Mikä siinä on että tämä XP on päivittänyt itseään joka ikinen päivä tässä koneessani ja se tekee koneeni takkuiseksi ja täyttää niillä päivityksillä koko koneeni varmaankin pikkuhiljaa??? Että pistää vihaksi kun olen vaikkapa postia lukemassa ja kone alkaa päivittämään taas kerran ja sen jälkeen ei liiku enää mikään tässä koneella vaan saan sitten sulkea ohjelman toinen toisensa perään ja siinäkin menee ainakin vartin verran aikaa hukkaan. Alan kohta olla niin täynnä tätä windowsia että poistan kohta joka ikisen microsoftin ohjelman koneeltani ettei tarvitse kestää tällaista turhaa touhua johon menee kallista aikaani aivan kohtuuttomasti. Kohta saan takuuvarmasti aivohalvauksen tämän asian kanssa kun se alkaa niin korvista jo alkaa savua nousemaan.... Siis olen niin kypsä tähän että auttakaa hyvät ihmiset mitä teen että pääsen näistä päivityksistä eroon. Menin vielä asentamaan tuon security essentialsin jos olisin tiennyt että sen päivittäminen kaataa aina ohjelmia niin takuuvarmasti en sitä tähän koneeseen olisi laittanut. Ennen oli Avira ja sekin kettuili siten että yhtäkkiä jokin mainos hyppäsi silmille kun oli jotain tekemässä, tarpeeksi kun sitä katselin niin poistin ja otin tämän. Tässä ei ole mainoksia mutta ei tämäkään ole kivaa että kone takkuilee joka ikinen kerta kun tämä paska päivittää itseään ja välillä se ei anna edes peruuttaa päivitystä....
AINAINEN PÄIVITTÄMINEN KYPSYTTÄÄ!!
ihan kypsä
16421
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Päivitykset tulevat kerran kuukaudessa joten jos se on liian usein niin kannatta luopua tietokoneen käytöstä kokonaan.
Poistanut automaattiset päivitykset käytöstä, eikä ole aikomustakaan luopua tietokoneen käytöstä, koska teen sillä mm. työtäni.
Jostain ihmeellisestä syystä xp toimii siitä huolimatta vallan loistavasti, viruksetkin ovat harvinaista herkkua, vaikka aktiivista virustorjuntaa ei ole hidastamassa, joskus pitää niitä oikein koittaa hankkia, niiden poistamisessa kun on oma mielenkiintonsa.
Sitä toista käyttöjärjestelmää jatkuvasti tuputtavalle tiedoksi, on minullakin Linux toisella levyllä, ei vaan tule juuri käytettyä.
Kyllä ne automaattiset päivitykset kannattaakin ottaa pois päältä joka paikasta kun muuten joka ohjelma jotain ilmoittelee päivityksistä. Päivittämistä ei voi silti lopettaa koska tietokoneen käyttö ei ole sitten turvallista. Se kyllä riittää, kun kerran kuussa pitää päivityspäivän. Virusten poistaminen nyt luonnollisesti tehdään asentamalla käyttöjärjestelmä uusiksi tai vähintääkin poistetaan saastunut käyttäjätili jos on asianmukaisesti tavalliset käyttäjätilit käyttössä. Yksikin virus on liikaa.
Linux taas ei ole mikään käyttöjärjestelmä.
täyttä tuubaa
#Kyllä ne automaattiset päivitykset kannattaakin ottaa pois päältä joka paikasta kun muuten joka ohjelma jotain ilmoittelee päivityksistä.
kerro minulle, miksi ihmeessä näin pitäisi toimia.
#Virusten poistaminen nyt luonnollisesti tehdään asentamalla käyttöjärjestelmä uusiksi tai vähintääkin poistetaan saastunut käyttäjät
tämä ei pidä paikkaansa
"kerro minulle, miksi ihmeessä näin pitäisi toimia."
Muuten ruudulle tulee jotain työtä keskeyttäviä NEW UPDATE -laatikoita.
#Virusten poistaminen nyt luonnollisesti tehdään asentamalla käyttöjärjestelmä uusiksi tai vähintääkin poistetaan saastunut käyttäjät
>tämä ei pidä paikkaansa
Kyllä pitää. Vai kuvitteletko, että joku "putsausohjelma" antaisi varmuuden asiasta?
#Virusten poistaminen nyt luonnollisesti tehdään asentamalla käyttöjärjestelmä uusiksi tai vähintääkin poistetaan saastunut käyttäjät
Vähän työläs ja alkeellinen tapa. Asenna kaikki sovellukset uudestaa ja uudestaan. Puhtaan imagen palauttamisen vielä ymmärtäisi.
"Mikä siinä on että tämä XP on päivittänyt itseään joka ikinen päivä tässä koneessani ja se tekee koneeni takkuiseksi ja täyttää niillä päivityksillä koko koneeni varmaankin pikkuhiljaa???"
Ei Microsoft normaalisti päivitä kuin kerran kuussa. Päivitykset ei kyllä koentta tee takkuiseksi, silloin siellä on jotain muuta vikaa.
"Menin vielä asentamaan tuon security essentialsin jos olisin tiennyt että sen päivittäminen kaataa aina ohjelmia niin takuuvarmasti en sitä tähän koneeseen olisi laittanut."
No tietoturvaohjelmistoilla sitten on omat päivitykset toki.
"Siis olen niin kypsä tähän että auttakaa hyvät ihmiset mitä teen että pääsen näistä päivityksistä eroon."
Poistamalla kaikki tietoturvaohjelmistot vaikka. Päivittämisestä et pääse tietenkään eroon, koska tietokoneohjelmistot ovat täynnä virheitä ja niitä korjata suunnilleen sitä tahtia kun virheitä löytyy. Ja jos ohjelmistoon ei saa päivityksiä niin se pitää vaihtaa uuteen, koska se käy hyvin äkkiä vaaralliseksi ja kone on äkkiä täynnä viruksia jos ei ole päivityksistä huolehtinut. Päivittämistä tarvitsee käyttöjärjestelmän lisäksi kaikki lisäohjelmistot mitkä käyttää verkkoyhteyttä sekä kaikki lisäohjelmistot joilla avataan vieraita tiedostoja. Käytännössä siis nettiselain, selaimen lisäosat kuten Java ja Flash Player, sitten tietysti PDF-lukija, office, latausohjelmat, pikaviestimet, sähköpostiohjelma, videokodekit ja soittimet yms. Riippuu siis siitä kuinka paljon lisäohjelmia asennettu. Windows XP:n pitää turvallisuussyistä vaihtaa Outlook Express ja Internet Explorer pois, että näiden tilalle asennettuja ohjelmistoja joutuu päivittämään sitten.
Joka päivä ei tietysti tarvitse päivitellä, riittää että kuukausittain päivittää kaikki edellämainittujen kaltaiset kohteet. Tietysti ohjelmistoja joutu päivittämään välillä myös niin, että poistetaan vanha ja asennetaan uusi jos niissä ei päivitystoimintoa ole.
Oleellisesti paras helpotta päivittämistä on valita käyttöön sellainen käyttöjärjestelmä minkä ominaisuudet vastaa käyttötarkoituksia, eli on ne tarvittavat ohjelmistot mitä pitää päivittää valmiina niin käy sitten samasta paikasta kaikkien ohjelmien päivitys.
oma valintasi pitää häiritsevää automaattipäivitystä päällä.
Jos se vaivaa ota se pois ja laita päivitys pyörimään vaikka kerran
kuussa sitten kun sinulla ja koneella on parempaa aikaa.
Ei minullakaan näissä XP työkoneissa automaatti ole päällä, joskus laitan
syömään lähtiessä koneen päivittämään.
Kaikki automaattisest päivitykset saat toimimaan ainoastan kun itse haluat. Minä teen päivitykset kerran kuukaudessa. Nukkumaan menossa laitan päivitykset pyörimään. Energiasäästö ohjelmasta asetan koneen lepotilaan kahden tunnin päästä. Siinä ajassa kerkiä kone päivittämmään ohjelmat ja sammuttaa itse. Kone lähtee aamulla kun nuoli kun painan nappia. Ei ole päivitykset haittana.
Vi.un hullut
- Katso mikä päivitys siellä tökkii valitsemalla mukautettu asennus.
- Käy microflopin sivuilta lataamassa ko. asennustiedosto.
- Kytkeydy irti netistä.
- Sammuta viruksentorjunta.
- Asenna päivitys järjestelmänvalvojan oikeuksilla.
Poistin automaattisen päivityksen kokonaan ja käyn microsoftin sivustolla jos muistan. Parempi näin kun tämä ainainen päivittäminen jota kone tekee täällä joka päivä.
Ennen tätä essentialsia olikin harvemmin tämä päivitys mutta nyt se on joka ikinen päivä, ei hyvä.
Tulee mieleen kun asensin sp1 uudestaan jolloin päivitysten virta oli katkeamaton ja nyt se on sp3,rauhoittunut ja vaikka automaattinen päivtys on päällä niin ei niitä päivityksiä nyt häiritsevän paljon ole ollut.Mozillat sun muut vaativat omiaan mutta eivät ne konetta paljoakaan hidasta ainakaan minun mielestäni ja koneeni on perus P4 sillä ainoalla ytimellä varustettuna.
Mikään automaattipäivitys ei tässä työkoneessa ole päällä, Firefox on päivitetty kesällä 2009, OpenOffice asennettu 2006, ei muuta virussuojaa kuin XP:n palomuuri - eikä tule viruksia eikä mikään kaatuile! APUA! Eikö tällainen ole epänormaalia?!?!
No, nettiä käytän mokkulalla vain silloin kun haluan ja vain sivustoilla jotka tunnen. Pornokuvat sun muut selataan sitten sillä Elisan 2008 myymällä halvalla mini-mikro-piko-nano-läppärillä jossa on 7 tuuman näyttö ja ilmeisesti jokin Linux-pohjainen käyttis...
Tietenkin tutka hakee tunnisteet väh. kerran päivässä. MSE:n saa kyllä "hiljaiseksi", eli ohjelman päivittymään ja ajamaan kevyen tarkistuksen haluttuna ajankohtana ihan asetuksista käsin.
Kyllähän tommonen on ihan epänormaalia, kaikkihan tietää että XP on ihan p**seestä ja firefoksi ja offiket pitää päivittää ainaski kerran viikossa ja pelkkiin varmoihin nettisivustoihin tyytyminen on siis ihan NÖSSÖÖÖÖ ja sun kannattas varmaan harkita pyskitarin apua!
Ei vaisinkaan. kun meillä 2005 vaihdettiin vanhat pieneksi käyneet pöytäkoneet (kaksi) uusiin kannettaviin, tehtiin samankaltainen ratkaisu ja ostettiin hyötykäyttöön kaksi vähän parempaa ja nettikäyttöön kolmas vähän keskitasoisempi. Netissä käydään vain sillä yhdellä koneella, ja jos on tarvis siirtää (viimeisimmän mainitakseni) taiteilijantarviketehtaan sivuilta imuroidut PDF:t muihin koneisiin, se käy helposti muistitikulla.
OpenOffice asennettiin lehden oheisrompulta kesällä 2006 eikä muita tekstinkäsittelyohjelmia ole sen jälkeen juurikaan tarvittu.