Henkilö, jonka nimeä ei saa mainita

kirjoitti tälle palstalle lausuman, jonka mukaan SPA-kirkon teologia ei ole juurikaan muuttunut
(vastauksena Tuomas-kuoman väitteeseen, että muuttuminen on ollut jatkuvaa).

Henkilön, jonka nimeä ei saa mainita, käyttämää tarkkaa sanamuotoa en pysty tähän jäljentämään, koska toinen (?) henkilö (tai kenties kuitenkin sama henkilö, adventisteista kun ei voi koskaan olla ihan varma) sai päähänsä poistaa kaksi vietiketjua.

Puf vaan, niin ne hävisivät, niinkuin totuus adventistiseen erämaahan!

Tuo ketjujen poistaminen oli sikäli viisas temppu, että tuo _henkilön, jonka nimeä ei saa mainita_, kirjoittama väite on niin totuuden vastainen, että selvänä hetkenään hänen itsensäkin on täytynyt tajuta, ettei se väite kestä lähempää tarkastelua.

Nimittäin luota, että niitä selviä hetkiä hänelläkin täytyy olla. Mutta niitä ei ilmeisesti uhrata suomi24-foorumille.

Ja jollei hän itse ole sitä tajunnut, joku työtoveri on joutunut huomauttamaan asiasta hänelle.

Mutta jotta keskustelu ei jäisi junnaamaan paikoilleen, kysyisin ihan kainosti,

voisiko joku teistä pesun ja tärkkäyksen kestävistä adventisteista kertoa, mitkä noista 28 perustavanlaatuisista opinkohdista kuuluisivat kymmenen tärkeimmän joukkoon.

Jumalallekin dekalogiin riitti 10 käskyä ja EGW:lle adventismin tukipilareiksi kolme oppia, joten tuo kymmenen tärkeimmän opin löytäminen ei voine olla ylivoimaista.

15

332

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toiseen ketjuun, että minä en niitä viestejä ole poistanut. En tiedä kuka on se henkilö, joka sanoi ne poistaneensa.

      Väitteeni ei ole totuuden vastainen vaan tosiasia. Kaikissa perustavaa laatua olevissa kysymyksissa kirkko opettaa ihan samoin kuin se opettanut viimeiset 150 vuotta. Se on varmasti totta, että monien yksittäisen adventistien näkemykset ovat voineet muuttua paljonkin, mutta se on sitten eri asia. Kuten myös totesin, yksityiskohdissa ja painotuksissa on ollut muutosta, mutta ei niissä suurissa asioissa, jotka tekevät meistä adventisteja.

      Sapatti on edelleen sapatti, pyhäkköoppi pyhäkköoppi, 10 käskyä 10 käskyä jne jne. EGWn tukipilareita on muuten viisi (Sabbath, State of Death, Second Coming, Sanctuary, Spirit of Prophecy).

      Timo

    • Bushmanni

      Minä olen jo oppinut tämän palstan kirjoittamattomia sääntöjä ja otan aina vaikka notepadiin varmuuskopion kirjoituksestani ja vastapuolen kirjoituksesta.

      Mikäli kirjoitukseni poistetaan, niin tuon uudestaan kirjoitukseni esille, mutta muokkaan sitä hiukan, että jospa se sitten kelpaisi.

      Ota varmuuskopio aina notepadiin ja tallenna se kiintolevylle. Sitten sinulla on pohja, jonka tuot hiukan muokattuna uudestaan ja jospa se ei katoaisi.

      • perättömiä.

        busmannin ja Tuomas- kuoman kirjoituksista tarvitsee ottaa edes mitään kantaa kun eivät uskalla edes laittaa nimeään vaan buskasta huutelevat buskajuttujaan.


      • Bushmanni
        perättömiä. kirjoitti:

        busmannin ja Tuomas- kuoman kirjoituksista tarvitsee ottaa edes mitään kantaa kun eivät uskalla edes laittaa nimeään vaan buskasta huutelevat buskajuttujaan.

        Olisiko niin, että sisältö ratkaisee, eikä se, kuka sen on kirjoittanut?

        Tähän ollaan jo menossa työelämässä, eli monissa työpaikoissa työnhakukaavakkeet luodaan sellaisiksi, että hakijan nimi ei ole tiedossa etukäteen kenelläkään, jotta se ei vaikuttaisi päätöksentekijään.

        Vaikuttaa ainoastaan hakijan pätevyys, eli hakemuksen sisältö. Kun nimeä ei tiedetä, ei päättäjä pysty omien ennakkoluulojen pohjalta karsimaan pois vaikkapa naisia, maahanmuuttajia, eikä mitään sellaista, jonka pystyy päättelemään hakijan nimestä. Vain sisältö ratkaisee, ei se, kuka sisällön on laatinut.

        Myös omat kaverit jäävät rannalle, jos nimet poistetaan. Tämä olisi hyvä metodi lahkoissakin, niin voisi monen suvun hegemonia päättyä kuin kanan lento.


    • kirjoitti

      >>>>Kaikissa perustavaa laatua olevissa kysymyksissa kirkko opettaa ihan samoin kuin se opettanut viimeiset 150 vuotta. Se on varmasti totta, että monien yksittäisen adventistien näkemykset ovat voineet muuttua paljonkin, mutta se on sitten eri asia. Kuten myös totesin, yksityiskohdissa ja painotuksissa on ollut muutosta, mutta ei niissä suurissa asioissa, jotka tekevät meistä adventisteja. >>>>

      Koskeeko tuo väite pyhäkköoppiakin?

      Jos koskee, miten on selitettävissä Neal Wilsonin rukousviikkolukemistossa esittämä toteamus, jonka mukaan pelastuksen peruste on vuoden 1844 jälkeen eri kuin ennen mainittua vuotta?

      Ja jos se on eri, miksi sitä ei minulle selostettu, kun minua vaadittiin ottamaan kaste?

      Wilson toteamus tuli täytenä yllätyksenä.

      • uskon vapaus,

        joten luule, mitä luulet ja usko mitä uskot, mutta näiden palstojen sääntöihin kuuluu, ettei täällä keskusteluissa saa puhua kenestäkään henkilöstä halventavassa sävyssä ja sitähän juuri sinun kirjoituksesi mitä suurimmassa määrin oli.

        Kuina montakertaa olet nähnyt esimerkiksi Timon puhuvan jostakin ihmisestä noin halveksivasti? Et varmasti kertaakaan! Sillä siinä juuri on se uskovan ja syyttäjähenkisten raja!


      • Kristus meissä!
        uskon vapaus, kirjoitti:

        joten luule, mitä luulet ja usko mitä uskot, mutta näiden palstojen sääntöihin kuuluu, ettei täällä keskusteluissa saa puhua kenestäkään henkilöstä halventavassa sävyssä ja sitähän juuri sinun kirjoituksesi mitä suurimmassa määrin oli.

        Kuina montakertaa olet nähnyt esimerkiksi Timon puhuvan jostakin ihmisestä noin halveksivasti? Et varmasti kertaakaan! Sillä siinä juuri on se uskovan ja syyttäjähenkisten raja!

        Jeesukseen Kristukseen sydämestään uskova ihminen ei saata lähimäistään tahallaan huonoon valoon. Nähty on, että adventistit ovat uskossa, mutta heidän halveksijansa eivät.


      • depresscx
        Kristus meissä! kirjoitti:

        Jeesukseen Kristukseen sydämestään uskova ihminen ei saata lähimäistään tahallaan huonoon valoon. Nähty on, että adventistit ovat uskossa, mutta heidän halveksijansa eivät.

        Saatanallinen harhaoppi oliskin sellainen oppi, joka syyllistäisi muita uskovia sekä heidän oppiaan, syyttäisi heitä lainrikkojiksi, leimaisi heitä jollain pedonmerkillä sekä käyttäisi heitä nimeä laittomuuden ihmiset. Ei sellainen olisi edes kristillistä, vaan siinä olisi hyvin selkeät saatanalliset säkeet ja siinä siksi hyvä että me olemme uskossa ja kunnioitamme Jumalan sanaa tuoden esille asioita oikealla tavalla ja oikeassa merkityksessä.

        Olisi ikävää jos olisimme saatanalle antautuneet.


      • hesekieltaa
        depresscx kirjoitti:

        Saatanallinen harhaoppi oliskin sellainen oppi, joka syyllistäisi muita uskovia sekä heidän oppiaan, syyttäisi heitä lainrikkojiksi, leimaisi heitä jollain pedonmerkillä sekä käyttäisi heitä nimeä laittomuuden ihmiset. Ei sellainen olisi edes kristillistä, vaan siinä olisi hyvin selkeät saatanalliset säkeet ja siinä siksi hyvä että me olemme uskossa ja kunnioitamme Jumalan sanaa tuoden esille asioita oikealla tavalla ja oikeassa merkityksessä.

        Olisi ikävää jos olisimme saatanalle antautuneet.

        Sellaista oppia ei olisi luonut herramies eikä Jumalaa pelkäävä mies, jossa halveksittaisiin muita uskovia, pidettäisiin heidän oppejaan täysin vääränä ja nimiteltäisiin heitä ikuiseen piinaan uskoviksi, peden merkin omaaviksi, lainrikkojiksi, yms.

        Sellainen olisi Babylonian porton oppi.


      • et sillee!

        teet just sen perusmokan, mitä Timo tarkoittaa.. eihän yksittäisen ihmisen näkemys oli sama kuin kirkon virallinen kanta.. olkoon vaikka Wilson.


      • ottamaan kasteen ja

        missä seurakunnassa? Adventiseurakunnassa EI vaadita ketään kasteelle, vaan päinvastoin ollaan hyvinkin tarkkoja, että ihminen ei väärin perustein lhde itseään kastattamaan. Ja mitkähän ovat ne perusteen? Uudestisyntyminen Jumalan anteeksiannon kautta Kristuksessa. Siis syntien sovitus Kristuksessa Jeesuksessa. Sitten ihminen saa senjälkeen elämän ohjeet, jotka ojaavat hänet elämään Jumalalle odollistä elämää ja panemaan pois kaiken vilpin ja vääryyden. Nämä ohjeet eivät kaikkia mielytä, mutta näin on adventismissa kuitenkin ollut tähän päivään saakka.


      • yx vaan

        lausunto. Minkä vuoden rukousviikkolukemistossa tuo Neal Wilsonin lausunto oli?

        > miten on selitettävissä Neal Wilsonin rukousviikkolukemistossa esittämä toteamus, jonka mukaan pelastuksen peruste on vuoden 1844 jälkeen eri kuin ennen mainittua vuotta?


    • [][][] Puf vaan, niin ne hävisivät, niinkuin totuus adventistiseen erämaahan!
      - -
      Ja jollei hän itse ole sitä tajunnut, joku työtoveri on joutunut huomauttamaan asiasta hänelle. [][][]

      Sen tuo ainakin todistaa että sinä olet tehnyt rankkaa ja onnistunutta työtä palstalla.
      Voimme myös nyt unohtaa kyseisen väittelijän ja kaiken häneen liittyvän, turhuutena.
      Hän on haihtunut keskuudestamme kuin lehmän pieru saharaan ja saatana tuhatvuotiseen autiomaahan.

    • [][][] kirjoitin jo
      TimoFlink 12.5.2010 14:00
      toiseen ketjuun, että minä en niitä viestejä ole poistanut.
      En tiedä kuka on se henkilö, joka sanoi ne poistaneensa. [][][]

      Sitähän joku ennustikin kun kävi ilmi että Timo on aivan eri linjoilla
      opinkohdist kuin Kai - että joku vielä antaa opetuksen Timolle.
      Tässähän se tuli: poistettiin Timon käsitykset.

      Nähdään tässä sekin että Timon selän takana voi tehdä ihan mitä tahansa.

      • vaatia ihmiseltä

        joka on Ellenin kätyri. Miten silloin voi vaatia mitään oikeudenmukaisuutta, rehellisyyttä sekä aitoutta kun oppi-isä tai tässä tapauksessa melkein äiti on siinnyt itse perkeleestä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      74
      4545
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      53
      3306
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      71
      2694
    4. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      62
      1358
    5. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      304
      1278
    6. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      17
      1195
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      111
      1080
    8. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      46
      1030
    9. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      1026
    10. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      80
      991
    Aihe