkohallitus antanut ohjeen muistaakseni 1994 ja julkaistu kirkkohallituksen yleiskirjeissä. Ohje kannattaa pyytää kirkkoherranvirastosta luettavaksi ennen kuin kastetta enemmän järjestää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      115
      2403
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      37
      1453
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      641
      995
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      983
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      962
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      97
      878
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      875
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      700
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      696
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      686
    Aihe