Stasilistat pysyvät salassa ainakin vuoteen 2050. Syylliset aikovat elää todella vanhoiksi. Suomen naapurivaltioissa Venäjää lukuunottamatta on tehty selvitystä NL ja DDR suhteissa olleista kaikessa rauhassa. Miksi Suomi on poikkeus? Luultavasti on kysymys siitä, että tärkeimmät stasi-ilmiantajat siirtyivät KGB:n palvelukseen. Lisäksi on edelleen vallassa monia, joiden maine voisi siitä saada kolhun ja heidän herkkä mielensä ei kestä sitä ajatusta. Monissa työpaikoissa, virastoissa jne. saadaan edelleen kärsiä stallareista. Ei Suomi ole kuitenkaan maineeltaan huono, vaikka pieni paskasakki sitä pilaa.
Suomen
maine kärsii?
1104
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Vilkkaan keskustelun kohteina olevat nimet eivät ole niinkään salaisia. Ihmetyttää, ettei kukaan ole ryhtynyt puolustamaan mainettaan ja vaatimaan Supon listojen julkistamista?
Aikanaan manuaalisessa ohjauksessa ollut Supo päätti salata listan. Listalla on demarivaikuttajia?, joten asian ymmärtää. Nykyisin Manu antaisi julkistaa listan, mutta Supo ei ole enää manuaalisessa ohjauksessa.
Tästä se alkoi:
http://www.promerit.net/ryynanen.2003.htm
Ja tähän meidän on tyytyminen esim.:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/1947684