Itselläni on A4 vm 2003 2.0 bensa multitronic ja olen nyt ostamisen jälkeen lisännyt öljyä 4 dl/6000 km. Kenelläkään kokemuksia ko. auton öljynkulutuksesta?
Audin öljynkulutus
Ato
252198
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
sun audis vie. Mulla samanlainen peli ja litra/1000km menee.
4dl 6000km, luulisin että koneesi on kunnossa...
No öljynkulutuksella ei ole väliä, koska tuo luku ei ole normaali.
TUo on suurempi kuin vm. 80 fordeissa. (Eli nyt on jtn pahasti vialla.)
Paskat ole mitään vikaa, ajele sinä vain sillä 80 luvun Fordillasi ( Päässäsi on jotain pahasti vialla)
Jos kone on kunnossa niin ei vie öljyä jos ei kelpaa niin joku voi perustella miksi Audin moottorin pitäsi viedä öljyä ..
Miksi audi vie öljyä jos kone on ehjä ?
Tässä taisi nyt käydä niin että siinä 80-l fordissa on ehjempi kone kuin audissa.
Jokaisen moottorin tulee kuluttaa vähän öljyä jos öljyä kulu niin moottori kuluu!!
Tuollainen kulutus kun aloittaja kertoi on vielä sopivasti.
Kaikki moottorit vievät hiukan öljyä ne on siten suunniteltu. jos fordisi ei vie sotkee se mukaan joko vettä tai bensaa. kun suuremmalta hekottelultasi ehdit niin tutkippa hiukka tekniikkaa vaikka netistä
Moottorin öljynkulutus
Vaikka nelitahtimoottori ei polta öljyä samalla lailla kuin kaksitahtinen, öljyä palaa silti aina pieni määrä. Tämä pieni määrä öljyä pääsee palotilaan venttiilinvarsien ja -ohjaimien sekä männänrenkaiden ja sylinteriseinän välistä, etenkin moottorijarrutuksen luoman alipaineen seurauksena. Myös suljetussa kampikammion huohotinjärjestelmässä öljysumua voi päästä imusarjan kautta sylintereihin. Moottorin on kulutettava kohtuullinen määrä öljyä, jotta sylinterinseinämät ja venttiilinvarret tulisivat voideltua. Jos öljyä ei kulu, moottori kuluu. Jos ajoneuvolla ajetaan vain lyhyttä matkaa, öljy ei ehdi lämmetä tarpeeksi ja siihen alkaa sekoittua polttoainetta ja kondenssivettä. Öljyn lämmetessä pitkässä ajossa nämä haihtuvat ja vaikuttaa siltä, että öljyä olisi kulunut yhtäkkiä normaalia enemmän.
Henkilöauton moottorin tavallisena öljynkulutuksen ylärajana pidetään 1 litra / 1 000 km. Tämän rajan ylittyessä on moottori todennäköisesti korjauksen tarpeessa tai öljyllä on liian alhainen kuumaviskositeetti. Öljynkulutus riippuu ajotavasta, öljyn laadusta (haihtuminen), moottorin kuluneisuudesta ja ajoympäristöstä. Aggressiivinen ajotyyli, huonolaatuinen öljy, väljä moottori, mahdolliset ulkoiset öljyvuodot ja alhainen öljyn viskositeetti lisäävät öljynkulutusta.
Jos öljyä kuluu paljon, kannattaa ensin katsoa öljypohjan tulpan ja öljynsuodattimen tiiviys ja kiinnitys. Myös mahdolliset öljyläikät ajoneuvon alla kannattaa tarkistaa. Auton käydessä katso pakokaasujen väri: sininen pakokaasu on merkki siitä, että öljyä palaa palotilassa. Öljyn kuumaviskositeetin muuttaminen suurempaan (öljy on paksumpaa kuumana) voi auttaa joissakin tilanteissa, mutta ei pelasta jos esimerkiksi männänrenkaat ovat loppuunkuluneet. Tällöin edessä on moottorinkorjaus, jotta kulutus vähenisi. Vanhempiin autoihin voi kuitenkin olla edullisempaa asennuttaa autopurkamolta vaihtomoottori.
Voi sinua. Tutkippa itse tekniikkaa ja huomaa että tuo 4dl/6000km on aivan liikaa.
Että jonkun fordi taitaa olla hemmetin hyvässä kunnossa, kun syö mitättömän vähän. ja sen "öljynkulutuksen" kuuluu todellakin olla sen verran pieni että sitä ei voi edes kutsua kulutukseksi.
Että audi huoltoon ja äkkiä ennen kuin leikkaa kiinni.
Luulisi että fordisi kuluttaisi enemmän. Mutta koviahan nuo fordin vanhat koneet kyllä ovat.
Mutta kyllä tuo 4dl/6000km kuulostaa aika paljon tuollaiselle uudelle audille. Noin uuden ei kyllä ihan noin paljoa kuuluisi kuluttaa. Kyllä siinä jotakin vikaa on mutta ei pahasti. Ei se auto mihikään hajoa.
On tuo silti aika paljon. Ymmärtäisin jos kyseessä olisi joku 20v vanha, tai 400tkm ajettu kone.
Autoko leikkaa kiinni jos se ottaa jonkun verran öljyä. Päin vastoin nuija, sehän vain voitelee paremmin ,tarttee kuitenkin huolehtia ettei öljy lopu. toi 4d kulutus ei o mitään.."Henkilöauton moottorin tavallisena öljynkulutuksen ylärajana pidetään 1 litra / 1 000 km. Tämän rajan ylittyessä on moottori todennäköisesti korjauksen tarpeessa tai öljyllä on liian alhainen kuumaviskositeetti. Öljynkulutus riippuu ajotavasta, öljyn laadusta (haihtuminen), moottorin kuluneisuudesta ja ajoympäristöstä. Aggressiivinen ajotyyli, huonolaatuinen öljy, väljä moottori, mahdolliset ulkoiset öljyvuodot ja alhainen öljyn viskositeetti lisäävät öljynkulutusta."
Eiks tänne vois kehittää jotain pöllösuodatinta, ettei noi ford ja bmw hörhöt pääsis kirjottamaan kaikkee sontaa mitä niitten kovienväli tuntuu olevan täys...
Kulutus n. 3-4 litraa/10 000 km alussa ja nyt noin 2-3 litraa vastaavalla matkalla.
Mulla 1.8T n. 1 litra ennen ekaa öljynvaihtoa ja sen jälkeen n. 0,5 litraa. En ajele mitenkään hissutellen.
pihalle, jatkuvaan saa lisätä ..meneekö se moottori nyt?kenties ..
mukaan litra/1000km on normaalia audiskodassa. Unkarissa suunnitelluissa/valmistetuissa koneissa on vaan toleranssit vähän mitä sattuu..
kasvu tosiaan alkaa Audilla silloin kun moottorit ryhdyttiin tekemään Unkarissa. Sama ongelma ilmeisesti koski myös Opelia, joista rupesi myös mystisesti öljyt häviämään. Muistan kuin asia laitettiin merkille ollessani töissä autoalalla.
Se mikä pitää muistaa myös on se, että nykyiset LL-öljyt eivät ole suunniteltu pohjoisen oloihin. Ne kannattaa joka tapauksessa vaihtaa aikaisemmin kuin on väli.
itselläni vm. -08 A4 ja olen ajanut nyt 70tkm.
Kaksi kertaa ollut "määräaikaishuollossa", kerran on kattonut öljytikkua eikä mitään
tarvetta ole ollut lisäillä.
Joten, ei hajuakaan mitä se vie öljyä. Siellä huollossa ne kerran vuodessa sinne lisää
sen mitä sinne menee?
1.8T multi on kyseessä
huonompaa autoa ei juuri voi hankkia.
Moro
Vanhaa tekniikkaa, ja halvalla tehty. Siitä aiheutuu, että ei voida rakentaa tiukaksi, ja minimoida öljynkulutus tasolle alle 1 dl/1000km. Halpaa kamaa ja toleranssit mitä sattuu, ja kasattaessa ei huomioida välyksiä. Halvat kamat, lohkon valu esim, elää sitten omia aikojaan, ja tulee välyksiä, ja putkesta pöllyää iloinen sininen savukiehkura. Kulutus on merkki siitä, että kone on loppumassa. Laita jotain mömmöä koneeseen öljyn sekaan ja vie katista kiertoon. Ja valitse joku toinen kuin VAG-konsernin tuote...siis Skoda-Volkkari-Seat tai Audi. Sitten on kiva kulkea ilman öljypänikkää kainalossa. Niin, tuo 0.4 l/100 tarkoittaa 6 l/ 15000 km ja 12 litraa 30 000 km. Maksaahan se jotain tuokin. Eli öljynvaihto välillä vaihdetaan öljy noin kuusi kertaa, ja jos oletuksena 5 l öljytilavuus. Voi pojat mikä ritsa.
A4 Avant 2,0 TFSI quattro tiptronic vm 07 ja 50000km takana.
Alussa ensimmäisellä 15 000 km:llä kului moottoriöljyä 1 l.
Huolto km:llä 27500 ja sen jälkeen lisäsin moottoriöljyä 1 l km:llä 44000.
Huolto edessä km.llä 54000 ja öljy on vajentunut tikussa n 5 mm.
Mielestäni moottoriöljyn kulutus on ollut asiallista ja yhteneväisessä linjassa moniin aikaisempiin omistamiini eri merkkisiin autoihin verrattuna.
just äsken porin tiellä1.5litraa öljyä??melkein kii leikkas koko moottori..
Oikeesti ?
Onks tää jtn pelleilyä ?