Kannabishyvinvointia

Onnellinen Puutarhur

Nykyinen suomen päihde- ja sosiaalipolitiikka on kerrassaan loistavaa.

Kun muut tavan tallaajat huomenna kiirehtivät aamulla töihin allekirjoittanut kääntää kylkeä ja nukkuu makeasti puolille päivin. Sitten voikin puuhailla muutaman tovin kasvien kanssa, ryhtyä metsästämään uutta musiikkia netistä, tai piipahtaa Strindbergilla kahvikupposella.

Suomalainen päihdepolitiikka on ainakin allekirjoittaneelle mahdollistanut hyvän toimeentulon ja lokoisat oltavat kohta viitisen vuotta. Valtio ja sossu pitää huolen kinteistä kuluista ja päälle napsahtaa vuosittain n. 50000 euroa puhtaana käteen pienimouotoisesta kannabiviljelmästä. Kun seurailen työssäkäyvien raatamista vierestä, niin voin vain välillä ihmetellä keskivertosuomalaisen järjenjuoksua. Mutta mikäs siinä toivottavasti kannabis pysyy laittomana ja ihmisillä riittää intoa maksaa asuntolainojaan.

6

483

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • prampram

      Muuta Damiin velttoilemaan vellihousu.

      • Onnellinen puutarhur

        No en varmasti!

        Hollannissa pieni puskien kasvattelu ei elättäisi, toisin kuin Suomessa kiitos ihanan kieltolain. Varsinkin, kun ei ole ahne ja pitää bisneksen pienimuotoisena tällä pärjää loistavasti ilman suurempaa stressaamista.

        Suosittelen varauksetta muillekin, kun Suomen valtio on tälläisen vaihtehtoiselinkeinon suonut.

        Suomi on hieno maa.


    • HurrDurr

      Myyt varmaan alaikäisillekkin, saatanan nilkki. Ammu ittes.

      • Onnellinen Puutarhur

        Harvemmimpa alaikäisillä on varaa kiloja kukintoa ostella ja minä en rupea katudiilaamista harrastamaan.

        itsemurha ei ole tullut mieleen kiitos vain ehdotuksesta ja hyvää työpäivää sinullekin. Itse ajattelin huomenna mennä varaamaan liput Karibian risteilylle


      • Ihmiskunta Sinde
        Onnellinen Puutarhur kirjoitti:

        Harvemmimpa alaikäisillä on varaa kiloja kukintoa ostella ja minä en rupea katudiilaamista harrastamaan.

        itsemurha ei ole tullut mieleen kiitos vain ehdotuksesta ja hyvää työpäivää sinullekin. Itse ajattelin huomenna mennä varaamaan liput Karibian risteilylle

        terve asunto :) Onpas mukava avaus arkkitehtuurista kannabikseen liittyen. Mulla olisi muuten jotain yrttien kasvatusoppaita, sellainen kuin Ruutuviljely jne. joista jo edesmennyt SKY:n verkosto oli kasvatusohjeita ilmeisesti lukenut. Muistathan mitä arkkitehtuuri sisältää tosiasiassa? Miksi et halua nyt tukea arkkitehtiä, muistuttaako se liikaa niitä setiä, jotka vievät sut mustissa tunne-elämä häiriöön ja muistojen tuonelaan? Kyllä se ei mikään sairaus ole, jos menee työllistään. Yhdestä mielestä toinen, se kai on arkkitehtuurin ajatus? Mutta siihen pitää riittää yhteiskunnan voimavarat, kun on olemassaolokin, aina ja iänkaikkisesti. Fantastic, rastafar. And sun is shining, Israel... Oispa tänä vuonna rahaa ja rastakesä. Kyllä heidätkin pitää hyväksyä, unelmia on monenlaisia, mutta onko niitä rastafareilla? Kai sellaista voi kokeilla...? Sikareiden luoma hallusinaatio tavoitteena, no pyh ja pyh. Jonkinlainen väärä ihastus.


    • gaddafi

      jees! ihan oikein laatikkonsa uumenissa piileskelevälle tuulipuku suomalaiselle. kieltolaki mahdollistaa hänenlaistensa hyvän toimeentulon. kieltäkäämme jo alkoholi, tupakka ja kofeiini, niin tässä massa salakuljetuksesta tulee parempaa rahaa kuin YLEn pääjohtajan pestistä.

      lapsetkin haluaa aikuisena salakuljettajaksi tai kasvattajaksi. eihän tässä maaassa muutenkaan työllä elä!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      322
      1832
    2. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1287
    3. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1284
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      134
      1157
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      80
      967
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      85
      891
    7. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      843
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      118
      814
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      790
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      746
    Aihe