Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Jääkiekossa koko ajan yllätyksiä

Näkemäni perusteella tasoeroja ei ole, jos otetaan nämä yllättäjät Tanska, Norja ja Saksa.

Kanadasta ja Venäjästä ei pahemmin vielä sen kummempaa tietoa, toki tollaset Italiat ja Kazakstanit voitetaan helposti ja Latviakin aika kehno... Kisojen surkeimmat on ehdottomasti Ranska, Italia ja Kazakstan, nämä kolme ei yllätyksiä tee.
2282
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tänä päivänä kuten aina ennenkin otteluita on helppo järjestää. Olympiavuonna "yllätyksiä" voidaan helpommin selitellä motivaatio/väsymis-selityksillä. Vedonlyöjiltä otetaan mahdollisuus helppoon rahaan koska pelaaminen netissä on niin helppoa isolla rahalla. Vedonlyöntitoimistot ja eri maiden jääkiekkoliitot näistä tuloksista ovat vastuussa. Tshekin tappio Norjalle ei enää selity yllätyksellä vaan taustalla on sopimus, siitä olen vuoren varma. USA:n tappiot vielä ymmärrän huonon joukkuemateriaalin takia ja motivaatiopuutteen vuoksi mutta ei Norja voita Tshekkiä ilman tarkoituksellista helpottamista.

Suomessakin pelattiin 90-luvulla monta vuotta pesissopupelejä, ensin pikkurahalla ja ahneuden lisääntyessä isommalla rahalla. Veikkaus varmasti epäili sopuilua jo paljon ennen kuin käry kävi. Veikkausliiga ja Ykkönen puhumattakaan kakkosen ja kolmosen peleistä Suomessakin pelataan joka viikko joitain sovittuja pelejä. Koko eurooppa ja sen mätäiset liigat sisältävät lukemattoman määrän järjestettyjä tuloksia. Vastahan näistä isoon ääneen puhuttiin julkisuudessa, joukossa monia eurooppaliigan pelejä. Tutkinta on siis käynnissä. Esimerkkitapauksia löytyy pilvin pimein eri maista mutta turha luullakaan että vedot pelkästään omaan scouttaamiseen ratkeaa...

Se sisäpiiritieto, se sisäpiiritieto..soluttaudu oikeaan paikkaan ja pistä korvat hörölle. Veikkaisin että eri joukkueiden huoltajatkin tekisivät helppoo rahaa esim. live-vedosta kunhan vain varaavat nettiyhteyden pelin ajaksi. Siellähän ne huoltajat kykkivät suttuisen lasin takana ties mitä bisneksiä. Ton lähempäähän ei peliin pääse kiinni jollei ole pelaajana kentällä.
Noh, täähän on vaan spekulointia mutta jotain rahallista kähmintää tapahtuu varmasti meidän riviveikkaajien silmien edessä jota suurin osa ei edes tajua.

On tää vedonlyönti kyllä melko perseestä oleva harrastus!

Äänestä
  • "Vedonlyöntitoimistot ja eri maiden jääkiekkoliitot näistä tuloksista ovat vastuussa."

    Ottamatta nyt enempää kantaa tohon sun tarinaasi totean vain, että mahdollisissa sopupeleissä suurpelurit maksavat tuloksesta ja kusettavat nimen omaan vedonlyöntitoimistoja. Ei päinvastoin.

    Vedonlyöntitoimistot jakavat kertoimensa niin (ja muuttavat niitä tarvittaessa) että peliä tulee tasaisesti joka merkille. Tällöin on sama mikä merkki toteutuu, vedonvälittäjä voittaa aina marginaalinsa verran.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yllätyskisat kirjoitti:

Näkemäni perusteella tasoeroja ei ole, jos otetaan nämä yllättäjät Tanska, Norja ja Saksa.

Kanadasta ja Venäjästä ei pahemmin vielä sen kummempaa tietoa, toki tollaset Italiat ja Kazakstanit voitetaan helposti ja Latviakin aika kehno... Kisojen surkeimmat on ehdottomasti Ranska, Italia ja Kazakstan, nämä kolme ei yllätyksiä tee.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu