Minulla on hieman tiukka esinahka ja kävin sen vuoksi koulun terkkarin juttusilla, joka sanoi ettei se ole erityisen tiukka ja neuvoi venyttelemään. Tätä olenkin nyt pari viikkoa tehnyt ja tällä hetkellä esinahka menee terskan taakse erektiossakin, ei tosin mitenkään "autommaattisesti", vaan sitä täytyy avittaa aika lailla. Ja esinahka ei mene sinne tasaisesti vaan sen joutuu käärimään ikään kuin rullalle. Eikö esinahan kuitenkin kuuluisi olla tasaisena terskan takana? Hieman huonosti kuvailtu, mutta toivottavasti tuosta sai kuvan tilanteesta. Onko tuossa rullalle menemisessä riskejä kuten verenkierron heikkeneminen tai yhdynnässä esinahan repeytyminen? Tai muuttukohan tilanne vielä lisävenyttelyllä?
Esinahka
da.d
3387
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos alunperin ei menny taakse, ja nyt saa menemään erektiossakin taakse niin suunta ja edistys on todella hyvä. Ole siis huoletta, tulee varmasti ihan toimiva peli. Esinahan saat tarvittaessa venyteltyä vaikka kuinka löysäks, mutta käytössä se venyy just sopiviin mittoihin. (Eli vaikkapa rasvaista käsivoidetta tai Ceridal öljyä kehiin ja vatkaamaan, mut mitään väkivaltaisia otteita ei pidä käyttää)
Jos on pitkä esari niin ei välttämättä mene koskaan automaattisesti taakse ja saattaa jäädä sellases makkaraks terskan taakse, kyseessä ei ole mikään poikkeavuus vaan esinahkoja on erilaisia.
Kokeile pitää jonkin aikaa takana, jos alkaa tuntumaan puristavalta tai muuten ikävältä niin sitten kaipaa vielä vähän venyttelyä.
Ja jos joku ehdottaa sulle että kannattaisi leikata niin sellaiset neuvot kannattaa unohtaa alkuunsa.
Toivottavasti tiedoista oli jotain apua, mulla oli pari vuotta sitte sama tilanne mut nyt on ihan toimiva ja käyttökelpoinen kalu.
olet vvielä nuori(koulun terkkarissa käynti) että sulla on vielä aikaa saada kaluus lisää pituutta, tavalla tai toisella, varteen lisää pituutta, niin kyllä eskari jää taakse
Kiitokset vastauksista. Venyttelemään ---->