Jos alkoholi yleensä nostaa verenpainetta, niin olisiko alhaisen verenpaineen omaavan parempi hörppiä se mahdollinen saunakalja viimeistään jo löylytellessä, eikä vasta sen jälkeen? Aihetta käsittelevissä jutuissa puhutaan lähinnä säännöllisestä alkoholin käytöstä ja pysyvästi kohonneesta paineesta. Onko kukaan mittaillut, vaikuttaisiko yksittäinen annos nopeasti ja tilapäisesti nostavasti? Saunomisesta voisi jopa oppia tykkäämään, nyt kun olen yrittänyt nostaa paineita sille tasolle, ettei enää pyörrytä.
sauna, alhainen verenpaine ja alkoholi
2
1574
Vastaukset
- paineesta
Omat kokemukseni alkoholin vaikutuksesta verenpaineeseen ovat vähän erilaisia. Nousuhumala laskee verenpainetta. Tällöihän verisuonet laajenevat ja veri kulkee vähemmällä vastuksella. Kun mennään laskuhumalaan ja varsinkin krapulaa, nousee verenpaine normaalin yli. Olen todella mitannut arvoja ko. tilanteissa.
Saunassa olisi mielestäni syytä olla selvin päin. Vasta saunan jälkeen saunajuomaa ja kohtuullisesti silloinkin.- ap.
On tämä Suomi kumma maa, kun jotuu aina epäillyksi tosi kännäämisestä, kun vain mainitsee alkoholin!
Valitettavasti suomalaisuuteen kuuluu myös, että juomattomuuteen on oltava hyvä syy. Kaikenlaisiin työpaikan hengennostatuspippaloihin on osallistuttava, ja jos ei ota mitään, niin siitäkös tentti alkaa. Lääkityksestäni en halua antaa raporttia, joten teeskennelläkseni huikan normaalimpaa otan edes yhden (sen vertainen on sallittua läkityksestä huolimatta). Ajattelinpa vain, että jos sen voisi edes ajoittaa hyödyllisesti. Porukkasaunassa kun ei saa lämpöäkään säädellä mieleisekseen.
Mutta, vastasit kuitenkin siihen mitä hain. Ilmeisesti pitkäaikaiskäyttö vaikuttaa eri lailla. Pitänee ottaa suolapurkki vastedes mukaan noihin saunailtoihin. Siinä niillä työkavereilla riittääkin ihmettelemistä ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?283376- 973166
- 763004
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim702928"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m532881Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.862648- 352460
- 572331
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se432185- 321953