Sen kummemin jaksa tilannettani selittää, mutta lyhyesti..
Minulla on ulosotossa velkaa n.11th ja laskuja rästissä. Tulot vain alle 1000€/kk netto. Ulosottoon maksan vään alle 200€ kk .
Minulla on kiinteistö jonka arvo reilu 80th josta panttikirja olemassa ja pankille tästä velkaa n.4th jota maksan 156e/kk ja opintolainaa maksan 128€kk.
Kiitos UO virkailijan ei ole taloa tarvinnut myydä.
Nyt kysyn,olisikohan mahdollista saada pankista laina panttikirjaa vastaan,sellainen summa että saisin kaikki velkani pois ja maksaisin vain yhtä lainaa ja pinemmällä erällä selviäisi kuin nyt kaikki yhteensä.
Olisiko kukaan kokenut tällaista että lainan saisi?
Minulla on ulosotossa velkaa n.11th ja laskuja rästissä. Tulot vain alle 1000€/kk netto. Ulosottoon maksan vään alle 200€ kk .
Minulla on kiinteistö jonka arvo reilu 80th josta panttikirja olemassa ja pankille tästä velkaa n.4th jota maksan 156e/kk ja opintolainaa maksan 128€kk.
Kiitos UO virkailijan ei ole taloa tarvinnut myydä.
Nyt kysyn,olisikohan mahdollista saada pankista laina panttikirjaa vastaan,sellainen summa että saisin kaikki velkani pois ja maksaisin vain yhtä lainaa ja pinemmällä erällä selviäisi kuin nyt kaikki yhteensä.
Olisiko kukaan kokenut tällaista että lainan saisi?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kysymykseen saat 100%:n varmuudella vastauksen kysymällä asiaa pankistasi, ei SUOMI24-palstalta.
Mutta ainahan voi arvailla. Pankkia kiinnostaa enemmän se, pystytkö maksamaan lainasi takaisin, kuin se, onko sinulla vakuus. Pankki kun ei lähde siitä olettamuksesta, että saadakseen rahansa, pankin pitäisi realisoida vakuus.
Tulosi ovat vain 1000€/kk netto. Sinulla on ulosotossa n. 11.000€ + opintolaina + asuntolainaa + maksuja muutenkin rästissä.
Jos arvaan, että maksaaksesi kaikki lainat pois, tarvitsisit ehkäpä 17.000€ lainaa.
No, 5:n vuoden maksuajalla, vakuudellinen luotto korolla 3 %, tekisi kuukaudessa n. 300€ lainanhoitoon.
Eli kaikkeen muuhun sinulla jäisi n. 700€/kk.
Joten arvaat varmaan itsekin, suostuisiko pankki sinulle lainaa myöntämään?
Oikein. Ei suostuisi.
Toisaalta, maksaa hän ulosottoon 200 euro/kk. Laina-aika tulee pidemmäksi, mutta tuskin myönnetä ellei saada joku tekemään täytetakauksen (astuu voimaan jos vakuuden realisoinnin jälkeen velkaa ei saada maksettua pois), tuskin luottotietojakaan ole jos se on ulosottoon päässyt.
Mutta kun fakta on se, että pankki katsoo ensin, onko velallisella realisia mahdollisuuksia hoitaa velkansa, oli vakuudet tai ei.
Ja aloittajan tapauksessa ei ole realismia, eikä pankki siten lainaa myönnä.
Kaksi vuotta maksanut tunnollisesti joka kuukausi yhteensä siis 479€ joten joku 300€ kuulostaisi kyllä utopistisen ihanalta...
Lainaa tavitsisin itseasiassa n.17000 eli 7v maksuajalla olisi 224/kk jos todellinen vuosikorko olisi 3,2..
Aivan, ei ole luottotietoja:(
Minun muut menot..no eipä niitä juuri ole ruoka ja sähkö ja ne menot on olemattomat,puhelin ja netti prepaid. Kun leipoo leivät ja pullat itse, poimii marjoja, nostaa syksyllä omasta penkistä perunat, laittaa kesän pulskistuneet kanat pakkaseen jne. niin eipä sitä rahaa juurikaan mihinkään mene. Pirttikin lämpenee puilla,niin aika minimaaliset on minun menot, välillä saanut lyhennettyä velkaani UO:n isommankin summan kun säästänyt joka kuukausi ylimääräistä.
Olisi vain niin ihanaa jo päästä vähän helpommalla...huokaista..
Myyt talon, maksat velat pois ja sinulle jää vielä paljon rahaa, jolla voit vaikka hankkia asunnon. Tämä on niin yksinkertainen ratkaisu, ettei se ulosottajan päähän mahdu.
No en todellakaan myy! Tätä mieltä oli mys UO viraston työntekijä ettei tuollaisen summan takia aleta realisoimaan.
Ennemmin makselen näin, muta olen varannut ajan pankinjohtajan puheille, katsotaan mitä sanoo kasvotusten, ei kuitenkaan tyrmännyt täysin. Perjantaina viisaampi asian suhteen,
:)))))) Nyt maksan vain yhtä velkaa!!!!!
Te jotka sanotte että missään nimessä pankki ei suostu,ei pidä paikkaansa. Koskana ei kannata jättää ainakaan kysymättä sen perusteella että joku sanoo ettei kannata,kyllä kannattaa!
Jos on vakuuksia riittävästi tai henkilötakaajia niin kannattaa käydä kysymässä.
Olo on helpottonut!!